Identyfikacja produktów - mamy komplet technologii

| Prezentacje firmowe Artykuły

W obecnych czasach identyfikacja produktów jest czymś powszechnym, w pewnych sytuacjach nawet obowiązkowym. Ciężko wyobrazić sobie współczesny przemysł spożywczy, drukarski czy motoryzacyjny bez stosowania odpowiedniego systemu znakowania i identyfikacji. Znakowanie przybiera różne formy - wykorzystywane mogą być, zależnie od aplikacji, kody kreskowe, grawery lub transpondery. Idea jednak zawsze pozostaje ta sama - celem jest sprawny i rzetelny proces produkcyjny.

Identyfikacja produktów - mamy komplet technologii

Pozycja firmy Pepperl+Fuchs, specjalisty i pioniera w dziedzinie systemów identyfikacji, poparta jest długoletnim doświadczeniem w sektorze automatyzacji produkcji oraz niezmiennym zaangażowaniem w dalszy rozwój tej dziedziny. Naszym celem jest gwarancja wysokiej jakości przepływu informacji zapewniającej płynną dystrybucję materiałów i produktów końcowych.

Rozwiązania dostarczane przez Pepperl+Fuchs w dziedzinie identyfikacji obejmują systemy RFID oraz systemy optyczne. Te pierwsze to systemy identyfikacji radiowej, gdzie dane transmitowane są pomiędzy tagiem a sterownikiem PLC. Proces odczytu i zapisu odbywa się dzięki użyciu dostosowanych do tego głowic.

Nasze systemy RFID możemy podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są wersje bliskozakresowe pracujące w zakresie częstotliwości 125 kHz (LF) oraz 13,56 MHz (HF). Drugą grupę reprezentuje system UHF dla częstotliwości 865-925 MHz, które przeznaczone są do pracy na większe odległości.

Oferta Pepperl+Fuchs zawiera szeroką gamę tagów oraz głowic o różnych wymiarach i specyficznych właściwościach, co pozwoli na optymalne dopasowanie komponentów do potrzeb aplikacji. Dodatkowym elementem pozwalającym na obsługę całej transmisji danych jest nasz moduł IDENTControl. Jest on dostępny z różnymi interfejsami takimi jak Profibus, Ethernet, RS-232/RS-485 oraz wieloma innymi.

Do modułów można podłączyć od jednej do czterech głowic odczytu/zapisu oraz ewentualne czujniki pełniące funkcję wyzwalaczy. Zaletą jest możliwość podłączenia do modułu głowic komunikujących się na dwóch różnych częstotliwościach, co zapewnia niebywałą elastyczność aplikacji. Odpowiedni dobór komponentów pozwala na uzyskanie sprawnego oraz przejrzystego procesu produkcyjnego i logistycznego.

Systemy LF (125 kHz) są najczęściej stosowane w przypadku aplikacji z udziałem linii produkcyjnych, w sektorach montażowych czy przenośnikach rolkowych. Tagi odpowiednie dla tego systemu charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością i pozwalają na montaż w metalu. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj nasza podłużna głowica IPH-F97-V1 mająca zakres odczytu 75 mm na całej swej długości, tj. 540 mm. Ze względu na niewielką wysokość i szerokość oraz dzięki swojej szybkości odczytu 10 m/s nadaje się ona idealnie do najnowocześniejszych przenośników rolkowych.

Z kolei jeśli potrzebujemy szybko przesyłać duże ilości danych, z pomocą przyjdzie często spotykany w logistyce i nie tylko system oparty na wysokiej częstotliwości HF (13,56 MHz). Dodatkowym atutem są transpondery zdolne do pracy w temperaturach do 220°C, które z pewnością sprostają najbardziej wymagającym aplikacjom.

Ostatni system UHF (865-928 MHz) sprawdzi się doskonale wszędzie tam, gdzie wymagany jest szerszy i dalszy obszar identyfikacji. Transpondery mocowane na nadwoziach czy wysięgnikach można w łatwy sposób poddać procesowi odczytu lub zapisu z odległości kilku metrów.

Tagi oferowane przez Pepperl+Fuchs są dostępne w wersjach z imponującym zakresem temperatur pracy do 250°C. O zaletach i możliwościach systemu UHF może świadczyć fakt uhonorowania naszej głowicy RFID IUH-F190-V1 wyróżnieniem w konkursie "Produkt Roku 2013", organizowanego przez magazyn "Control Engineering".

Głowica z serii F190 umożliwia odczyt multitagowy (do 40 znaczników jednocześnie) przy zachowaniu zakresu od 1 do 2 metrów. Dodatkowo jej zwarta i wytrzymała obudowa zapewnia optymalne działanie nawet w najbardziej wymagających warunkach. Przytoczone zalety nie mogły pozostać niezauważone. Dzięki naszej nowej głowicy, procesy w magazynach wysokiego składowania, w przemyśle motoryzacyjnym czy transportowym stają się płynne i sprawne.

Firma Pepperl+Fuchs ma również imponujące portfolio w szeroko rozumianej identyfikacji optycznej. W tym przypadku wszelkie informacje na temat obiektu przybierają postać jednowymiarowego kodu kreskowego bądź kodu dwuwymiarowego (Data Matrix). Do odczytu stosuje się technikę laserową lub cyfrowe przetwarzanie obrazu.

Nasze stacjonarne skanery cechują dalekie zakresy działania, uniwersalność odczytu (odczyt kodów zarówno 1D, jak i 2D) oraz wytrzymałość. Procesy wymagające szybkiego odczytu nawet na mocno odbiciowych powierzchniach nie sprawiają im żadnego problemu. Z kolei nasze ukierunkowane na użytkownika ręczne skanery kodów umożliwiają bezprzewodową komunikację przez Bluetooth oraz dostosowanie ich pod kątem każdej aplikacji dzięki językowi programowania JavaScript.

Całości dopełnia system identyfikacji optycznej OIT przeznaczony do aplikacji wysokotemperaturowych. Niektóre zadania, jak np. suszenie, pieczenie i lakierowanie, wykluczają kody kreskowe oraz mogą sprawić nie lada problem transponderom RFID. Z pomocą przychodzi firma Pepperl+Fuchs, która jako jedyna na rynku oferuje kompletne rozwiązanie przeznaczone do aplikacji wymagających pracy do temperatury 500°C.

Informacja o produkcie jest przechowywana w formie kodu dwuwymiarowego umieszczonego na metalowej płytce. Kodowanie 2D może być oparte na standardzie przemysłowym lub też wyspecyfikowanym przez klienta, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo.

Metalowy tag staje się integralną częścią obiektu. Jest on niewrażliwy na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i osad dzięki zastosowaniu dodatkowego oświetlenia w paśmie podczerwieni, pozwalającego na uzyskanie optymalnego kontrastu.

Kamera OIT dzięki łatwemu połączeniu z większością dostępnych na rynku sterowników oraz swojej kompaktowej obudowie z pewnością usprawni przepływ informacji w lakierniach, piekarniach oraz wielu innych zakładach produkcyjnych. Warto wspomnieć, że nasz system OIT został zainstalowany i przeszedł pomyślne testy w fabryce BMW, gdzie procesy suszenia kleju i powłok są bardzo wymagające.

Dzięki ugruntowanej pozycji w dziedzinie identyfikacji i szerokiemu portfolio chętnie dostarczymy optymalne rozwiązanie dopasowane do Państwa aplikacji. Produkty Pepperl+Fuchs zapewniają bycie na bieżąco ze stanem magazynowym, kompleksową kontrolę ruchu produktów oraz stałe ulepszanie przepływu materiałów.

Pepperl+Fuchs
www.pepperl-fuchs.pl