Sukces w migracji

| Prezentacje firmowe

Dallmayr Prodomo, jedna z najbardziej popularnych niemieckich kaw, jest palona, mielona i pakowana w zakładzie znajdującym się w Berlinie. Aby utrzymać wysoką jakość i poprawić wydajność, producent wdraża nowe technologie produkcyjne. Właśnie dlatego zapadła decyzja w sprawie realizacji nowej linii pakującej kawę w oparciu na sterowniku Simatic S7-1500.

Sukces w migracji

SKRÓCENIE CZASU W CELU ZACHOWANIA JAKOŚCI

Fot. 1. Aby uzyskać kawę najwyższej jakości, zakład Dallmayr stosuje najnowsze technologie, także w zakładzie palenia kawy w Berlinie

Przyjemny zapach kawy wypełnia zakład, gdzie opakowania wypełniane są gotową kawą, następnie odpowietrzane, szczelnie zamykane i układane w kartonach. Pierwszą rzeczą wpadającą w oko jest imponujący system przenośników transportowych. Wypełnione podciśnieniem paczki kawy przenoszone są na przenośnikach na niższy poziom, na którym w wolnym tempie wędrują na drugi koniec hali, gdzie są prowadzone do miejsca układania w kartony. Następnie kartony przekazywane są przez przenośnik pionowy do maszyny paletyzującej dostarczonej przez firmę Nerak.

Automatyzację linii transportowej od pakowania do paletyzacji Dallmayr powierzył firmie Schäfer Automatisierungstechnik GmbH. Prezes Klaus Schäfer wyjaśnia: "Najważniejsze jest zachowanie odpowiedniego czasu, jeśli paczka z kawą nie będzie szczelnie odizolowana od powietrza, to będzie miała wystarczająco dużo czasu do zassania go w trakcie transportu. Wtedy opakowanie robi się miękkie, więc łatwo taką paczkę odseparować. Długość przenośników transportowych sprawia, że stają się one środkiem kontroli jakości aromatu kawy".

MODERNIZACJA ZAPEWNI DOSTĘP DO CZĘŚCI ZAMIENNYCH

Fot. 2. Znany producent kawy Dallmayr podjął decyzje o modernizacji starego systemu sterowania linią transportową - najważniejszym etapem modernizacji była migracja projektu ze sterownika Simatic S5 na sterownik Simatic S7-1500, która zakończyła się sukcesem

Dostęp do części zamiennych sterownika przenośników transportowych zainstalowanego w latach 90. zeszłego wieku jest już ograniczony. Kierownictwo zakładu postanowiło przeprowadzić modernizację urządzeń sterujących. Schäfer dążył do skorzystania z rozwiązania, które będzie można również w przyszłości łatwo zmodernizować.

Projektanci zdecydowali o migracji systemu sterowania na sterownik Simatic S7-1500. Wcześniej za sterowanie dwóch linii transportowych odpowiadały dwa sterowniki Simatic S5-115U 943B. Komunikacja z wyspą I/O innego dostawcy odbywała się za pomocą modułu IM 308. Okablowanie wyspy zostało zachowane i zintegrowane z systemem Simatic. Wyspę I/O postanowiono zastąpić nową wyspą Simatic ET200, co uzupełniło sterownik S7-1500 o odpowiedni moduł komunikacyjny z protokołem Profibus DP.

Fot. 3. Element systemu przenośników zmieniający kierunek transportu ułożonej w kartony kawy w stronę miejsca ich paletyzacji

UPROSZCZONA MIGRACJA

Projektanci migrowali program dwuetapowo. Na początku program sterowania przenośnikami został zmigrowany ze sterownika S5-115U do sterownika S7-300, a później przekonwertowany na sterownik S7-1500. "Program sterowania przenośnikami nie jest skomplikowany, dlatego odważyliśmy się na jego migrację do nowego sterownika" - wyjaśnia Schäfer. "Sukces tej operacji potwierdził słuszność podjętej decyzji. Dostępne konwertery pozwoliły nam zaoszczędzić czas. Zdecydowanie polecam przeniesienie programów napisanych na sterownik S5, i w przyszłości ponownie zastosuję takie rozwiązanie z wykorzystaniem S7-1500 nawet dla bardziej złożonych zadań".

Do sterowania pracą przenośników i ich monitorowania wykorzystano panel operatorski TP1200 Comfort. Interfejs komunikacyjny Profinet umożliwia łatwe przekazywanie danych do nadrzędnego systemu. "Jest to bardzo ważne dla Dallmay, ponieważ w ten sposób zakład przygotowuje się do spełnienia wymagań stawianych w przemyśle spożywczym. Przykładem tego może być śledzenie partii" - mówi Schäfer.

WSPÓŁPRACA DAJE KORZYŚCI

Schäfer Automatisierungstechnik już wcześniej korzystał ze sterowników Simatic S7-1500. Klaus Schäfer kładzie nacisk na to, aby proponować klientom najnowsze rozwiązania techniczne. Następne zlecenie wykonywane będzie w Dubaju, jednak prezes się tym nie martwi. "Możemy polegać na wsparciu technicznym firmy Siemens niezależnie od miejsca i czasu", mówi.

Holger Jost, doradca techniczny z Berlina, również cieszy się z wyzwania firmy Schäfer: "Wspomagamy różne projekty, które są realizowane przez naszych klientów na całym świecie, dzięki czemu wzbogacamy nasze doświadczenie. Jesteśmy z tego dumni". Wynikiem takiej współpracy są korzyści dla obu stron.

Siemens
www.automatyka.siemens.pl