Miernik wielofunkcyjny testo 480 - miernik referencyjny

| Prezentacje firmowe Artykuły

Wielofunkcyjny miernik testo 480, dobrze znany użytkownikom z sektora VAC, może być również wykorzystany jako urządzenie referencyjne podczas dokonywania okresowej kalibracji urządzeń pomiarowych, wykorzystywanych w szeroko pojętym przemyśle. Ponadto stosując odpowiednie sondy pomiarowe nadal można wykorzystać ten przyrząd do pomiarów parametrów mikroklimatu takich jak: temperatura, wilgotność, prędkość przepływu powietrza i wydatek, poziom CO2 w otoczeniu, różnica ciśnień. Urządzenie ma też szereg funkcji umożliwiających określenie komfortu cieplnego, takich jak poziom turbulencji, PMV/ PPD czy indeks WGBT.

Miernik wielofunkcyjny testo 480 - miernik referencyjny

Fot. 1. Szeroki wybór cyfrowych sond do miernika testo 480

Zmierzone wielkości muszą być często zapisywane, analizowane, a następnie dokumentowane. Miernik testo 480 współpracując z komputerem, na którym zainstalowane jest oprogramowanie EasyClimate (dołączone w standardzie do urządzenia) daje użytkownikowi pewność, że dane pomiarowe są we właściwym miejscu, zawsze są dostępne oraz w prosty i szybki sposób mogą zostać wydrukowane w formie przejrzystego raportu. Ponadto, pamięć wewnętrzna urządzenia zapewnia możliwość rejestracji wyników przez długi okres czasu.

Zastosowanie cyfrowej komunikacji pomiędzy miernikiem testo 480 a poszczególnymi sondami daje użytkownikowi kolejne profity. Błędy pomiarowe mogą zostać wyeliminowane poprzez korekcję wskazań za pomocą programu EasyClimate. Użytkownik otrzymuje możliwość wprowadzenia do pamięci miernika znanych mu błędów (np. ze świadectwa po przeprowadzonym procesie wzorcowania).

Kolejną zaletą "cyfrowych" sond jest fakt, że do przeprowadzenia ewentualnej usługi wzorcowania należy wysłać jedynie sondę, nie ma potrzeby przesyłania miernika testo 480. Laboratoria wyposażone w testo 480 (np. laboratorium firmy Testo) wykorzystają własne urządzenie do zapisu wyników, natomiast nie ma ono wpływu na otrzymane wyniki. Użytkownik natomiast może cały czas posługiwać się swoim miernikiem i innymi sondami.

Fot. 2. Referencyjna sonda tempratury (nr kat. 0614 0275)

Firma Testo wprowadziła do swojej oferty nową serię referencyjnych sond pomiarowych, które z powodzeniem mogą zostać wykorzystane podczas procesu kalibracji czujników przemysłowych, stosowanych do monitorowania lub sterowania procesem produkcyjnym.

Pierwszą grupą sond są cyfrowe sondy temperatury oparte na sensorach Pt100, cechujących się, jak na rozwiązanie przenośne, bardzo wysoką dokładnością. Ponadto poszczególne sondy mają różnorodną konstrukcję, umożliwiając w ten sposób wykonanie pomiarów porównawczych właściwie w każdej aplikacji.

Fot. 3. Giętka sonda temperatury (nr kat. 0614 0071)

Pierwszą z nich jest referencyjna sonda penetracyjno - zanurzeniowa (nr kat. 0614 0275) cechująca się bardzo wysoką dokładnością (±0,05°C w zakresie od 0…100°C) oraz rozdzielczością wskazań na poziomie 0,001°C.

W przypadku, gdy aplikacja nie pozwala na zastosowanie sztywnej, prostej sondy referencyjnej, Testo proponuje giętką sondę temperatury w pełnej izolacji PTFE, dzięki czemu pomiary porównanwcze mogą być wykonane w trudno dostępnych miejscach oraz środowisku agresywnym. Zakres pomiarowy zaczynający się od wartości -100°C umożliwia dokonanie sprawdzenia czujników pracujących w środowisku opartym na suchym lodzie.

Fot. 4. Dotykowa sonda temperatury (nr kat. 0614 0195)

Aby sprawdzić np. pracę powierzchni grzejnych, Testo proponuje dotykową sondę temperatury o specyficznej budowie, gdzie sensor jest w kształcie sprężystej, cienkiej blaszki, co powoduje idealne przyleganie nawet do nierównych powierzchni. Wynik otrzymujemy już po kilku sekundach od dotknięcia (stała czasowa t99 na poziomie 5 sekund).

W przypadku konieczności sprawdzenia jakości działania higrometrów, Testo posiada w ofercie sondę temperatury i wilgotności o błędzie pomiarowym na poziomie ±1% wilg. wzg. ± 0,7% mierz. wart. Taka sonda umożliwia przeprowadzenie pomiarów porównawczych in-situ lub w komorach klimatycznych generujących określone warunki (patrz zdjęcie w naszej reklamie).

Referencyjny miernik testo 480 ma również wbudowane sensory różnicy ciśnień oraz ciśnienia absolutnego. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik w każdym momencie posiada dostęp do informacji o aktualnym ciśnieniu barometrycznym. Natomiast sensor różnicy ciśnień o bardzo wysokiej dokładności na poziomie ±0,3Pa ±1% mierz. wart. pozwala w precyzyjny sposób skontrolować działanie presostatów lub przeprowadzić walidację pomieszczeń czystych (cleanroom).

Fot. 5. Sonda temperatury i wilgotności (nr kat. 0636 9743)

Przyrząd testo 480 charakteryzuje się nowoczesnym wyglądem i najnowszą technologią "made in Germany". Firma Testo, będąc od wielu lat partnerem profesjonalistów w wielu aplikacjach pomiarowych na całym świecie, doskonale zdaje sobie sprawę z potrzeb specjalistów i wyzwań, którym muszą stawić czoło. Wiedzę tę wykorzystano w praktyce, tworząc miernik testo 480.

TESTO Sp. z o.o.
www.testo.com.pl