Obudowy do stref zagrożonych wybuchem

Standardowym zastosowaniem szaf i obudów przemysłowych jest ochrona połączeń przewodów instalacji elektrycznych lub montaż osprzętu. Z racji występowania bardzo dużej różnorodności oraz wielu możliwości konfiguracyjnych tego typu urządzeń obudowy są wykorzystywane również w najtrudniejszych warunkach.

Posłuchaj
00:00

W wielu przemysłowych dziedzinach warunki stawiane wyposażeniu oraz specyfika samej aplikacji sprawiają, że konieczne jest użycie bardziej wyrafinowanych rozwiązań. Wymagania te to np. odporność na środowisko korozyjne i morskie, udary i uszkodzenia mechaniczne, wytrzymałość temperaturowa, wysoka klasa szczelności IP czy wzmocniona konstrukcja.

Jednym z takich przypadków są strefy zagrożenia wybuchem (Ex), gdzie istnieje ryzyko wystąpienia iskry, która w kontakcie z mieszanką powietrza z palnymi gazami, cieczami lub oparami palnych substancji może doprowadzić do zapłonu. Wymusza to na każdym wyposażeniu posiadanie certyfikatu potwierdzającego zgodność z dyrektywą ATEX normującą wszystkie te obostrzenia.

Metalowe obudowy i szafy są stosowane przede wszystkim w typach ochrony ognioszczelnym (Ex d) i podciśnieniowym (Ex p). Pierwszy z nich często bazuje na obudowach wykonanych jako odlewy żeliwne, gdyż zakłada się, że ma ona wytrzymać kontrolowane mikrowybuchy, a szczelina między korpusem a wiekiem ma umożliwiać wymianę powietrza z otoczeniem, co zmniejsza panujące wewnątrz obudowy ciśnienie.

Drugim rozwiązaniem są bardzo szczelne (IP67) szafy ze stali nierdzewnej, w które wtłaczane jest powietrze pod odpowiednim ciśnieniem regulowanym przez moduł elektroniczny umieszczony w puszce. Dzięki różnicy ciśnień niemożliwe jest wytworzenie się mieszanki wybuchowej i tym samym praca zabudowanych urządzeń w strefach jest niezagrożona.

Wykorzystanie nowych materiałów pozwala w niektórych przypadkach zastąpić droższe metalowe szafy wykonanymi z tworzywa sztucznego (np. poliestru wzmacnianego włóknem szklanym), ale wciąż istnieją zastosowania, gdzie najlepszym rozwiązaniem okazuje się stal nierdzewna.

Jeżeli doda się do tego możliwość dowolnego rozmieszczenia niklowanych dławnic kablowych, wykorzystanie przepustów łączących obudowy o dwóch różnych typach ochrony przeciwwybuchowej czy budowę kaset i paneli sterowniczych na bazie szaf, to otrzymamy bardzo praktyczne sposoby gotowe do wykorzystania w każdej branży.

Dacpol
www.dacpol.eu

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Nowe funkcje napędów EURA Drives - wsparcie dla gospodarki wodno-kanalizacyjnej
Roboty
TFM Robotics, coboty Techman Robot i automatyzacja procesów
Roboty
Irpark: polskie roboty mobilne wspierane przez AI
Roboty
Od AGV do AMR - ewolucja inteligentnego transportu wewnętrznego
Pomiary
SU Puresonic: rewolucja w pomiarze przepływu dzięki technologii ultradźwiękowej
Silniki i napędy
Sortowanie, transport, magazynowanie i pozyskiwanie - Napędy zapewniające szybkość w intralogistyce
Powiązane treści
Energetab 2014. Przewodnik targowy
Zobacz więcej z tagiem: Artykuły
Magazyn
Kwiecień 2025
Rynek
Nie tylko technologie
Rynek
Produkcja przemysłowa

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów