Nowa era komputerów przemysłowych. Nexcom Factory Automation Solutions

| Prezentacje firmowe Artykuły

W ostatnim czasie nastąpił przełom w możliwościach wykorzystania komputerów IPC w automatyce przemysłowej. Dotychczas były to bezwentylatorowe jednostki przystosowane do pracy 24/7 w cięższych warunkach i wyposażone w odpowiednią ilość interfejsów komunikacyjnych. Firma Nexcom - producent komputerów przemysłowych z ponad 20-letnim doświadczeniem wprowadziła na rynek innowacyjne rozwiązania pozwalające na łatwą integrację IPC w środowisku przemysłowym.

Nowa era komputerów przemysłowych. Nexcom Factory Automation Solutions

Rys. 1. Diagram obrazujący możliwości komputerów przemysłowych Nexcom

W przemyśle bardzo istotny jest niezawodny transfer danych, do tego celu różne firmy wykorzystują różnorodne protokoły np. Siemens - Profinet, Profibus; Allen-Bradley - Ethernet/IP, DeviceNET; Beckhoff - EtherCAT, itd. Oznacza to, że jeśli chcemy zintegrować nowy system wraz z już istniejącym musimy szukać urządzeń komunikujących się w określonych protokołach, często dostępnych tylko z jednej firmy.

Aby ułatwić proces integracji firma Nexcom wprowadziła serię komputerów NIFE (Nexcom Industrial Fieldbus Embedded), które są wyposażone w specjalną kartę tzw. Fieldbus, dzięki której komputer pozwala na komunikację we wszystkich ww. protokołach. Dzięki temu komputery z serii NIFE mogą pełnić szereg dodatkowych funkcji m.in. za pomocą wbudowanej aplikacji CODESYS Soft Logic umożliwiają programowanie sterowników PLC przy użyciu kodowania IEC61131-3 lub VC/C++ lub również zbierać dane z pracujących PLC przy konfiguracji, jako slave.

Panele PC firmy Nexcom wykorzystywane do aplikacji SCADA/ HMI również mogą być wyposażone w kartę Fieldbus, co rozszerza ich obszar zastosowań. Producent może je dostarczyć z preinstalowanym oprogramowaniem Citect z firmy Schneider Electric.

Rys. 2. Komputery Nexcom NIFE100 pracujące w chmurze danych

Rys. 3. Schemat aplikacyjny komputera Nexcom NIFE100

Jednak prawdziwie rewolucyjny jest najnowszy IoT (Internet of Things) kontroler Nexcom NIFE100 wykorzystujący rozwiązanie Intel Gateway Solutions jako otwartą architekturę pozwalającą na bezpieczną transmisję danych w chmurze. Platforma ta jest owocem współpracy Intela, McAfee oraz Linux Wind River i otwiera nowe możliwości, pozwalając na komunikację pomiędzy sobą tylko autoryzowanych urządzeń i oprogramowania. Jest to nawet lepsze rozwiązanie, niż system antywirusowy. NIFE100, dzięki technologii Intel IoT umożliwia szybką analizę danych, zarządzanie procesami czy monitorowanie pracy różnorodnych urządzeń.

Rys. 4. Nexcom NIFE100 łączy w sobie funkcjonalności z różnych dziedzin i jest idealną platformą do budowy inteligentnych systemów automatyki przemysłowej

Ponadto komputer NIFE100 łączy w sobie cechy klasycznego IPC (Intel Bay Trail E3826 CPU, zakres temp. pracy -20~70°C, zasilanie VDC, chłodzenie pasywne) z technologią Fieldbus zapewniającą komunikację w protokołach przemysłowych. Jest wyposażony w porty COM z izolacją 2,5 kV, a opcjonalnie dostępna jest również izolacja napięcia wejściowego.

Kontrola nad zaawansowanymi procesami produkcyjnymi wymaga centralnego monitorowania różnorodnych zadań, przetwarzania informacji i komunikacji w różnych standardach. NIFE100 wspiera w sumie 7 protokołów komunikacyjnych: Profinet, Profibus, Ethernet/IP, DeviceNET, EtherCAT, CANopen i Modbus. Opcjonalnie posiada kartę WiFi lub moduł 3G/4G. W celu ułatwienia montażu komputer może być zamocowany na szynie DIN lub przykręcony do ściany.

Rys. 5. Nexcom NISE300/301 jako koncentrator sieci Fieldbus

Firma Nexcom posiada również w ofercie jednostkę NISE300/301 pozwalającą na montaż kilku kart Fieldbus, dzięki czemu może pełnić funkcję koncentratora pozwalającego na integrację różnych protokołów w jednym komputerze.

Nexcom NISE300 jest wyposażony w najnowszej generacji 2-rdzeniowy procesor Intel i5-4402E 1,6 GHz oraz 6 slotów na karty miniPCIe przeznaczonych do montażu kart rozszerzeń typu Fieldbus lub innych. NISE301 to bardziej kompaktowa jednostka wyposażona w najnowszy 4-rdzeniowy procesor Intel Atom E3845 1,91 GHz oraz 2 sloty miniPCIe. Są to typowo przemysłowe produkty charakteryzujące się zasilaniem napięciem stałym lub 230 VAC, temperaturą pracy -5~55°C, chłodzeniem pasywnym i portami RS232/422/485. Istnieje również możliwość implementacji komunikacji bezprzewodowej typu Wi-Fi lub 3G/4G.

Rys. 6. Nexcom NISE3720xx

Natomiast jeśli potrzebny jest przemysłowy komputer typu Box PC o bardzo wysokiej wydajności procesora i grafiki m.in. do aplikacji SCADA oraz jednocześnie IoT (Internet of Things) to idealnym rozwiązaniem będzie Nexcom NISE3720xx. Posiada 2 niezależne wyjścia graficzne DVI-D & DVI-I. Może być wyposażony zarówno w kartę komunikacyjną Fieldbus, jak i standardowe porty PCI / PCIe.

Rys. 7. Nexcom XCARE3.0

Dane są zapisywane z szybkością 6 Gb/s (SATA 3.0) zarówno na klasycznym dysku 2,5", jak i karcie CFast lub mSATA. Dostęp do Internetu może być zrealizowany za pomocą portów GbE LAN lub poprzez kartę WiFi lub moduł 3G/4G, a zakres temperatur pracy to -20~60°C. Wyposażony w najnowszej generacji Intela procesor i7-4650U oraz układ graficzny Intel HD5000 potrafi sprostać każdemu zadaniu.

Producent nie zapomniał również, jak ważną rolę pełni zdalne monitorowanie i zarządzanie pracą komputerów i udostępnia wraz z komputerami oprogramowanie Nexcom XCARE3.0, które jest dostępne zarówno na komputer stacjonarny, jak i na smartfon-a, jako aplikacja mobilna.

Zdalny dostęp pozwala na sprawdzenie poprawności działania komputera i podłączonych do niego urządzeń, przywrócenie systemu, operacje klawiaturą/ekranem/myszą (KVM), zmianę konfiguracji. Aplikacja obsługuje do 36 komputerów. Benefity są ogromne - inżynierowie są w stanie wykryć nieprawidłowości, zanim wydarzy się awaria systemu, co ma niemały wpływ na zredukowanie kosztów utrzymania systemu.

Piotr Kłoszewski
Product&Marketing Manager

Autoryzowany dystrybutor komputerów przemysłowych Nexcom w Polsce i Europie Wschodniej:

Microdis Electronics Sp. z o. o.
www.microdis.net