Kamera termowizyjna testo 882 - niezbędne urządzenie w każdym dziale utrzymania ruchu

| Prezentacje firmowe Artykuły

W ostatnich latach kamery termowizyjne znalazły głównych odbiorców w branży przemysłowej, gdzie jako przenośne urządzenia wielofunkcyjne pozwalają na szybkie i precyzyjne wykrywanie uszkodzeń instalacji, systematyczne monitorowanie podzespołów w halach produkcyjnych, jak również weryfikację działania instalacji elektrycznych.

Kamera termowizyjna testo 882 - niezbędne urządzenie w każdym dziale utrzymania ruchu

Kamery termowizyjne z serii testo 882, wyposażone w detektor o rozdzielczości 320×240 pikseli, szerokokątny obiektyw 32°×23° i zakres pomiarowy do 550°C, pozwalają na wykonanie kompleksowej diagnostyki pracy instalacji elektrycznych, podstacji, rozdzielni i szaf sterowniczych, badań silników elektrycznych czy monitoringu linii procesowych, co znacząco zwiększa szanse na ograniczenie kosztów produkcji z zachowaniem ciągłości pracy bez wymuszonych przestojów.

Uniwersalność kamery, prosta obsługa i dokładność pomiarów sprawia, że testo 882 cieszy się niesłabnącą popularnością wśród coraz większej liczby pracowników zakładowych działów utrzymania ruchu.

INSTALACJE MECHANICZNE

Rys. 1. Testo 882

W sektorze mechaniki dość często mamy do czynienia z występowaniem niepożądanych tarć lub obciążeń komponentów, czego efektem są znaczne wahania temperatur na funkcjonujących podzespołach. Kamery z serii testo 882 pozwalają na szybką i precyzyjną weryfikację pracy łożysk, silników elektrycznych czy pasów napędowych.

Tylko dzięki termowizji możliwa jest diagnoza złego chłodzenia w układach mechanicznych, niewspółosiowości czy problemów z przekładniami i łożyskami. Testo 882 dzięki wysokiej czułości termicznej sięgającej <50mK umożliwia wykrycie nawet najmniejszych różnic temperaturowych na instalacjach, co pozwala na wczesną detekcję powstającej usterki i podjęcie działań naprawczych na czas.

INSTALACJE ELEKTRYCZNE

W odniesieniu do energetyki i utrzymania ruchu głównym problemem stawianym przez użytkownikiem są przeciążenia instalacji, czyli występowanie przegrzań związanych z nadmiernym obciążeniem prądowym na obwodach.

Nierównomierne obciążenia czy uszkodzenia izolacji powodują znaczące zmiany termiczne na instalacjach, co może skutkować występowaniem awarii i przestojami w funkcjonowaniu, czyli generowaniem dodatkowych kosztów.

Rys. 2. Diagnostyka instalacji mechanicznych

Z doświadczenia wiemy, że długotrwale występujące problemy mogą skutkować awariami i przestojami w działaniu instalacji. Wcześniejsza analiza termowizyjna umożliwia podjęcie działań naprawczych na czas i uniknięcie generowania dodatkowych kosztów...

SUPERRESOLUTION - ROZDZIELCZOŚĆ OBRAZU TERMOWIZYJNEGO DO 640×480 PIKSELI!

Nowością na rynku jest opatentowana przez firmę Testo funkcja SuperResolution. Technologia ta pozwala na dwukrotne poprawienie rozdzielczości wszystkich kamer Testo, również tych już eksploatowanych.

Wykorzystując SuperResolution w kamerze testo 882 o rozdzielczości detektora 320×240 pikseli, otrzymujemy na zdjęciu termowizyjnym 640×480 pikseli. Firmware urządzenia wykorzystuje obrazy powstające w kamerze na skutek naturalnych ruchów ręki podtrzymującej kamerę. W ciągu 0,5 s kamera rejestruje 5 zdjęć o standardowej rozdzielczości i z wykorzystaniem odpowiedniego algorytmu zdjęcia zapisywane są już w podwyższonej rozdzielczości.

OPROGRAMOWANIE

Znaczącym argumentem wybijającym firmę Testo ponad konkurencję jest dołączane do każdej z kamer oprogramowanie IRSoft . Program ten łączy w sobie niezwykle prostą i intuicyjną obsługę, rozbudowany interfejs i szeroką funkcjonalność, dzięki czemu zaspokaja oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

Rys. 3. Diagnostyka instalacji elektrycznych

Co więcej, firma Testo corocznie wprowadza i udostępnia do użytku swoim klientom aktualizację oprogramowania bez żadnych dodatkowych kosztów. Wśród największych zalet programu można wyróżnić:

  • wyszczególnienie dowolnej liczby punktów, również Coldspot/Hotspot,
  • wykonanie histogramu i 5 linii profilu,
  • możliwość korelowania emisyjności i odbić dla całego zdjęcia, wybranej powierzchni i punktu,
  • ręczna regulacja skali, limitów, izotermy,
  • TwinPix - funkcja nakładania obrazu termowizyjnego na obraz rzeczywisty,
  • wykonanie raportu (10 pomocniczych formatów z możliwością edycji).

Wszystko to czyni kamery Testo unikalnymi narzędziami pomiarowymi, znajdującymi zastosowanie w najbardziej wymagających gałęziach przemysłu, energetyki czy budownictwa.

Maciej Pudelski
Product Manager DivTI

www.kamerytermowizyjne.net