Nowe silniki pneumatyczne oraz miniaturowe siłowniki liniowe

| Prezentacje firmowe Artykuły

Parker Hannifin, światowy lider w zakresie technologii sterowania i napędów, utrzymuje stałe tempo wprowadzania innowacji we wszystkich sektorach przemysłu i w asortymentach wyrobów - zawsze z myślą o zaoferowaniu odbiorcom technologii i wyrobów przydatnych w rozwiązywaniu ich codziennych problemów technicznych. Firma rozszerzyła ofertę silników łopatkowych P1V-M o dwa nowe modele o mocy 900 i 1200 watów, a także dodała wersje z nowym certyfikatem ATEX (II 2 GD C IIC T4) i wersję pochodną bez przekładni. Wraz z dotychczasowymi modelami o mocach 200, 400 i 600 W, seria P1V-M pokrywa najszerszy zakres mocy oferowany obecnie na rynku.

Nowe silniki pneumatyczne oraz miniaturowe siłowniki liniowe

Parker rozszerza serię P1V-M o dwa nowe silniki pneumatyczne o mocach 900 i 1200 W oraz dodaje wersje z certyfikatem ATEX

Ze względu na zwartą, małogabarytową budowę silniki serii P1V-M znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu - przemyśle maszynowym, produkcji żywności i napojów (w obszarach niestykających się z produktami spożywczymi), konfekcjonowaniu i transporcie wewnętrznym, przemyśle chemicznym i motoryzacyjnym. Kompaktowa konstrukcja przyczynia się także do zmniejszenia ilości miejsca zajmowanego przez maszynę.

Silniki serii P1V-M mogą pracować w szczególnie ciężkich warunkach środowiskowych i w obecności ekstremalnie silnych wibracji, a zakres temperatur pracy rozciąga się od -20 do +110°C. Ponieważ w silniku pneumatycznym nie ma żadnych połączeń elektrycznych, może on pracować w środowiskach niebezpiecznych - stąd certyfikat ATEX (II 2 GD C IIC T4).

Silniki serii P1V-M Parkera generują moment obrotowy do około 120 Nm przy prędkościach obrotowych wału płynnie regulowanych od 32 do maksymalnie 10500 obr./min. Wysoki moment obrotowy uzyskuje się już przy niskich prędkościach obrotowych.

Podobnie jak wszystkie silniki pneumatyczne firmy Parker, silniki serii P1V-M mogą zastępować tradycyjne silniki elektryczne i, przy tej samej mocy, zajmują mniej miejsca i są lżejsze. Wytrzymują obciążanie aż do zatrzymania, można je więc bez obawy uszkodzenia nieprzerwanie załączać i wyłączać. Co więcej - są to silniki nawrotne - kierunek obrotów można zmieniać, po prostu odwracając kierunek przepływu powietrza.

W silnikach serii P1V-M, zaprojektowanych i wytwarzanych z trwałych i odpornych na zużycie materiałów, zastosowano opatentowany system wymiany łopatek (Vane Change). Ten innowacyjny system przynosi realne korzyści, gdyż pozwala do minimum skrócić czas przestoju maszyny. W razie konieczności przeprowadzenia serwisu lub konserwacji, silnika nie trzeba wymontowywać - wystarczy, że użytkownik odkręci śruby mocujące tylną część silnika, wyjmie zużyte łopatki i wstawi nowe.

Silniki serii P1V-M charakteryzują się ponadto modułową budową i bardzo korzystnym stosunkiem osiągów do ceny. Są całkowicie montowane w Niemczech, a producent zapewnia również szybką dostawę. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.parker.com/pde/P1V-M.

Siłowniki liniowe LCR automatyzują obsługę lekkich ładunków w zastosowaniach life science

Firma wprowadza do oferty nową serię miniaturowych pozycjonerów dla producentów sprzętu i integratorów systemów w sektorze nauk przyrodniczych (life science). Rodzina lekkich beztłoczyskowych (Light Capacity Rodless, LCR) pozycjonerów liniowych, skierowana bezpośrednio do producentów urządzeń laboratoryjnych, sprzętu medycznego lub przyrządów/układów metrologicznych, została zaprojektowana w celu automatyzacji obsługi ładunków o masie do 10 kg.

Jako rozszerzenie istniejącej oferty pozycjonerów liniowych Parker Hannifin seria LCR stanowi grupę gotowych siłowników wysokiej jakości, łatwych w użyciu i dostępnych w praktycznie nieograniczonej liczbie standardowych konfiguracji. W razie potrzeby produkt ten można też zmodyfikować stosownie do konkretnego zastosowania. Do typowych modyfikacji mogą należeć płyty pod narzędzia specjalne, podstawy do montażu silników innych producentów lub zmiany maksymalnego zasięgu w pionie lub poziomie w celu dopasowania do ograniczeń przestrzennych.

W przypadku pozycjonerów typu "zrób to sam" użytkownik musi zamówić, monitorować, odebrać, zmagazynować, zmontować i przetestować wszystkie części potrzebne do zbudowania urządzenia liniowego. Natomiast seria LCR, obejmująca warianty ze śrubą pociągową i napędem pasowym dalekiego zasięgu, obejmuje pozycjoner w pełni zbudowany, przetestowany i gotowy do użycia. Korzyść dla producenta sprzętu polega przede wszystkim na skróceniu czasu dotarcia urządzenia na rynek.

Pozycjonery te, które przeznaczone są do cykli roboczych pod 100-procentowym obciążeniem, zapewniają płynny ruch na wybranym dystansie do 1000 mm, z obciążeniem do 100 N. Do typowych przykładów ich zastosowania należą przyrządy analityczne i diagnostyczne, pompy strzykawkowe, urządzenia do obróbki cieczy, operowanie płytkami lub szkiełkami mikroskopowymi, urządzenia pomiarowe, testowanie materiałów, mikroskopia, ustawianie układów optycznych i spektroskopia masowa.

Do nowej serii LCR najlepiej pasuje słowo "miniaturowy" - urządzenia te mają w przekroju zaledwie 30×40 mm, a na życzenie dostępne są wersje o przekroju 22×30 mm. Wykorzystując sprawdzone rozwiązania firmy Parker z serii MX80 i LP28, stosowane z powodzeniem w dziedzinie nauk przyrodniczych, do cech konstrukcyjnych serii LCR włączono: wewnętrzne łożysko szynowe lub ślizgowe (zależnie od zastosowania), taśmę uszczelniającą ze stali nierdzewnej (stopień ochrony IP30), atrakcyjne czarne anodyzowane wykończenie i korpus z wytłaczanego aluminium, obejmujący mocowanie trapezowe, rowki teowe i pasową stację powrotną.

Mocowanie dźwigienką dociskową, otwory na kołki ustalające w wózku jezdnym LCR30 oraz regulowane łączniki początkowe i krańcowe zapewniają łatwość montażu. Ponadto wiele opcji montażu napędu umożliwia instalację silników krokowych NEMA 8, 11, 17 i 23 oraz serwomotorów NEMA 16.

Zapraszamy na targi Automaticon - Parker Hannifin - stoisko A1 oraz samochód pokazowy na parkingu przed wejściem głównym.

Parker Hannifin Sales Poland Sp. z o.o.
www.parker.pl