Jak zapewniać ochronę przeciwwybuchową?

| Prezentacje firmowe Artykuły

Źródłem zagrożeń wybuchowych są głównie gazy i pary palne. Zamiast unikania ich zapłonu przez zastosowanie środków ochrony przeciwwybuchowej preferowana może być ich detekcja, zanim staną się zapalne.

Jak zapewniać ochronę przeciwwybuchową?

Zagrożenie wybuchem jest wszędzie
Wszędzie, gdzie istnieją sytuacje zagrożenia wynikające z obecności gazów i par łatwopalnych, np. przy eksploracji złóż oraz magazynowaniu ropy i gazu, transporcie i magazynowaniu gazów oraz cieczy palnych, procesach wykorzystujących rozpuszczalniki lub przy przetwarzaniu tworzyw sztucznych, spotkać można zawsze środki ochrony przeciwwybuchowej - zwykle regulowane prawnie, utrzymujące bezpieczeństwo personelu i zakładu.

W zależności od zastosowania istnieje możliwość wykorzystania różnych zasad pomiarowych do detekcji gazów i par - dostępne są sensory katalityczne, detektory punktowe lub systemy podczerwone typu "open-path".

Gdy detektory używane są w połączeniu ze sterownikiem centralnym, takim jak Dräger REGARD, możliwa jest wczesna detekcja gazów i par palnych, gdy stężenia są na tyle niskie, że pozwalają na niezawodne zażegnanie stanów niebezpiecznych - ryzyka wybuchu.

Rys. 1.

Metodologia ochrony przeciwwybuchowej
Gazy i pary łatwopalne mogą zostać zapalone wyłącznie przez źródło zapłonu o wystarczająco wysokiej energii lub wystarczająco wysokiej temperaturze, jeśli - w warunkach atmosferycznych - występują w wystarczająco wysokich stężeniach w mieszaninie z tlenem atmosferycznym. To stężenie mieszaniny nazywane jest DGW, tj. dolną granicą wybuchowości. Aby uzyskać zapłon, konieczne jest spełnienie trzech warunków:

  1. Stężenie gazu palnego lub pary musi być powyżej DGW
  2. Musi istnieć wystarczająco wysokie stężenie tlenu
  3. Do tego musi być wystarczająco wysoka temperatura lub wystarczająca energia źródła zapłonu

Patrząc z drugiej strony, zasada brzmi: jeśli nie zostanie spełniony jeden z tych trzech warunków, można zagwarantować, że nie wystąpi zapłon lub wybuch.

Stąd też środkami ochrony przeciwwybuchowej mogą być:

  • ograniczanie stężeń,
  • inertyzacja,
  • użycie sprzętu Ex.

Najbezpieczniejszą metodą ograniczania stężeń jest usunięcie gazów i par palnych z procesu - zwykle nie jest to jednak praktyczne. Tam, gdzie stosowane są gazy i pary palne, do ograniczania stężeń używane są zwykle systemy detekcji gazowej. Akceptowalne jest również przekroczenie przez gazy i pary palne poziomu DGW w zamkniętych procesach i utrzymanie stężenia tlenu wystarczająco niskiego do kontrolowania ryzyka wybuchu (inertyzacja).

Jeśli jednak powyższe środki nie są wystarczające, konieczne jest zaprojektowanie wszystkich używanych urządzeń elektrycznych zgodnie z pewnymi normami ochrony przeciwwybuchowej, tak aby nie stały się one źródłami zapłonu przy uwolnieniu gazów lub par palnych.

Dalsze porady dotyczące tej metodologii znaleźć można w normie zharmonizowanej EN 1127-1.

ZAPOBIEGANIE POTENCJALNIE WYBUCHOWYM ATMOSFEROM - PODSTAWOWE ŚRODKI OCHRONY PRZECIWWYBUCHOWEJ

Rys. 2.

Poniżej DGW brak zagrożenia wybuchem
Ograniczanie stężeń (1) i inertyzacja (2) nazywane są także środkami podstawowymi, ponieważ zapobiegają tworzeniu stężeń zapalnych. Natomiast zastosowanie urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym (3) określane jest mianem środka wtórnego, gdyż nie zapobiega tworzeniu stężeń zapalnych, lecz jedynie ich zapłonowi.

Ograniczanie stężeń oznacza aktywne rozcieńczanie, np. przez automatyczne wentylowanie strefy zagrożenia świeżym powietrzem jeśli stężenie wzrasta powyżej progu 20% DGW. Jeśli w wyniku nieskuteczności środka zaradczego stężenie nadal wzrasta, konieczne jest wyłączenie urządzeń i sprzętu niezabezpieczonych przed wybuchem.

Systemy detekcji gazowej używane w tym celu muszą posiadać dopuszczenia typu jednostki notyfikowanej w odniesieniu do ich zgodności z normami europejskimi (dawnej wg EN 50054ff lub EN 61779, aktualnie wg EN 60079-29-1). Dotyczy to zarówno sensora i przetwornika pomiarowego, jak również centralnej jednostki sterującej.

Ponieważ inertyzacja jest zapobiegawczym środkiem ochrony przeciwwybuchowej, sprzęt do pomiarów tlenu sterujący procesem inertyzacji musi również posiadać dopuszczenia typu dla takiego zastosowania na terenie Europy i spełniać odpowiednie normy zharmonizowane (np. EN 50 104).

Prze tworniki pomiarowe Dräger

Dräger PEX 3000
Przetwornik pomiarowy 4-20 mA z sensorem katalitycznym DrägerSensor DD, wbudowanym konwerterem 4-20 mA w wykonaniu przeciwwybuchowym, 7-segmentowym wyświetlaczem i obsługą 2-przyciskową (do kalibracji), podłączany do sterowników centralnych z wejściami 4-20 mA.


Dräger Polytron SE Ex
Głowica czujnikowa bez elektroniki, wyposażona w sensor pellistorowy z sygnałem pomiarowym mV, podłączana do specjalnych sterowników centralnych, zakres pomiarowy 0-100 lub 0-10% DGW, dostępna również wersja wysokotemperaturowa do 150°C.

DrägerSensor IR
Sensor IR w wykonaniu przeciwwybuchowym w obudowie ognioszczelnej, podobny do Dräger PIR 3000, lecz wyposażony w emulację sensora pellistorowego w celu zamiany pellistorów, ma specjalne wyjście mV podłączane do sterowników centralnych.


Dräger PIR 7000
Solidny przetwornik pomiarowy IR w wykonaniu przeciwwybuchowym z sensorem IR w ognioszczelnej obudowie ze stali nierdzewnej dla sterowników centralnych z wejściem 4-20 mA, odpowiedni do systemów bezpieczeństwa wg SIL2, certyfikowany zgodnie z IEC 61508, dopuszczenia ATEX, IECEx i UL.

Dräger PIR 3000
Przetwornik pomiarowy w wykonaniu przeciwwybuchowym z sensorem IR w obudowie ognioszczelnej, podłączany do sterowników centralnych z wejściem 4-20 mA, dopuszczenia ATEX, IECEx i UL.



Dräger Polytron Pulsar
Detektor gazowy Open Path w wykonaniu przeciwwybuchowym do detekcji stężeń gazowych wzdłuż linii widzenia do 200 m.

Polytron 8700
Ognioszczelny przetwornik pomiarowy IR do podłączenia do sterowników centralnych z wejściem 4-20 mA, odpowiedni do systemów SIL2, ma dopuszczenia UL, ATEX, CSA i IECEx oraz znak CE.

UNIKANIE EFEKTYWNYCH ŹRÓDEŁ ZAPŁONU - WTÓRNA OCHRONA PRZECIWWYBUCHOWA

Bez źródła zapłonu nie istnieje niebezpieczeństwo wybuchu
Jeśli nie można bezpiecznie zażegnać lub skutecznie zapobiec (np. przez użycie systemów detekcji gazowej) utworzeniu atmosfer zapalnych, sprzęt elektryczny użyty w danej strefie nie może stać się źródłem zapłonu: konieczne jest takie jego zaprojektowanie, aby jego użycie nie powodowało zapłonu atmosfer łatwopalnych.

Typy ochrony
W detekcji gazowej stosowane są cztery z siedmiu znormalizowanych typów ochrony: ognioszczelność (d), iskrobezpieczność (i), hermetyzacja (m) oraz wzmocnienie budowy (e). Hermetyzacja zapobiega gorącym powierzchniom i iskrom mechanicznie, natomiast w urządzeniach iskrobezpiecznych stosowane jest ograniczenie mocy elektrycznej. Ogólnie w osłonach ognioszczelnych dopuszczalne są wybuchy wewnętrzne - są one jednak zaprojektowane tak, aby były odporne na ciśnienie wybuchu i niezawodnie zapobiegały przeskokom. Wzmocnienie budowy jest ograniczone do urządzeń pasywnych, takich jak skrzynki przyłączeniowe, zaciskowe i dławiki kablowe, które mają budowę znacznie redukującą ryzyko utworzenia gorących powierzchni lub iskier. Urządzenia i sprzęt w wykonaniu przeciwwybuchowym muszą mieć dopuszczenia typu i certyfikację jednostki notyfikowanej.

Ochrona Ex jest wymogiem prawnym
Ochrona przeciwwybuchowa stała się wymogiem prawnym poprzez przekształcenie dyrektyw UE 94/9/WE i 99/92/WE, znanych także jako ATEX 95 i ATEX 137, w rozporządzenia krajowe. Producenci urządzeń w wykonaniu przeciwwybuchowym muszą oznaczać swoje urządzenia jednolicie według kategorii urządzenia wskazującej dozwolony zakres zastosowań, natomiast użytkownicy takich urządzeń zobowiązani są do klasyfikacji miejsc z potencjalnie wybuchowymi atmosferami na strefy w zależności od prawdopodobieństwa wystąpienia atmosfer palnych i charakterystyki substancji palnej: gazów lub par (G) oraz pyłów (D).

Przykład: II 2 GD to typowa kategoria dla urządzeń, które mogą zostać zastosowane w strefie 1 i strefie 2, jak również w strefie 21 i 22, podczas gdy urządzenia używane w strefie 2 muszą posiadać oznakowanie przynajmniej II 3 G.

W USA ochrona przeciwwybuchowa regulowana jest normą NEC 505, zaś stosowne oznakowanie sugeruje także wskazówki dotyczące zastosowania z użyciem terminów "klasa" i "dział". W tym przypadku preferowane są urządzenia wykorzystujące do ochrony ognioszczelność lub iskrobezpieczność. Większość krajów uznaje europejskie lub amerykańskie normy ochrony przeciwwybuchowej. W ostatnich latach zauważalna jest tendencja zmierzająca w stronę norm ochrony IEC-Ex opartych na normach ochrony przeciwwybuchowej IEC. Sprzęt detekcji gazowej Dräger spełnia wymagania ochrony przeciwwybuchowej CENELEC (ATEX, Europa), UL (USA), CSA (Kanada) i IEC-Ex (ogólnoświatowe).

Dräger Safety Polska Sp. z o.o.
www.draeger.com

Jak zapewniać ochronę przeciwwybuchową?



<p>Źródłem zagrożeń wybuchowych są głównie gazy i pary palne. Zamiast unikania
ich zapłonu przez zastosowanie środków ochrony przeciwwybuchowej
preferowana może być ich detekcja, zanim staną się zapalne.</p>
<p>Zagrożenie wybuchem
jest wszędzie<Br>
Wszędzie, gdzie istnieją sytuacje
zagrożenia wynikające z obecności
gazów i par łatwopalnych, np. przy
eksploracji złóż oraz magazynowaniu
ropy i gazu, transporcie i magazynowaniu
gazów oraz cieczy palnych,
procesach wykorzystujących
rozpuszczalniki lub przy przetwarzaniu
tworzyw sztucznych, spotkać
można zawsze środki ochrony przeciwwybuchowej
- zwykle regulowane
prawnie, utrzymujące bezpieczeństwo
personelu i zakładu.<p>
W zależności od zastosowania istnieje
możliwość wykorzystania różnych
zasad pomiarowych do detekcji
gazów i par - dostępne są sensory katalityczne,
detektory punktowe lub systemy
podczerwone typu "open-path".<p>
Gdy detektory używane są w połączeniu
ze sterownikiem centralnym,
takim jak Dräger REGARD, możliwa
jest wczesna detekcja gazów i par palnych,
gdy stężenia są na tyle niskie, że
pozwalają na niezawodne zażegnanie
stanów niebezpiecznych - ryzyka
wybuchu.<p>
Metodologia ochrony
przeciwwybuchowej<br>
Gazy i pary łatwopalne mogą zostać
zapalone wyłącznie przez źródło
zapłonu o wystarczająco wysokiej
energii lub wystarczająco wysokiej
temperaturze, jeśli - w warunkach atmosferycznych
- występują w wystarczająco
wysokich stężeniach w mieszaninie
z tlenem atmosferycznym.
To stężenie mieszaniny nazywane jest
DGW, tj. dolną granicą wybuchowości.
Aby uzyskać zapłon, konieczne
jest spełnienie trzech warunków:
<ol><li>Stężenie gazu palnego lub pary
musi być powyżej DGW
<li>Musi istnieć wystarczająco wysokie
stężenie tlenu
<li>Do tego musi być wystarczająco
wysoka temperatura lub wystarczająca
energia źródła zapłonu</li></ol>
<p>Patrząc z drugiej strony,
zasada brzmi: jeśli nie
zostanie spełniony jeden
z tych trzech warunków,
można zagwarantować, że
nie wystąpi zapłon lub wybuch.<p>
Stąd też środkami ochrony
przeciwwybuchowej
mogą być:</p>
<ul><li>ograniczanie stężeń,
<li>inertyzacja,
<li>użycie sprzętu Ex.</li></ul>
<p>Najbezpieczniejszą
metodą ograniczania
stężeń jest usunięcie gazów
i par palnych z procesu
- zwykle nie jest to jednak praktyczne.
Tam, gdzie stosowane są
gazy i pary palne, do ograniczania
stężeń używane są zwykle systemy
detekcji gazowej. Akceptowalne jest
również przekroczenie przez gazy
i pary palne poziomu DGW w zamkniętych
procesach i utrzymanie
stężenia tlenu wystarczająco niskiego
do kontrolowania ryzyka wybuchu
(inertyzacja).<p>
Jeśli jednak powyższe środki nie
są wystarczające, konieczne jest zaprojektowanie
wszystkich używanych
urządzeń elektrycznych zgodnie
z pewnymi normami ochrony przeciwwybuchowej,
tak aby nie stały się
one źródłami zapłonu przy uwolnieniu
gazów lub par palnych.<p>
Dalsze porady dotyczące tej metodologii
znaleźć można w normie
zharmonizowanej EN 1127-1.</p>
<h5>ZAPOBIEGANIE POTENCJALNIE
WYBUCHOWYM ATMOSFEROM
- PODSTAWOWE
ŚRODKI OCHRONY PRZECIWWYBUCHOWEJ</h5>
<p>Poniżej DGW brak zagrożenia
wybuchem<p>
Ograniczanie stężeń (1) i inertyzacja
(2) nazywane są także środkami
podstawowymi, ponieważ zapobiegają
tworzeniu stężeń zapalnych. Natomiast zastosowanie urządzeń w wykonaniu
przeciwwybuchowym (3)
określane jest mianem środka wtórnego,
gdyż nie zapobiega tworzeniu
stężeń zapalnych, lecz jedynie ich zapłonowi.<p>
Ograniczanie stężeń oznacza aktywne
rozcieńczanie, np. przez automatyczne
wentylowanie strefy zagrożenia
świeżym powietrzem jeśli
stężenie wzrasta powyżej progu 20%
DGW. Jeśli w wyniku nieskuteczności
środka zaradczego stężenie nadal
wzrasta, konieczne jest wyłączenie
urządzeń i sprzętu niezabezpieczonych
przed wybuchem. Systemy detekcji
gazowej używane w tym celu
muszą posiadać dopuszczenia typu
jednostki notyfikowanej w odniesieniu
do ich zgodności z normami europejskimi
(dawnej wg EN 50054ff lub
EN 61779, aktualnie wg EN 60079-29-1). Dotyczy to zarówno sensora i przetwornika
pomiarowego, jak również
centralnej jednostki sterującej.<p>
Ponieważ inertyzacja jest zapobiegawczym
środkiem ochrony przeciwwybuchowej,
sprzęt do pomiarów
tlenu sterujący procesem inertyzacji
musi również posiadać dopuszczenia
typu dla takiego zastosowania
na terenie Europy i spełniać
odpowiednie normy zharmonizowane
(np. EN 50 104).</p>
<table class="glowka" align="center" width="100%">
<tbody>
<tr>
<td>
<h5>Prze tworniki pomiarowe Dräger</h5>
<p>Dräger PEX 3000<br>
Przetwornik pomiarowy 4-20 mA
z sensorem katalitycznym DrägerSensor
DD, wbudowanym konwerterem
4-20 mA w wykonaniu przeciwwybuchowym,
7-segmentowym wyświetlaczem
i obsługą 2-przyciskową (do
kalibracji), podłączany do sterowników
centralnych z wejściami 4-20 mA.<p>
Dräger Polytron SE Ex<br>
Głowica czujnikowa bez elektroniki,
wyposażona w  sensor pellistorowy
z sygnałem pomiarowym mV,
podłączana do specjalnych sterowników
centralnych, zakres pomiarowy
0-100 lub 0-10% DGW, dostępna
również wersja wysokotemperaturowa
do 150°C.<p>
DrägerSensor IR<br>
Sensor IR w wykonaniu przeciwwybuchowym
w obudowie ognioszczelnej,
podobny do Dräger PIR 3000,
lecz wyposażony w  emulację sensora
pellistorowego w  celu zamiany
pellistorów, ma specjalne wyjście
mV podłączane do sterowników centralnych.
<p>Dräger PIR 7000<br>
Solidny przetwornik pomiarowy IR
w wykonaniu przeciwwybuchowym
z sensorem IR w ognioszczelnej obudowie
ze stali nierdzewnej dla sterowników
centralnych z  wejściem
4-20 mA, odpowiedni do systemów
bezpieczeństwa wg SIL2, certyfikowany
zgodnie z IEC 61508, dopuszczenia
ATEX, IECEx i UL.<p>
Dräger PIR 3000<br>
Przetwornik pomiarowy w wykonaniu
przeciwwybuchowym z sensorem IR
w obudowie ognioszczelnej, podłączany
do sterowników centralnych z wejściem
4-20 mA, dopuszczenia ATEX,
IECEx i UL.<p>
Dräger Polytron Pulsar<br>
Detektor gazowy Open Path w wykonaniu
przeciwwybuchowym do detekcji
stężeń gazowych wzdłuż linii
widzenia do 200 m.
<p>Polytron 8700<br>
Ognioszczelny przetwornik pomiarowy IR do podłączenia do sterowników centralnych
z wejściem 4-20 mA, odpowiedni do systemów SIL2, ma dopuszczenia
UL, ATEX, CSA i IECEx oraz znak CE.</p>
</td>
</tr>
</tbody>
</table>
<h5>UNIKANIE EFEKTYWNYCH
ŹRÓDEŁ ZAPŁONU
- WTÓRNA OCHRONA
PRZECIWWYBUCHOWA</h5>
<p>Bez źródła zapłonu nie
istnieje niebezpieczeństwo
wybuchu<br>
Jeśli nie można bezpiecznie zażegnać
lub skutecznie zapobiec (np.
przez użycie systemów detekcji gazowej)
utworzeniu atmosfer zapalnych,
sprzęt elektryczny użyty w danej strefie nie może stać się źródłem zapłonu:
konieczne jest takie jego zaprojektowanie,
aby jego użycie nie powodowało
zapłonu atmosfer łatwopalnych.<p>
Typy ochrony<br>
W detekcji gazowej stosowane są
cztery z siedmiu znormalizowanych
typów ochrony: ognioszczelność (d),
iskrobezpieczność (i), hermetyzacja
(m) oraz wzmocnienie budowy
(e). Hermetyzacja zapobiega gorącym
powierzchniom i iskrom mechanicznie,
natomiast w urządzeniach
iskrobezpiecznych stosowane
jest ograniczenie mocy elektrycznej.
Ogólnie w osłonach ognioszczelnych
dopuszczalne są wybuchy wewnętrzne
- są one jednak zaprojektowane
tak, aby były odporne na ciśnienie
wybuchu i niezawodnie zapobiegały
przeskokom. Wzmocnienie budowy
jest ograniczone do urządzeń pasywnych,
takich jak skrzynki przyłączeniowe,
zaciskowe i dławiki kablowe,
które mają budowę znacznie redukującą
ryzyko utworzenia gorących
powierzchni lub iskier. Urządzenia
i sprzęt w wykonaniu przeciwwybuchowym
muszą mieć dopuszczenia
typu i certyfikację jednostki notyfikowanej.<p>
Ochrona Ex jest wymogiem
prawnym<br>
Ochrona przeciwwybuchowa stała
się wymogiem prawnym poprzez
przekształcenie dyrektyw UE 94/9/WE i 99/92/WE, znanych także jako
ATEX 95 i ATEX 137, w rozporządzenia
krajowe. Producenci urządzeń
w wykonaniu przeciwwybuchowym
muszą oznaczać swoje
urządzenia jednolicie według kategorii
urządzenia wskazującej dozwolony
zakres zastosowań,
natomiast użytkownicy
takich urządzeń zobowiązani są
do klasyfikacji miejsc z potencjalnie
wybuchowymi atmosferami na strefy
w zależności od prawdopodobieństwa
wystąpienia atmosfer palnych
i charakterystyki substancji palnej:
gazów lub par (G) oraz pyłów (D).<p>
Przykład: II 2 GD to typowa kategoria
dla urządzeń, które mogą zostać
zastosowane w strefie 1 i strefie 2,
jak również w strefie 21 i 22, podczas
gdy urządzenia używane w strefie 2
muszą posiadać oznakowanie przynajmniej
II 3 G.<p>
W USA ochrona przeciwwybuchowa
regulowana jest normą NEC 505,
zaś stosowne oznakowanie sugeruje
także wskazówki dotyczące zastosowania
z użyciem terminów "klasa"
i "dział". W tym przypadku preferowane
są urządzenia wykorzystujące
do ochrony ognioszczelność lub
iskrobezpieczność. Większość krajów
uznaje europejskie lub amerykańskie
normy ochrony przeciwwybuchowej.
W ostatnich latach zauważalna jest
tendencja zmierzająca w stronę norm
ochrony IEC-Ex opartych na normach
ochrony przeciwwybuchowej
IEC. Sprzęt detekcji gazowej Dräger
spełnia wymagania ochrony przeciwwybuchowej
CENELEC (ATEX,
Europa), UL (USA), CSA (Kanada)
i IEC-Ex (ogólnoświatowe).</p>



<p>Dräger Safety Polska Sp. z o.o.<br>
<a href="http://www.draeger.com" target="_blank" rel="nofollow">www.draeger.com</a></p>