SMAX - funkcjonalny, wydajny absolutny enkoder liniowy w konkurencyjnej cenie

| Prezentacje firmowe Artykuły

SMAX to magnetyczny, absolutny enkoder firmy Lika Electronic, zaprojektowany do pomiaru stosunkowo niewielkich przemieszczeń liniowych (do 600 mm, wersja SMAZ do 1250 mm) w typowych aplikacjach przemysłowych oraz w wyjątkowo trudnych warunkach, takich jak pojazdy użytkowe, wózki widłowe, dźwigi osobowe, podnośniki i platformy załadowcze, siłowniki, systemy teleskopowe oraz tłoki hydrauliczne montowane w podporach, zjeżdżalniach stabilizujących, dźwigach teleskopowych i belkach urządzeń przenośnych. Obok dużej funkcjonalności SMAX wyróżnia się również wyjątkowo korzystną ceną.

SMAX - funkcjonalny, wydajny absolutny enkoder liniowy w konkurencyjnej cenie

Obudowa opisywanego enkodera liniowego wykonana została z tworzywa macromelt. Zamyka ona hermetycznie czujnik magnetyczny i jego obwody elektryczne. Wysoki stopień ochrony (IP68/IP69K) zapewnia dużą odporność na najbardziej agresywne warunki przemysłowe (kurz, brud, wilgoć, woda, oleje, smary, promieniowanie UV), a nawet warunki morskie. Termoplastyczna obudowa chroni również obwody elektroniczne przed zmęczeniem z powodu wibracji, naprężeń mechanicznych, wstrząsów i udarów.

Stosowana w enkoderach liniowych Lika zaawansowana technologia detekcji magnetycznej zapewnia bardzo stabilne odczyty. Bezdotykowy pomiar gwarantuje natomiast bezobsługową pracę i zdecydowane wydłużenie żywotności całego układu ze względu na wyeliminowanie zjawiska tarcia.

Informacja o pozycji absolutnej enkodera SMAX może być przekazywana za pomocą interfejsu analogowego lub cyfrowego. W przypadku interfejsu analogowego do wyboru mamy wyjście prądowe 4-20 mA lub napięciowe 0-10 V. Producent zaimplementował tu procedurę uczenia, która zdecydowanie upraszcza konfigurację czujnika, ograniczając ją do zdefiniowania przejazdu w osi przez podanie punktów referencyjnych początku i końca zakresu pomiarowego.

Wśród interfejsów cyfrowych do dyspozycji mamy szeregowy interfejs synchroniczny SSI lub asynchroniczny RS485 w bardzo popularnym standardzie Modbus RTU. Za pomocą tego protokołu uzyskujemy pełny dostęp do danych enkodera, przez co możliwa jest także jego kompletna parametryzacja (np. zmiana rozdzielczości 0,1-1,25 mm), kontrola watch dog i pełna diagnostyka (błędne parametry, błąd pamięci flash itp.).

SMAX jest dostarczany z taśmą magnetyczną MTAX kodowaną absolutnie, która, podobnie jak czujnik, jest odporna na pył i inne zanieczyszczenia. Samoprzylepne podłoże taśmy znacznie upraszcza jej montaż. Maksymalna długość pomiarowa wynosi 600 mm i 1250 mm (dla wersji MTAZ), a prędkość przesuwu głowicy odczytowej 5 m/s. Na obudowie SMAX umieszczono dodatkowo diodę LED, która ułatwia diagnostykę i montaż. Temperatura pracy wynosi od -25° do +85°C.

Absolutny enkoder liniowy SMAX z taśmą magnetyczną MTAX jest bardzo ciekawą propozycją dla osób szukających niezawodnego systemu pomiarowego przystosowanego do pracy w trudnych warunkach. Dodatkowym atutem rozwiązania jest jego bardzo konkurencyjna cena.

Tomasz Haliniak
Eldar

www.eldar.biz