Klimatyzacja szaf sterowniczych Radiolex - Thermal Management

| Prezentacje firmowe Artykuły

Montowane w szafach sterowniczych podzespoły elektryczne i elektroniczne pracują poprawnie pod warunkiem zapewnienia im odpowiednich warunków środowiskowych. Kluczowym z nich jest temperatura, która ma wpływ nie tylko na dokładność i bezawaryjność pracy systemów, ale również ich żywotność. Szacuje się, że wzrost temperatury roboczej o zaledwie 10°C w stosunku do wartości optymalnej skraca żywotność komponentów elektronicznych nawet o 50%!

Klimatyzacja szaf sterowniczych Radiolex - Thermal Management

Standardowa temperatura pracy, jaką definiują dostawcy urządzeń, wynosi 25°C. Stąd też, w przypadku jej przekraczania, zaleca się stosowanie systemów wentylacji lub klimatyzacji.

WENTYLACJA CZY KLIMATYZACJA?

Układy wentylacyjne mogą być realizowane dwojako - jako grawitacyjne oraz bazujące na wentylacji wymuszonej. W obu przypadkach zalecamy stosowanie co najmniej dwóch wlotów powietrza umieszczonych na przeciwległych ścianach szafy sterowniczej, tak aby przepływ powietrza był możliwy przez cały system.

Wentylacja grawitacyjna to w praktyce wietrzenie obudowy wyłącznie w sposób naturalny. W takim systemie nie ma wentylatora, są jedynie czerpnie powietrza - zwykle w postaci kratek wentylacyjnych. Tego typu układy służą do wentylacji urządzeń, w przypadku których temperatura nie osiąga dużych wartości, a ogrzane przez wewnętrzne elementy powietrze może wydobywać się bezpośrednio poza obudowę.

Wentylacja wymuszona to połączenie wentylatorów kratkami wentylującymi, gdzie powietrze jest w sposób wymuszony zasysane albo wypychane z wnętrza szafy. Takie układy cieszą się dużą popularnością z uwagi na niskie koszty i prostotę instalacji.

Pomimo wielu zalet omawianych rozwiązań, istnieją również istotne ograniczenia ich zastosowań, które można ominąć, jedynie stosując urządzenia klimatyzujące. Głównymi czynnikami są duże straty ciepła zainstalowanych w szafie urządzeń oraz wysoka temperatura otoczenia.

Moce wydzielane przez poszczególne urządzenia (np. napędy, styczniki czy zasilacze) mogą wynosić nawet po kilkaset watów, przez co nawet najwydajniejsze układy wentylacyjne nie są w stanie sprostać ich chłodzeniu. W takich systemach stosuje się klimatyzatory, których moce chłodzące wynoszą typowo od kilkuset watów do kilku kilowatów.

W przypadku wysokich temperatur otoczenia (np. na halach produkcyjnych czy pracy w nasłonecznionych miejscach) wentylacja również nie spełnia swojej funkcji. Zasada jej działania bazuje jedynie na tłoczeniu powietrza z zewnątrz do wewnątrz, co oznacza, że nigdy nie zapewnimy w szafie temperatury niższej niż temperatura otoczenia.

Polecane przez nas klimatyzatory to urządzenia światowej klasy firmy Seifert Systems, która zajmuje się ich wytwarzaniem od ponad 50 lat. W jej ofercie dostępne są rozwiązania do zastosowań przemysłowych wewnętrznych oraz zewnętrznych. Poniżej opisano trzy wybrane grupy modeli.

SOLITHERM COMPACT - EKONOMICZNE I HARMONIJNE

Niezawodność i łatwość obsługi - te cechy najlepiej opisują elektroniczny sterownik klimatyzatorów z serii Compact. Na wyświetlaczu pokazywana jest temperatura oraz tryb pracy, zaś panel dotykowy pozwala użytkownikom na łatwe ustawianie i zmianę parametrów.

Projektując serię Compact, postawiono na opracowanie pełnego zakresu modeli o mocach od 320 W do 4 kW przy jednoczesnym zachowaniu prostoty obsługi. Skupiono się też na standaryzacji podzespołów, wersji i rozmiarów, dzięki czemu ograniczono konieczność posiadania dużej ilości części zapasowych czy przechodzenia przez długi proces wyboru klimatyzatora.

Wszystkie urządzenia Compact mają stalowe obudowy malowane proszkowo (RAL 7035). W przypadku zastosowań wymagających zabezpieczenia ze względów higienicznych oraz ochrony przed korozją, oferowane są wersje w obudowach ze stali nierdzewnej. Jednostki o mocy chłodzenia 2 kW i większej mogą być opcjonalnie wyposażone w elektryczny parownik kondensatu.

Aby zwiększyć możliwości zastosowań klimatyzatorów Compact, oferujemy również modele montowane wnękowo. Są one dostępne dla głębokości wnęki wynoszącej od 30 do 120 mm. Stopień ochrony zewn./wewn. urządzeń to IP24/54, zakres temperatur ich pracy to 20÷55°C.

SOLITHERM SLIMLINE - NAJCIEŃSZE BEZFILTROWE KLIMATYZATORY DO SZAF STEROWNICZYCH DOSTĘPNE NA RYNKU

Duża moc przy niewielkich gabarytach - to główne cechy klimatyzatorów z serii SlimLine. Zgodność z obowiązującymi na rynku standardami zapewnia klientom łatwość integracji z systemami obudów i szaf. Klimatyzatory SlimLine zaprojektowano tak, aby pracowały przy zapewnieniu absolutnie minimalnego poziomu obsługi technicznej. Są przyjazne dla środowiska i nie wymagają użycia mat filtracyjnych.

Zoptymalizowany aluminiowy skraplacz o szerokich żebrach zapewnia lepsze chłodzenie i niezawodność w przypadku pracy w warunkach przemysłowych. Wysokiej klasy podzespoły gwarantują bezproblemowe funkcjonowanie i długą żywotność klimatyzatorów SlimLine.

Omawiane urządzenia można montować wewnątrz lub na zewnątrz (wymagana jest dodatkowa obudowa NEMA Cover Kit). Klimatyzatory mają zaledwie 110 mm głębokości, dzięki czemu są najcieńszymi tego typu produktami na rynku! Przy montażu we wnęce wystają one tylko 25 mm za ścianę szafy. Ponieważ do mocowania potrzebne są niewielkie otwory, drzwi szafy pozostają stabilne.

Opcjonalnie we wszystkich modelach z serii SlimLine można wykorzystać funkcję master/slave, która pozwala na połączenie do 20 jednostek i wyświetlacza, przy czym opisany zestaw ma przypisany adres IP, funkcjonalność umożliwiającą przesyłanie danych dotyczących działania oraz interfejs USB.

SOLITHERM OUTDOOR - EFEKTYWNOŚĆ PRZY PRACY NA WOLNYM POWIETRZU

Warunki zewnętrzne mogą dawać się szafom sterowniczym we znaki. Dlatego oferowane przez nas urządzenia zewnętrzne zaprojektowano tak, aby chronić szafy przed przenikaniem do nich jakichkolwiek substancji obcych stałych lub płynnych, które mogłyby wpływać na zawarte w nich urządzenia elektroniczne. Lamelowy skraplacz z nanopowłoką jest w praktyce bezobsługowy i nie wymaga żadnych prac serwisowych. Nasze urządzenia chłodzące montowane na ścianach działają w temperaturach od -20°C do 55°C. Dostępne są także opcjonalne urządzenia grzewcze, które pozwalają na pracę szafy w ujemnych temperaturach.

Wszystkie klimatyzatory SoliTherm Outdoor są wyposażone w nasz nowy sterownik elektroniczny, który na bieżąco monitoruje zdefiniowaną dla szafy temperaturę. Zależnie od ustawień temperatury i emisji ciepła przez urządzenia, odpowiednio włączane i wyłączane są układy chłodzenia lub podgrzewania. W efekcie uzyskujemy oszczędność energii oraz przedłużoną żywotność podzespołów.

Seria Outdoor obejmuje modele o mocy chłodzenia od 550 W do 4 kW cechujące się stopniem ochrony IP56 dla szaf (NEMA 12, 3, 3R, 4, 4X). Wersje ze stalą nierdzewną spełniają nawet wymagania NEMA 4X. Wszystkie jednostki wyposażone są w obudowę ze stali malowaną proszkowo na kolor RAL 7035.

ZAUFAJ SPECJALISTOM

Firma Radiolex to czołowy polski producent szaf sterowniczych, który oferuje niezawodne i sprawdzone rozwiązania z zakresu wentylacji oraz klimatyzacji. Dobór odpowiednich urządzeń zapewnia doświadczony zespół konstruktorów i projektantów rozdzielnic elektrycznych. Typowe produkty z oferty dostępne są od zaraz w magazynie zlokalizowanym w Gdańsku. Dzięki temu możemy zagwarantować szybką realizację zamówień.

ZW Radiolex Sp. z o.o.
www.radiolex.pl