PLC FATEK - przegląd oferty oraz przykładowe realizacje w Polsce

| Prezentacje firmowe Artykuły

W ciągu ponad dziesięcioletniej obecności firmy FATEK na polskim rynku, sterowniki tej marki znalazły zastosowanie w wielu różnego rodzaju aplikacjach wdrożonych w licznych przedsiębiorstwach. Oferta producenta z Tajwanu ewoluowała wraz z rosnącymi oczekiwaniami klientów oraz potrzebą dostosowania do bieżących wymagań rynku.

PLC FATEK - przegląd oferty oraz przykładowe realizacje w Polsce

Fot. 1. Moduł komunikacyjny FATEK

Od chwili pojawienia się na polskim rynku w 2004 roku, produkty firmy FATEK stały się alternatywą dla już istniejących rozwiązań i urządzeń. Niezawodność, korzystna cena i możliwości sterowników sprawiły, że zyskały one ogromne zainteresowanie programistów-automatyków.

Obecnie do projektu można, w zależności od specyfikacji, użyć sterowników z rodziny FBs, B1 lub B1z. Wszystko zależy od wymogów, jakie stawiane są przed PLC. W przypadku prostych, nieskomplikowanych aplikacji do kilkudziesięciu punktów, bardzo dobrym rozwiązaniem mogą okazać się sterowniki ekonomiczne z serii B1z lub B1.

KOMUNIKACJA W STEROWNIKACH FATEK

Fot. 2. Zestaw Starter Kit FATEK w ofercie firmy Multiprojekt

Sterowniki FATEK wspierają komunikację w protokołach komunikacyjnych takich jak: ModBus RTU/ASCII, ModBus TCP/IP, CANOpen (seria FBs). Dodatkowo istnieje możliwość nawiązania komunikacji w protokole zdefiniowanym przez użytkownika, dzięki funkcji wysyłania zdefiniowanych programowo ciągów znaków na port szeregowy.

Protokół producenta sterownika (protokół FATEK) zapewnia łączenie sterowników i przepływ informacji pomiędzy nimi. Pełny nadzór i komunikację ze sterownikiem można zrealizować przez Ethernet (istnieje również opcja webserwera w module FBs-CBEH). Firma Multiprojekt, jako autoryzowany i wyłączny dystrybutor sterowników na rynku m.in. polskim, przygotowała bibliotekę DLL, z której można korzystać bez ograniczeń licencyjnych, do komunikacji samodzielnie tworzonych aplikacji dla PC z PLC FATEK na każdym z jego portów.

Nie jest więc tak, że protokół FATEK jest protokołem zastrzeżonym, zamkniętym na aplikacje inne niż te pochodzące od producenta sterowników. Dodatkowo użytkownik podczas przygotowania programu, np. z wizualizacją na komputer PC, może wykorzystać nie tylko wspomnianą bibliotekę DLL, ale także serwer danych FATEK Server, który pozwala na zbieranie informacji z różnych sterowników na całym świecie oraz, dzięki wspieranemu protokołowi DDE, na udostępnienie zebranych danych oprogramowaniu SCADA.

Oprogramowanie i opis wykorzystania protokołu DDE można otrzymać bezpłatnie od lokalnego oddziału firmy Multiprojekt. Do swoich aplikacji i wizualizacji, opartych na oprogramowaniu SCADA, klienci mogą również wykorzystać OPC Serwer firmy FATEK.

AKCJE PROMOCYJNE ZWIĄZANE Z PRODUKTAMI FATEK

Dystrybutor na terenie Polski, Multiprojekt, przy wsparciu producenta uruchomił kilka akcji promocyjnych związanych ze sterownikami FATEK. Są to promocje dla nowych klientów, uczniów i studentów oraz promocje nieograniczone dla wszystkich. Więcej informacji można znaleźć na stronach dystrybutora: www.multiprojekt.pl w dziale "Promocje".

BEZPŁATNE SZKOLENIA Z PROGRAMOWANIA STEROWNIKÓW PLC FATEK

Fot. 3. Sterowniki micro PLC FATEK seria FBs

W każdym oddziale firmy Multiprojekt zainteresowane firmy mogą przeszkolić swoich pracowników w zakresie programowania sterowników PLC FATEK. Organizowane szkolenia są jednodniowe i bezpłatne. Na stronach internetowych firmy można sprawdzić aktualny harmonogram szkoleń.

W celu zapewnienia kompleksowego rozwiązania dla swoich klientów Multiprojekt, oprócz bogatej oferty, proponuje również profesjonalne doradztwo techniczne w zakresie sprzedawanych produktów. Dodatkowo klienci mają zapewnioną kompleksową obsługę - od momentu szkolenia personelu firmy, poprzez pomoc w odpowiednim doborze sprzętu, dostawy podzespołów, aż po wsparcie techniczne przy uruchomieniu. Szczegóły oferty dostępne są na stronie internetowej: www.multiprojekt.pl.

Krzysztof Gołąb
Multiprojekt

www.multiprojekt.pl