Sterowniki programowalne i panele operatorskie

| Prezentacje firmowe Artykuły

Coraz więcej polskich producentów maszyn oraz firm wykonujących automatykę przemysłową stosuje sterowniki swobodnie programowalne PLC i panele HMI marki LSIS. Urządzenia te zawdzięczają swoją popularność bardzo dużej wydajności, łatwości programowania oraz dużym możliwościami aplikacyjnymi.

Sterowniki programowalne i panele operatorskie

Fot. 1.

Producent ma w swojej ofercie sterowniki kompaktowe XGB oraz sterowniki modułowe XGT (fot. 1). Znalazły one zastosowanie w różnych branżach i dziedzinach życia. Stosowane są m.in. w przemyśle spożywczym, chemicznym, energetycznym oraz w branży wodno-kanalizacyjnej, motoryzacyjnej, ciepłowniczej i innych.

Bardzo często producenci maszyn opierają się na rozwiązaniach proponowanych przez producenta LSIS. Chętnie sięgają po sterowniki oraz panele. Dzieje się tak dzięki niezawodności sprzętu, dużym możliwością aplikacyjnym, łatwości doboru i programowania. Ważnym argumentem przemawiającym za zastosowaniem sprzętu LSIS jest bardzo dobre wsparcie techniczne, jakie zapewnia dystrybutor, czyli firma ANIRO.

Jest to ważny aspekt, na który od wielu lat kładzie nacisk dystrybutor. Bardzo duża wiedza techniczna jest poparta wieloletnim doświadczeniem aplikacyjnym. Dodatkowo oprogramowanie dostarczane do sterowników PLC i paneli operatorskich HMI jest darmowe. Można je pobrać ze strony producenta www.lsis.biz lub dystrybutora www.aniro.pl. Nie ma żadnych dodatkowych kosztów związanych z ich użytkowaniem.

OFERTA URZĄDZEŃ

Fot. 2.

Sterowniki z serii kompaktowej XGB dostępne są w trzech typach XBM (slim), XEC oraz XBC (fot. 2). Najmniejszym sterownikiem PLC jest seria XBM, której szerokość to tylko 30 mm. Jednostka centralna dostępna jest w dwóch wielkościach: 16 (8 wejść i 8 wyjść) i 32 (16 wejść i 16 wyjść), przy czym wyjścia są przekaźnikowe lub tranzystorowe.

Seria sterowników XBC oraz XEC dzieli się na cztery podserie: ekonomiczna (E), standardowa (S), high performance (H) oraz UTLRA (U). Sterowniki te można rozszerzać o moduły opcjonalne, czyli montowane od frontu (dla XBC-E, XBC-S XEC-E, XEC-S) oraz o moduły boczne. Dla serii XBM, XBC-S, XEC-S jest to 7 modułów, natomiast dla serii XBC-H, XBC-U, XEC-H, XEC-U jest to 10 modułów.

Mają one wiele standardowo wbudowanych funkcjach takich jak: regulatory PID z autotuningem, szybkie liczniki HSC do 100 kHz, wyjścia częstotliwościowe, pozycjonowanie. Każdy model sterownika wyposażony jest w dwa wbudowane porty komunikacyjne (RS-232 i RS-485).

Mogą one zostać wykorzystane do komunikacji z różnymi urządzeniami m.in. falowników, czujników, analizatorów sieci, itp. Obsługują protokoły MODBUS, protokoły LS lub inne dowolnie definiowane przez użytkownika. Opcjonalnie sterownik można rozszerzyć o komunikację Profibus-DP, Ethernet Modbus TCP/IP, Ethernet/IP oraz CAN. Dostępne są też moduły pracujące z sieciami z wykorzystaniem światłowodu.

WYDAJNE STEROWNIKI ULTRA

Wychodząc naprzeciw wymaganiom rynku, programistów automatyki przemysłowej, producent wprowadził serię sterowników XBC-U (Ultra). Jest to najmocniejsza jednostka obliczeniowa wśród sterowników kompaktowych. Standardem są dwa porty Ethernet oraz obsługa karty SD (Data Logging, WebSerwer).

Jednostki te zostały podzielone na trzy wersje (standardową, analogową i z modułem pozycjonowania). W wersji standardowej do dyspozycji mamy 16 wejść cyfrowych i 16 wyjść cyfrowych. W wersji analogowej dodatkowo wbudowane są 4 wejścia analogowe (prądowo/napięciowe 14-bitowe) oraz 4 wyjścia analogowe.

Każdą z tych wersji można rozbudować o 10 rozszerzeń. Nowością w tych sterownikach jest też możliwość obsługi komunikacji EtherCAT. Standard ten przyjął się w aplikacjach wykorzystujących serwonapędy, ze względu na bardzo dużą prędkość przesyłania danych. Dzięki nowym możliwością seria ULTRA pozwala na obsługę kart SD, czyli zapisu danych ze sterownika na kartę w postaci plików csv.

Kolejną nowością w tych sterownikach jest WebSerwer. Wykorzystując przeglądarkę internetową możemy sprawdzić m.in. stan sterownika PLC, podejrzeć rejestry, ściągnąć dane zapisane w plikach csv.

STEROWNIKI MODUŁOWE

Bardzo ważną sprawą, na jaką producent kładzie nacisk, jest zapewnienie niezawodności, długiego czasu bezawaryjnej pracy sterowników. W średnich i dużych systemów sterowania wykorzystywane są sterowniki serii modułowej XGT. Dzięki swojej funkcjonalności dają możliwość rozbudowy do 32 tysięcy wejść/wyjść. Na racku mogą znaleźć się 4, 6, 8 lub 12 moduły dodatkowe (nie wliczając w to jednostki z procesorem i zasilaczem).

Tę serię sterowników można bez problemu stosować jako silną jednostkę sterującą. Bez problemu można ją zastosować jako bardzo dobrą alternatywę dla innych producentów jakich jak Mitsubishi, Siemens. Wzrost popularności sterowników LSIS zawdzięcza m.in. przyjaznemu i darmowemu oprogramowaniu XG5000.

Program umożliwia edycję programu w językach: drabinkowym LD, SFC, ST oraz liście instrukcji IL. Udostępnia ono również funkcje edycji online, monitora, debuggera, a także symulacji bez podłączenia PLC.

NOWOŚCI W DZIEDZINIE HMI

Fot. 3.

Nowości wprowadzone zostały również go grupy paneli operatorskich. Do tej pory dostępne były panele XP o wielkościach od 5" do 15", które umożliwiają wyświetlanie 65 tys. kolorów. Możliwe jest stosowanie bitmap tworzących atrakcyjne i funkcjonalne tło oraz korzystanie z bogatych bibliotek gotowych obiektów graficznych. Panele mają wbudowane m.in. interfejsy Ethernet, USB, RS232, RS485 oraz gniazdo kart CF.

Od początku 2015 roku wprowadzona zostaje seria iXP (fot. 3) o przekątnych ekranu od 10" do 15". Powiększona została paleta obsługiwanych kolorów do 16 mln, dodany został frontowy czujnik zbliżeniowy, który wykrywa obiekty z odległości 1 metra i może załączyć np. podświetlenie. Zwiększeniu uległa również ilość dostępnych interfejsów.

W standardzie mamy port Ethernet, RS-232, RS-485, porty USB oraz wyjście audio. Daje to możliwość podłączenia głośników i odtworzenia dźwięków (np. alarmów, komunikatów, ostrzeżeń). Z przodu panelu znajdują się dwa porty USB (miniUSB i USB) do podłączenia zewnętrznych urządzeń lub do programowania. Przechowywanie danych (logów i alarmów) było tylko na karcie CF i pamięci USB. Teraz dodano obsługę kart SD. Do programowania paneli XP i iXP jest darmowe oprogramowanie XP Builder.

MOŻLIWOŚCI ZDALNEGO DOSTĘPU

Bardzo często sterowniki PLC i panele operatorskie podłączone są do szerokopasmowego Internetu. Panele firmy LSIS serii XP oraz iXP dają możliwość zdalnego dostępu do ekranu za pomocą aplikacji XP-Remote oraz przy użyciu VNC. Dzięki temu można zarządzać swoimi aplikacjami z biura w firmie, jak również z dowolnego miejsca na świecie. Istnieje możliwość pobrania darmowej aplikacji na smartfon lub tablet służącej do sterowania panelem.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

Pod koniec 2015 roku producent zamierza zaoferować nową wersję paneli eXP. Seria ta będzie przeznaczona do aplikacji, w których ważnym parametrem jest cena przy zachowaniu parametrów technicznych na bardzo dobrym poziomie. Panele będą dostępne z ekranami o przekątnych 7" (eXP40) i 10,2" (eXP60).

ANIRO Sp. z o.o.
www.aniro.pl