Niezawodne komputery przemysłowe Pro-face z najnowszej serii PS5000

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma Pro-face, japoński specjalista w dziedzinie HMI, już w 1989 roku wprowadziła na rynek pierwszy kolorowy, programowalny panel operatorski. Wraz z rozwojem aplikacji i systemów operacyjnych coraz częściej stosuje się komputery do ciągłej pracy i monitoringu procesów produkcyjnych. W takich aplikacjach niezwykle ważna jest niezawodność, stabilność pracy komputera oraz moc obliczeniowa do obsługi takich aplikacji jak SCADA. Rozwiązania Pro-face w zakresie komputerów przemysłowych gwarantują ciągłą pracę, nawet w trudnych warunkach. Wprowadzenie serii PS5000 przez firmę Pro-face wyznacza nowe standardy w automatyce przemysłowej.

Niezawodne komputery przemysłowe Pro-face z najnowszej serii PS5000

KONFIGURACJA

Fot. 1. Przykładowy komputer z nowej serii PS5000 typu Slim 15"

Oferta Pro-face wzbogaciła się o nową serię komputerów przemysłowych PS5000 (fot. 1). Urządzenia dostępne są z dwoma rodzajami wyświetlaczy: w wersji Slim 15" oraz 19" w formacie panoramicznym 16:9. Komputery wyposażone są w CPU Intel Core i3 4. generacji, 8 GB pamięci RAM, 64-bitowe systemy operacyjne Windows 7 Ultimate, Windows 7 Embedded Standard oraz Windows 8.1 Industry.

Uzupełnieniem modeli Slim z tej serii będą nowe matryce o rozmiarach 10" oraz konfiguracje z CPU Atom i 4 GB RAM, które trafią do sprzedaży w 2016 roku. Pojawi się również nowy typ komputerów w budowie modułowej (fot. 2) z matrycami 15", 19" i 22" oraz komputery typu BOX, wszystko to z procesorami CPU Intel Core i7 4. generacji z możliwością wyboru od 8 GB do 16 GB RAM i CPU Intel Celeron z konfiguracją od 4 GB do 8 GB RAM.

W zależności od zastosowanego systemu operacyjnego możliwy będzie wybór dysków HDD, superszybkich SSD oraz najszybszych kart przemysłowych CFast odpowiadającym prędkością SSD. Każdy komputer będzie można wyposażyć również w pamięć podręczną NVRAM, czyli pamięć nieulotną zabezpieczającą próbkowanie i zbieranie historii alarmów po zaniku zasilania. Rozwinięcie skrótu PS5000 - Powerful Solution, oznacza najlepszą specyfikację w klasie przemysłowych rozwiązań komputerowych i elastyczność w podłączaniu różnego rodzaju kontrolerów.

BUDOWA

Fot. 2. Komputer z serii PS5000 w budowie modułowej

Seria komputerów PS5000 w wersji Slim cechuje się jedynie 56 mm grubości (fot. 2). Jest to jeden z najcieńszych komputerów przemysłowych na rynku, co pozwala nam zaoszczędzić dużą ilość miejsca. Nowe rozwiązania sprawdzą się w miejscach, gdzie przestrzeń jest ograniczona. Obudowa komputerów wykonana jest w całości z aluminium, dzięki czemu PS5000 są bardzo trwałe i odporne na ciężkie warunki przemysłowe.

Dodatkowo wyświetlacz pokryty jest szkłem, a same matryce są wykonane w technologii multitouch. Umożliwi to w pełni wykorzystanie grafiki wektorowej. Niski współczynnik odblasku, odporność na zabrudzenia wyświetlacza oraz bardzo dobra widoczność to zalety, pozwalające na dużo przyjemniejszą i łatwiejszą pracę.

W nowej serii wszystkie porty komunikacyjne umieszczone są w dolnej części komputera (fot. 3), co pozwala na łatwiejszy dostęp. Nie ma też już potrzeby dodawania zewnętrznych kart komunikacyjnych. Teraz istnieje możliwość dodawania zróżnicowanych interfejsów przy konfiguracji komputera.

Kolejną zaletą nowych komputerów jest pasywne chłodzenie (fot. 4), dzięki czemu nie musimy się martwić o odprowadzanie ciepła i przegrzanie komputera nawet w zamkniętych pomieszczeniach.

KONFIGURATOR KOMPUTERÓW Z SERII PS5000

Fot. 3. Komputer z serii PS5000 - widok z dołu

Na stronie internetowej www.proface.pl w zakładce Komputery przemysłowe PC/PS5000/Purchasing mamy możliwość wybrania konfiguracji sprzętu odpowiadającego naszym wymaganiom i przesłania jej drogą mailową. Dodatkowo przy konfiguracji oprócz systemu operacyjnego mamy możliwość wyboru oprogramowania Pro-face takiego jak wizualizacja WinGP lub/oraz Remote HM Server.

WIZUALIZACJA WINGP

Fot. 4. Komputer z serii PS5000 - widok z tyłu

Firma Pro-face, jako jedna z nielicznych, oferuje zarówno wysokiej jakości komputery, jak również oprogramowanie wizualizacyjne WinGP. Korzystając z narzędzia GP-Pro EX (fot. 5) możemy w łatwy sposób zbudować wizualizację taką jak na panelu HMI i obsługiwać do 4 protokołów jednocześnie.

Pozwala to na używanie komputera jako Gateway pomiędzy różnymi protokołami różnych producentów PLC i wymiany pomiędzy nimi sygnałów. Wizualizacja WinGP obsługuje rozdzielczość FullHD co daje możliwość tworzenia bardzo dużych wizualizacji i umieszczaniu na ekranie niemalże nieskończonych ilości obiektów.

REMOTE HMI SERVER

Fot. 5. Oprogramowanie GP-Pro EX do tworzenia wizualizacji WinGP

Kolejnym oprogramowaniem współpracującym z komputerami z serii PS5000 jest Remote HMI Server (fot. 6), dzięki któremu mamy możliwość dostępu do programów zainstalowanych na komputerze za pomocą smartfonów i tabletów na platformach iOS oraz Android.

Funkcjonalność ta pozwala nam na zdalny dostęp do wybranych przez nas programów praktycznie z każdego miejsca na ziemi. Oprogramowanie działa w trybie synchronicznym oraz asynchronicznym. Daje nam to możliwość szybkiego podglądu procesu, jaki zachodzi na komputerze, co sprawia, że serwis jest jeszcze łatwiejszy.

GP-PRO EX

Fot. 6. Remote HMI Server

Oprogramowanie deweloperskie GP-Pro EX zawiera pakiet driverów do większości dostępnych na rynku sterowników PLC (m.in. Siemens, Allen-Bradley, Mitsubishi, Omron, GE, Saia, Beckhoff, CodeSys, Modbus, itd.). Podstawowe funkcje to np. rejestracja dużej ilość danych oraz ich reprezentacje w postaci trenów i wykresów, alarmy historyczne, rozbudowane receptury, poziomy bezpieczeństwa i system haseł, skrypty, rozbudowane animacje procesu, rejestracja działań operatora.

Istnieje możliwość bezpłatnego pobrania wersji trial z naszej strony www.proface.pl. Za pomocą tej wersji projekt można przygotować, zapisać i w pełni przesymulować na komputerze. Dzięki takiemu rozwiązaniu można bezpłatnie zapoznać się ze wszystkimi możliwościami oprogramowania.

BEZPŁATNE SZKOLENIA

Serdecznie zapraszamy również na cykl bezpłatnych seminariów szkoleniowych z zakresu oprogramowania GP-Pro EX. Jednodniowe seminaria organizowane są w Warszawie, Katowicach, Rzeszowie, Wrocławiu oraz Poznaniu. Więcej informacji oraz kartę zgłoszeniową można uzyskać drogą mailową proface@proface.pl bądź na stronie www.proface.pl w zakładce "Szkolenia".

Krzysztof Aleksandrowicz
Pro-face

proface.pl