Systemy wygrodzeń przemysłowych i ich zabezpieczenia w technologii firmy Protec

| Prezentacje firmowe Artykuły

W celu zapewnienia bezpieczeństwa pracy maszyn przemysłowych stosuje się wiele elementów, które pozwalają ograniczyć dostęp do stref niebezpiecznych. Jednym z takich narzędzi są modułowe systemy wygrodzeń włoskiej firmy Protec, które znalazły się w ofercie firmy INS-TOM. Wygrodzenia przemysłowe pozwalają wykorzystać dostępną przestrzeń oraz zapewniają bezpieczny dostęp do miejsc obsługiwanych przez człowieka, przy zachowaniu maksymalnej widoczności wydzielonego obszaru.

Systemy wygrodzeń przemysłowych i ich zabezpieczenia w technologii firmy Protec

Rys. 1. System Techno

Oferta producenta opiera się na dwóch podstawowych systemach wygrodzeń: Novatek i Techno. Zasadniczym elementem każdego z systemów jest słup łączący poszczególne moduły, który zapewnia sztywność całej konstrukcji, dzięki trwałemu połączeniu podstawy ze słupem. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność czasu i zapewnia prostotę i uniwersalność podczas samego procesu montażu wygrodzenia.

System wygrodzeń Novatek został zaprojektowany z myślą o zastosowaniu go do zabezpieczania stref niebezpiecznych, a jego największą zaletą jest duża widoczność wydzielonego obszaru dzięki zastosowaniu kontrastowych kolorów wygrodzenia.

Osłony siatkowe wykonane z ocynkowanego drutu o średnicy 3 mm tworzą zestandaryzowane moduły paneli o wymiarach oczek 32×67 mm. Siatka wygrodzenia pokryta jest czarną - odporną na uszkodzenia mechaniczne - farbą o oznaczeniu RAL 9005. Zastosowanie tego konkretnego koloru gwarantuje optymalną widoczność wygrodzonych przestrzeni.

W zależności od zastosowanego systemu, wygrodzenia mają wysokość od 950 aż do 2500 mm. Na życzenie klienta producent wykonuje również panele o niestandardowych kształtach i wymiarach według indywidualnego projektu. Ponadto poszczególne moduły wygrodzeń mogą być wypełnione nie tylko siatką, ale również stanowić połączenie dwóch rożnych materiałów takich jak aluminium czy PVC.

Takie rozwiązania spotyka się w różnorodnych aplikacjach m.in podczas operacji toczenia bądź spawania, gdzie w trakcie procesu produkcji powstają liczne wióry bądź inne płynne gorące odpryski mogące wydostać się poza strefę zabezpieczoną, dokonując niezamierzonych zniszczeń.

W celu zapewnienia optymalizacji czasu montażu wygrodzeń, producent zapewnia zestaw trzech pomocniczych uchwytów, które pozwalają w kilku prostych krokach złożyć całą konstrukcję - nawet przez jedną osobę. Do montażu wygrodzeń producent posiada pełną ofertę akcesoriów - kotwy, śruby oraz poprzeczki, a także zestawy pozwalające na ustawienie pod kątem kilku modułów paneli względem siebie.

Rys. 2. System Novatek

Wszystkie elementy mocujące, zgodnie z najnowszą dyrektywą maszynową, muszą pozostać zintegrowane z panelami wygrodzenia, nawet podczas demontażu osłon w celach konserwacyjnych. Poprawność w tej kwestii zapewniona jest przez specjalny system mocowań zaprojektowany przez producenta, który nie pozwala, aby elementy mocujące zostały całkowicie zdemontowane z osłon.

W wielu aplikacjach przemysłowych dopuszcza się możliwość incydentalnego dostępu do strefy niebezpiecznej przez osoby serwisujące lub obsługujące maszyny w strefie niebezpiecznej. Możliwość takiego dostępu jest zagwarantowana przez szereg drzwi zarówno w wersji uchylnej, jak i przesuwnej. Producent opracował wiele rozwiązań jedno- bądź dwuskrzydłowych systemów drzwiowych.

Ale zastosowanie samych drzwi nie rozwiązuje w pełni kwestii dostępu do strefy niebezpiecznej. Taki dostęp powinien być zapewniony jedynie uprawnionym do tego osobom. I tutaj z pomocą przychodzą rozwiązania w postaci klamek bezpieczeństwa, czyli innymi słowy - systemy ryglowania do zabezpieczenia wejścia do strefy niebezpiecznej.

Jednym z najciekawszych rozwiązań jest system bezpiecznej klamki z wyłącznikiem ryglowanym elektrycznie. Elektrorygiel wyposażony jest w elektroniczny system wykrywania elementu aktywującego, oparty na technologii RFID. Każdy element aktywujący ma inny unikalny kod, co zapobiega możliwości manipulowania z wykorzystaniem innego aktywatora z tej samej serii i tym samym spełnia wymagania najnowszych norm dotyczących bezpieczeństwa wejścia do strefy niebezpiecznej. Zastosowanie tylko jednego wyłącznika w układzie maszyny zapewnia bezpieczeństwo na poziomie PLe i SIL3. Ponadto wyłączniki mogą być połączone szeregowo w maksymalnej liczbie do 32 sztuk, utrzymując najwyższy poziom bezpieczeństwa PLe i SIL 3.

Elektrorygle zamontowane na wygrodzeniach przemysłowych opcjonalnie mogą być wyposażone w przycisk typu anty-panic, który wychodzi z głowicy elektrorygla i znajduje się w strefie niebezpiecznej. W przypadku nieumyślnego zamknięcia operatora wewnątrz strefy może on nacisnąć przycisk i natychmiast odblokować elektrorygiel, wydostając się na zewnątrz strefy.

Rys. 3. System bezpiecznej klamki z elektroryglem

Wyłączniki bezpieczeństwa uzyskały pozytywny wynik podczas testów na stopień ochrony IP69K i dzięki temu mogą być stosowane w maszynach, które czyszczone są strumieniem wody o wysokim ciśnieniu i temperaturze.

Zastosowany system bezpiecznej klamki z wyłącznikiem ryglowanym elektrycznie gwarantuje siłę trzymania równą 7500 N. Jest to jedna z najwyższych wartości dostępnych obecnie na rynku, dzięki czemu urządzenie to nadaje się do zastosowania w ciężkich i trudnych warunkach pracy.

Reasumując, wygrodzenia przemysłowe stanowią właściwe rozwiązanie do zabezpieczenia stref niebezpiecznych zarówno o małej jak i dużej powierzchni. Wspomagane przez inne, dodatkowe elementy zabezpieczające zapewniającą gwarancję bezpiecznej pracy osób w sąsiedztwie z otaczającymi je maszynami.

Przedsiębiorstwo INS-TOM Sp. z o.o.
www.instom.com.pl