Frezowanie wysokoprędkościowe z nowym systemem przekaźników Rifline complete

| Prezentacje firmowe Artykuły

Wszędzie tam, gdzie obróbka skrawaniem i jakość obrabianych powierzchni muszą spełniać wysokie wymagania, stosuje się frezarki wysokoprędkościowe. Firma Röders TEC GmbH jako jeden z wiodących producentów używa do sterowania swoich maszyn HSC (High Speed Cuting) przekaźniki sprzęgające firmy Phoenix Contact. Komponenty te nie tylko zajmują mało miejsca w szafce sterowniczej, lecz również umożliwiają szybkie oprzewodowanie.

Frezowanie wysokoprędkościowe z nowym systemem przekaźników Rifline complete

Firma Röders TEC GmbH istnieje od ponad 200 lat i obecnie zatrudnia około 400 pracowników na całym świecie (fot. 1). Od roku 2010 produkuje maszyny, w których zastosowano technologię napędu bezpośredniego, który ze względu na nieznaczne tarcie na osiach zużywa niewiele energii.

Fot. 1. W siedzibie przedsiębiorstwa w Soltau projektuje się i wytwarza innowacyjne maszyny (źródło: Röders TEC)

Fot. 2. Ponad 2000 maszyn HSC stosuje się w ponad 50 krajach na świecie (źródło: Röders TEC)

Specjalne funkcje automatycznie odłączają niepotrzebne agregaty maszyny i redukują tym samym zużycie prądu i sprężonego powietrza. Maszyny HSC, z których więcej niż 2000 zainstalowanych jest w ponad 50 krajach, znajdują zastosowanie między innymi do produkcji bardzo precyzyjnych form używanych w technice medycznej oraz do stempli do bicia monet (fot. 2).

INNOWACYJNA TECHNOLOGIA PRZYŁĄCZENIOWA PUSH-IN

Fot. 3. Olafa Hartmanna, człowieka odpowiedzialnego w firmie Röders TEC za projekty elektryczne, przekonało łatwe i komfortowe przyłączanie przewodów do modułów Rifline

Do sterowania maszyn HSC firma Röders TEC wykorzystuje dużą ilość przekaźników sprzęgających. Dlatego do sprawnego montażu modułów przekaźnikowych i przyłączania przewodów przywiązuje dużą wagę. "Z tego powodu zdecydowaliśmy się na moduły przekaźnikowe z rodziny produktów Rifline complete firmy Phoenix Contact", wyjaśnia Olaf Hartmann, odpowiedzialny w Röders TEC za projekty elektryczne maszyn HSC (fot. 3).

"Ponieważ moduły Rifline można w szczególnie łatwy i komfortowy sposób łączyć z przewodami". Wynika to z innowacyjnej technologii push-in, dzięki której sztywne oraz elastyczne przewody zakończone tulejką, począwszy od przekroju 0,34 mm2, można połączyć pewnie, szybko oraz bez użycia jakichkolwiek narzędzi.

Siła wtykania przewodu została zredukowana o 50%. Niewielkie użycie siły stanowi dla pracowników wysoki komfort i pozwala na szybkie oprzewodowanie, co ostatecznie przekłada się na niższe koszty pracy. Aby ponownie wyjąć przewód, instalator musi jedynie nacisnąć na pomarańczowy przycisk w celu zluzowania sprężyny. Do tej czynności wystarczy długopis lub inny przedmiot wyposażony w ostrą końcówkę (zdjęcie 4).

OBSZERNE PORTFOLIO PRODUKTÓW

Fot. 4. Niewielka siła, z jaką wtyka się przewody w technologii push-in, stanowi wysoki komfort obsługi

Rodzina przekaźników Rifline complete składa się z siedmiu różnych wersji gniazd w wykonaniu od RIF-0 do RIF-4 - od wersji z jednym zestykiem zwiernym do wersji z czterema zestykami przełącznymi. Dźwignia blokująca i wtykowe moduły funkcyjne ze wskaźnikiem świetlnym, zabezpieczenie przed zmianą biegunowości i moduły przeciwzakłóceniowe dopełniają spektrum oferty.

Jeżeli wymagana jest duża częstość łączenia, to w gniazdach RIF-0 i RIF-1 mogą być zastosowane przekaźniki półprzewodnikowe. Uzupełnienie oferty stanowi wąski, wtykowy moduł timera z trzema funkcjami czasowymi - opóźnieniem załączenia, impulsu przy załączaniu, generatora impulsów.

Użytkownik może ustawić tu cztery zakresy czasowe od 0,5 s do 100 minut. Moduł, który Rifline complete przekaształca w przekaźniki czasowe, jest w tej samej obudowie co moduły ochronne i może być podłączony do wszystkich typów gniazd od RIF-1 do RIF-4.

Wszechstronne korzyści

Nowa rodzina produktów Rifline complete obejmuje wiele modułów przekaźnikowych wyposażonych w innowacyjną technologię łączenia push-in. Po stronie wejścia na wszystkich gniazdach można zmostkować potencjał minus (A2) mostkami wtykowymi, co znacznie redukuje czas potrzebny na oprzewodowanie.

Gniazda przekaźnikowe mają zaciski push-in umożliwiające przyłączenie przewodu bez użycia narzędzi, a liczne materiały opisowe zapewniają przejrzystość instalacji. Wszystkie akcesoria pochodzą ze sprawdzonego programu złączek szynowych Clipline complete. Uniwersalny, wtykowy moduł czasowy pozwala w razie potrzeby na łatwe przekształcenie w przekaźnik czasowy.

NIEZAWODNE PRZEŁĄCZANIE

Fot. 5. Wąski przekaźnik sprzęgający RIF-0 zajmuje niewiele miejsca w szafce rozdzielczej.

Firma Röders TEC ceni sobie wszechstronne moduły przekaźnikowe z rodziny Rifline, ponieważ w maszynach HSC realizowane są przeróżne zadania łączeniowe. "Używamy wąskiego modułu przekaźnikowego RIF-0 do sprzężenia sygnałów między sterowaniem a polem (zdjęcie 5). Do zwielokrotnienia sygnałów stosujemy moduł przekaźnikowy RIF-2, ponieważ ma on cztery zestyki przełączne", wyjaśnia Olaf Hartmann (fot. 6).

Maszyny HSC osiągają prędkość cięcia do 1000 metrów na minutę. Z tego powodu wrzecionom stawia się wysokie wymagania. Będąc wiernym starej zasadzie "Kto dobrze smaruje, ten dobrze frezuje", wrzeciona są zaopatrywane co trzy sekundy w mieszankę olejowo-powietrzną. Ze względu na wysoką częstotliwość przełączania używany jest półprzewodnikowy moduł przekaźnikowy, który co trzy sekundy przełącza pompę olejową pompującą mieszankę smarującą.

DOWOLNA KOMBINACJA

Fot. 6. Cztery zestyki przełączne modułu przekaźnikowego RIF-2 umożliwiają powielenie liczby zestyków

Dzięki ujednoliconej budowie różne wersje gniazd można dowolnie zestawiać ze sobą niezależnie od ich szerokości i łączyć mostkami potencjał minus A2. Dlatego nieistotne jest, w jakiej kombinacji będzie wykonane mostkowanie, ponieważ moduły RIF-0, RIF-1, RIF-2, RIF-3 i RIF-4 można łączyć ze sobą w dowolny sposób. W przypadku wersji RIF-0 i RIF-1 można ponadto łączyć mostkami stronę zestyków.

"Łatwe wtykanie mostków typu FBS 2-5 ułatwia i przyśpiesza oprzewodowanie", mówi Olaf Hartmann. Mostki wtykowe, tak jak materiały do opisywania oraz wtyki pomiarowe to standardowe akcesoria z systemu złączek szynowych systemu Clipline complete, które wielu użytkowników już stosuje i ma na magazynie. Zmniejsza to nakłady związane z planowaniem, zakupem i składowaniem komponentów.

WSPÓLNY PROGRAM AKCESORIÓW

"Wspólny program akcesoriów Clipline complete i Rifline complete stanowi dla nas prawdziwą korzyść, ponieważ już od dawna stosujemy złączki szynowe firmy Phoenix Contact w technologii push-in" - dodaje na zakończenie Hartmann.

Korzyści płynące z techniki przyłączeniowej push-in oferuje również rodzina sterowników Axiocontrol, system I/O Axioline i nowa seria kondycjonerów sygnału Mini Analog Pro, hybrydowe rozruszniki silnika Contactron oraz wiele innych produktów firmy Phoenix Contact.

Andreas Wöhrmeier
Rafał Sypniewski
Phoenix Contact sp. z o.o.

www.phoenixcontact.pl