Czy robot nawlecze igłę?

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma ABB opracowała dwuramiennego, współpracującego z człowiekiem robota do montażu małych części.

Czy robot nawlecze igłę?

Robot składa się z elastycznych ramion, systemu zasilającego, kamery lokalizującej części oraz supernowoczesnego kontrolera. Zmieni on też nasz sposób myślenia o zautomatyzowanym montażu. YuMi oznacza współpracę - "ty i ja".

Robot został zaprojektowany w odpowiedzi na potrzeby elastycznej i szybko zmieniającej się produkcji dla branży elektronicznej, jednak z równie dobrym skutkiem może zostać użyty w każdym środowisku montażu małych elementów - dzięki swojej dwuramiennej budowie, ruchomym ramionom, uniwersalnemu systemowi podawania części, wizyjnemu systemowi lokalizacji elementów, programowaniu przez nauczanie zadanego toru ruchu oraz najnowocześniejszemu, precyzyjnemu systemowi kontroli ruchu.

Jego konstrukcja pozwala obsługiwać zarówno delikatne i precyzyjne części mechaniczne zegarków, jak i mikropodzespoły instalowane w telefonach komórkowych, tabletach czy komputerach. YuMi potrafi nawet nawlec igłę. Jednak już dzisiaj wiadomo, że funkcjonalność, jaką udało się uzyskać, pozwala na wykorzystanie urządzenia w wielu innych branżach, gdzie precyzja, szybkość, a przede wszystkim bezpieczeństwo są kluczowymi cechami produkcji.

Dzięki swojej bezpiecznej konstrukcji YuMi może wykonywać operacje w bezpośrednim otoczeniu człowieka. Ma lekki, sztywny magnezowy szkielet, plastikową obudowę pokrytą miękkim materiałem amortyzującym wstrząsy i uderzenia. YuMi jest kompaktowym robotem wielkości człowieka i poruszającym się jak człowiek, dzięki czemu osoby z nim współpracujące mogą czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Gdy YuMi wykryje nieoczekiwane oddziaływanie, takie jak zderzenie ze współpracownikiem, jest w stanie zatrzymać się w ciągu milisekund, a ruch robota może zostać wznowiony w tak prosty sposób jak proste jest wciśnięcie przycisku "play" w pilocie. YuMi nie ma miejsc, w których może dojść do przypadkowego zaciśnięcia zewnętrznych obiektów, dzięki czemu nic delikatnego nie może zostać uszkodzone w trakcie ruchu ramion robota.

Według BCG Research do 2025 roku wdrożenie zaawansowanych technologicznie robotów zwiększy produktywność w wielu sektorach gospodarki nawet o 30 procent oraz zmniejszy koszty pracy o co najmniej 18 procent w takich krajach jako Korea Południowa, Chiny, Stany Zjednoczone, Japonia i Niemcy.

ABB Sp. z o.o.
new.abb.com