Ciekawe aspekty realizacji HMI z użyciem produktów firmy Guru Control Systems

| Prezentacje firmowe Artykuły

Ogromna różnorodność systemów automatyki, sterowania, zarządzania oraz branż, gdzie użytkownik musi w sposób efektywny komunikować się z maszyną, powoduje także dostępność bardzo zróżnicowanych rozwiązań typu HMI u producentów.

Ciekawe aspekty realizacji HMI z użyciem produktów firmy Guru Control Systems

W artykule przedstawiamy kilka typowych aplikacji paneli operatorskich HMI oraz bardziej złożonych panelowych komputerów przemysłowych (wliczając komputery wolno stojące - przemysłowe All in One) i proponujemy przykładowe produkty idealnie pasujące do tych zastosowań.

PANEL HMI VPD-130

HMI służy bardzo często tylko do wprowadzania nastaw maszyny i podglądu aktualnych parametrów procesu. W takiej sytuacji nie jest konieczna duża moc obliczeniowa - wszelkie zadania kontroli i sterowania odbywają się w komputerach przemysłowych. Do takich zastosowań wystarczające są zazwyczaj urządzenia pozwalające na sprawną komunikację z głównym komputerem oraz zaprogramowanie interfejsu użytkownika - wyświetlanie danych i przyjmowanie komend od operatora.

Jednym z najefektywniejszych kosztowo rozwiązań do takich zastosowań jest 3,5-calowy panel dotykowy HMI firmy ICP DAS - VPD-130 (lub jego wersja z ekranem 4,3" - VPD-140). Komputer ten pozwala na bardzo dużą elastyczność wykorzystania. Interfejs komunikacyjny RS-232/485 czy Ethernet (w wersji VPD-133/143) pozwalają na współpracę z systemem o dowolnej architekturze. Dodatkowo urządzenie ma zegar czasu rzeczywistego.

Dostarczane wraz z panelem środowisko HMI Works pozwala bardzo szybko zaprojektować interfejs graficzny i oprogramować działanie panelu zarówno w języku C, jak i języku drabinkowym (Ladder Designer). Dodatkowym atutem są wbudowane w obudowę gumowe klawisze pozwalające na wygodną obsługę nawet w rękawicach, bez konieczności dotykania ekranu.

Urządzenie jest przystosowane do pracy w warunkach przemysłowych. Ma ono stopień ochrony panelu przedniego IP65, zabezpieczenie ESD 4kV i może pracować w zakresie temperatur od -20 do +50°C.

Bardzo atrakcyjna cena, przemysłowe wykonanie i darmowe środowisko HMI Works pozwalają na zastosowanie tego panelu nawet w warunkach bardzo ograniczonego budżetu i sprawiają, że jest to jedno z najkorzystniejszych rozwiązań na rynku pod względem stosunku jakości i funkcjonalności do ceny.

KOMPUTER PANELOWY IP65 UPC-V315

Innym modelem zastosowania HMI jest użycie mocnego komputera, na którym działa wymagające oprogramowanie ERP, sterujące czy pomiarowe, a komputer odpowiada także za jakąś część analizy przychodzących danych. Sytuacje takie mają miejsce zarówno przy sterowaniu automatyką produkcji, jak i przy automatyzacji zarządzania magazynem. Jeśli dołożymy do tego wymagające środowisko pracy w dużym zapyleniu czy przy wysokiej wilgotności - ustawiamy poprzeczkę dość wysoko.

Komputerem mogącym sprostać takim wymaganiom jest UPC-V315 firmy IEI. Komputer tej klasy można określić jako przemysłowy All in One. Dzięki pełnej szczelności IP65 i bezwentylatorowej pracy nie jest konieczne umieszczanie go w dodatkowej obudowie, a atutem jest szeroki zakres temperatur działania od -20 do +60°C.

Wielość interfejsów (3×RS-232, RS485, 2×GbEx, USB 2.0 i 3.0, CAN-BUS) oraz opcjonalne akcesoria wbudowane, jak czytnik RFID, Bluetooth, GPS, modem 3G w połączeniu z wydajnymi procesorami od wersji Atom aż do Core i7 gwarantują, że komputer ten sprawdzi się nawet w najbardziej wymagających aplikacjach.

TABLET WZMACNIANY RITAB-10T1

Grupą zastosowań, zyskującą coraz większą popularność, są wyspecjalizowane mobilne HMI. Integracja funkcji wielu urządzeń w jednym (skanery kodów kreskowych, RFID, GPS, kamera) w połączeniu z wygodnym ekranem dotykowym i długim czasem pracy z baterii oraz z wydajnym procesorem otwierają zupełnie nowe możliwości. Swoboda pracy operatora i wykorzystywanie jednego urządzenia do wielu aplikacji pomagają znacząco zwiększyć wydajność i komfort pracy.

Przykładem rozwiązania idealnego do centrów logistycznych i magazynów jest wzmacniany tablet RiTab-10T1 firmy Avalue. Klasa szczelności IP54, certyfikat MIL-STD-810G, wzmocniona konstrukcja zapewniająca przetrwanie upadku z 1,2 metra na betonowe podłoże pozwalają stosować go bezpiecznie nawet w trudniejszych warunkach. Bateria wystarczająca na 8 godzin pracy z możliwością wymiany bez wyłączania tabletu to dodatkowy atut tego urządzenia.

Interfejsy USB 2.0, Micro-SD, Micro-HDMI, Bluetooth 4.0, NFC i kamera 5 M oraz opcjonalnie: skaner kodów kreskowych 1D, PDF417 i 2D oraz czytniki MSR i SCR wyposażone w algorytmy szyfrujące, pozwalają na wpasowanie się nawet w najbardziej zaawansowaną infrastrukturę systemu magazynowego.

Dodatkowe akcesoria pozwalają na wprowadzenie kolejnych ułatwień - stacja dokująca ma port wejściowy DC oraz złącza 1×RJ-45 i 4×USB 2.0, dzięki czemu operator może przekształcić tablet w komputer stacjonarny. Dla użytkowników większej liczby tych tabletów firma Avalue posiada w ofercie stację ładującą, pozwalającą na jednoczesne ładowanie 4 akumulatorów.

SZEROKA OFERTA GURU CONTROL SYSTEMS

Urządzenia i panele HMI oraz komputery panelowe oferujemy naszym klientom od ponad 25 lat. Stale współpracujemy z dużą grupą wyspecjalizowanych producentów systemów tego typu. Dzięki temu możemy zaoferować rozwiązanie dostosowane idealnie do potrzeb klienta i jego możliwości finansowych.

Firma Guru Control Systems jest autoryzowanym dystrybutorem i partnerem takich firm jak: Adlink, ICP DAS, IEI, Avalue, Lex COM, Axiomtek a także wielu innych bardzo wyspecjalizowanych producentów rozwiązań HMI.

Guru Control Systems
www.gurucs.pl