Zestawy serwomotorowe Parkera pozwalają na zmniejszenie gabarytów i poprawę osiągów maszyn

| Prezentacje firmowe Artykuły

Firma Parker Hannifin przez lata zgromadziła znaczne doświadczenie w zakresie złożonej problematyki wbudowywania serwomotorów w maszyny i urządzenia, szczególnie podczas współpracy z wymagającymi odbiorcami z sektora producentów oryginalnego sprzętu OEM. Obecnie chcemy podzielić się tym bogatym doświadczeniem ze społecznością konstruktorów i producentów maszyn, a zwłaszcza z tymi, którzy szukają najwyższej precyzji, niezawodności i wytrzymałości, nieporównywalnej do osiąganych tradycyjnymi technologiami budowy maszyn.

Zestawy serwomotorowe Parkera pozwalają na zmniejszenie gabarytów i poprawę osiągów maszyn

Biorąc pod uwagę dobór właściwych silników serwo, firma Parker zasadniczo zmieniła podejście do tego zagadnienia - dostarcza wysokiej klasy zestawy serwomotorowe, które można umiejętnie wbudować bezpośrednio we współczesne skomplikowane maszyny. Podejście to jest w wielu aspektach korzystne dla klientów - podnosi stopę zwrotu nakładów inwestycyjnych, zwiększa swobodę i elastyczność projektowania, końcowym użytkownikom zapewnia oszczędności energii, poprawia ogólne osiągi maszyn itp. Należy również pamiętać o lepszym zabezpieczeniu praw własności intelektualnej.

Konstruktorzy maszyn zazwyczaj stosują standardowe serwomotory, które często trzeba adaptować do mechanicznej konfiguracji maszyny za pomocą sprzęgieł.

Tradycyjnie proces konstruowania maszyny rozpoczyna się od zdefiniowania potrzebnych funkcji układu, określanych przez dział konstrukcji mechanicznych. Następny etap to wyszukiwanie standardowych napędów, które jednak trzeba często modyfikować i dostosować do mechaniki maszyny za pomocą różnorakich sprzęgieł, przekładni, kołnierzy itp.

Natomiast inżynierowie Parkera chcieliby włączyć się w proces projektowania maszyny w jak najwcześniejszej fazie. W ten sposób, w ścisłej współpracy, dobiera się podstawowe elementy (stojan i wirnik), które można bez żadnych adaptacji i komplikacji zastosować w projektowanej maszynie, od samego początku dążąc do uproszczenia konstrukcji. Podejście z "zestawem serwomotorowym" pod wieloma względami przewyższa tradycyjne technologie:

  • maksymalna efektywność energetyczna - zbędne są wszystkie sprzęgła i mechanizmy (koła pasowe, paski, przekładnie itp.) zwykle konieczne do przystosowania silnika do maszyny,
  • zredukowane wymiary zabudowy i niższy całkowity ciężar urządzenia,
  • rozwiązania do konkretnego układu - dostosowane pod względem mechanicznym i elektrycznym,
  • zmniejszone potrzeby konserwacyjne maszyny dzięki prostszej konstrukcji mechanicznej,
  • cicha praca, zwłaszcza przy zastosowaniu chłodzenia wodnego.

Podzespoły wchodzące w skład zestawów Parkera pochodzą z jego sprawdzonej platformy konstrukcyjnej standardowych silników o wysokich osiągach. Dzięki temu są zawsze szybko dostępne. Komponenty są już powszechnie stosowane w urządzeniach i podzespołach Parkera przeznaczonych dla sektora energetyki, urządzeń medycznych, obrabiarek i maszyn przemysłowych.

Parker oferuje zestawy w pełnym asortymencie pozwalającym spełnić wymagania konstrukcyjne wielu różnych systemów mechanicznych. Na przykład seria zestawów NK obejmuje wersje z zakresem momentu do 42 Nm, a do bardziej wymagających zastosowań przewidziano serię NKW z chłodzeniem wodnym i zakresem momentu do 72 Nm (dla prędkości do 15000 obr./min). Ponadto do zastosowań niskonapięciowych Parker oferuje serię K. Do zestawów serwomotorowych można stosować kilka typów czujników, zależnie od wymagań konkretnego zastosowania, takich jak wytrzymałość, zdolność rozdzielcza i dokładność.

Dzięki swemu doświadczeniu i wiedzy technicznej w zakresie konstrukcji, produkcji i integracji serwomotorów bez obudowy, firma Parker jest w stanie oferować zestawy specjalne, np. wysokoobrotowe zestawy serii HKW i SKW oraz zestawy serii TKW o wysokim momencie obrotowym. Na życzenie odbiorcy firma opracowuje też konstrukcje o wysokim stopniu specjalizacji.

Parker Hannifin
www.parker.com