Rozwiązania identyfikacji od Pepperl+Fuchs

| Prezentacje firmowe Artykuły

Identyfikacja produktów podczas wytwarzania jest dzisiaj czymś powszechnym i wielu przypadkach obowiązkowym. Trudno wyobrazić sobie współczesny przemysł spożywczy, drukarski czy też motoryzacyjny bez odpowiedniego systemu znakowania i identyfikacji. Oznaczenia mogą być przy tym różne, np. kody kreskowe, transpondery czy wygrawerowania na produktach. Cel jest jednak zawsze ten sam - zapewnienie sprawnego i rzetelnego procesu produkcyjnego.

Rozwiązania identyfikacji od Pepperl+Fuchs

Rys. 1

Pozycja firmy Pepperl+ Fuchs, jako specjalisty i pioniera w dziedzinie systemów Identyfikacji, poparta jest długoletnim doświadczeniem w sektorze automatyzacji produkcji oraz niezmiennym zaangażowaniem w dalszy rozwój tej dziedziny. Naszym celem jest gwarancja wysokiej jakości przepływu informacji zapewniającej płynną dystrybucję materiałów i produktów końcowych (rys. 1).

W dziedzinie identyfikacji dostarczamy rozwiązania bazujące na RFID oraz systemy optyczne. Te pierwsze to bezprzewodowe systemy identyfikacji radiowej, gdzie dane transmitowane są pomiędzy tagiem a sterownikiem PLC. Proces odczytu i zapisu odbywa się dzięki użyciu dostosowanych do tego głowic.

Nasze systemy RFID możemy podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią te bliskozakresowe, bazujące na zjawisku indukcji i pracujące w zakresie częstotliwości 125 kHz (LF) oraz 13,56 MHz (HF). Drugą grupę reprezentuje system UHF dla częstotliwości 865-925 MHz przeznaczony dla większych zakresów.

Fot. 2

Oferta Pepperl+ Fuchs zawiera szeroką gamę tagów oraz głowic o różnych wymiarach i specyficznych właściwościach (fot. tytułowej), co pozwoli na optymalne dopasowanie komponentów dla potrzeb aplikacji. Dodatkowym elementem pozwalającym na obsługę całej transmisji danych jest nasz moduł IDENTControl.

Jest on dostępny w różnych wersjach interfejsowych takich jak Profibus, Ethernet, RS-232/RS-485 oraz wielu innych. Do modułów można podłączyć od jednej do 4 głowic odczytu/zapisu oraz ewentualne czujniki pełniące funkcję wyzwalaczy.

Fot. 3

Ogromną zaletą jest możliwość podłączenia do modułu głowic operujących na dwóch różnych częstotliwościach, co zapewnia niebywałą elastyczność aplikacji oraz otwiera całkowicie nowe możliwości. Odpowiedni dobór komponentów pozwala na uzyskanie sprawnego i przejrzystego procesu produkcyjnego i logistycznego.

Systemy LF (125 kHz) są najczęściej stosowane w przypadku aplikacji z udziałem linii produkcyjnych, w sektorach montażowych czy przenośnikach rolkowych. Tagi odpowiednie dla tego systemu charakteryzują się wyjątkową wytrzymałością i pozwalają na montaż w metalu.

Fot. 4

Na szczególną uwagę zasługuje tutaj nasza podłużna głowica IPH-F97-V1 posiadająca zakres odczytu 75 mm na całej swej długości, tj. 540 mm (fot. 3). Ze względu na niewielką wysokość i szerokość oraz dzięki swojej szybkości odczytu 10 m/s nadaje się ona idealnie do najnowocześniejszych przenośników rolkowych (fot. 2).

Z kolei jeśli potrzebujemy szybko przesyłać dane o dużej pojemności z pomocą idzie, często spotykany w logistyce i nie tylko, system oparty na wysokiej częstotliwości HF (13,56 MHz).

Dodatkowym atutem są transpondery zdolne do pracy w temperaturach do 220°C, które z pewnością sprostają najbardziej wymagającym aplikacjom.

Ostatni system UHF (865-928 MHz) sprawdzi się doskonale wszędzie tam, gdzie wymagany jest szerszy i dalszy obszar identyfikacji. Transpondery mocowane na nadwoziach czy wysięgnikach można w łatwy sposób poddać procesowi odczytu lub zapisu z odległości kilku metrów.

Tagi oferowane przez Pepperl+Fuchs są dostępne w wersjach z imponującym zakresem pracy do 250°C.

Fot. 5

Głowica z serii F192 (fot. 4) umożliwia odczyt multitagowy (do 200 znaczników jednocześnie) przy zachowaniu zakresu 6 metrów! (fot. 5) Dodatkowo jej zwarta i wytrzymała obudowa zapewnia optymalne działanie nawet w najbardziej wymagających warunkach. Przytoczone zalety nie mogły pozostać niezauważone. Dzięki naszej nowej głowicy, procesy w magazynach wysokiego składowania, w przemyśle motoryzacyjnym czy też transportowym stają się płynne i sprawne.

Firma Pepperl+Fuchs ma również imponujące portfolio w szeroko rozumianej identyfikacji optycznej. W tym przypadku, wszelkie informacje na temat obiektu przybierają postać jednowymiarowego kodu kreskowego bądź też dwuwymiarowej macierzy (Data Matrix). Odczyt zostaje wykonany dzięki technice laserowej lub cyfrowej technologii przetwarzania obrazu (fot. 6).

Fot. 6

Nasze stacjonarne skanery cechują dalekie zakresy działania, uniwersalność odczytu (odczyt kodów zarówno 1D jak i 2D) oraz wytrzymałość. Procesy wymagające szybkiego odczytu nawet na mocno odbiciowych powierzchniach nie sprawiają im żadnego problemu (fot. 7). Z kolei nasze ukierunkowane na użytkownika ręczne skanery kodów umożliwiają bezprzewodową komunikację przez Bluetooth oraz dostosowanie ich pod kątem każdej aplikacji dzięki językowi programowania JavaScript.

Całość zamyka system identyfikacji optycznej OIT przeznaczony do aplikacji wysokotemperaturowych. Niektóre zadania, gdzie występują wysokie temperatury, jak np. suszenie, pieczenie i lakierowanie, wykluczają stosowanie kodów kreskowych oraz mogą sprawić nie lada problem dla transponderów RFID.

Fot. 7

Z pomocą idzie firma Pepperl+Fuchs, która jako jedyna na rynku oferuje kompletne rozwiązanie przeznaczone do aplikacji wymagających pracy do temperatury 500°C.

Informacja o produkcie jest przechowywana w formie dwuwymiarowej macierzy umieszczonej na metalowej płytce. Kodowanie 2D może być oparte na przemysłowym standardzie lub też wyspecyfikowanym przez klienta, co zapewnia dodatkowe bezpieczeństwo.

Metalowy tag staje się integralną częścią obiektu. Jest on niewrażliwy na wszelkiego rodzaju zabrudzenia i osad dzięki zastosowaniu dodatkowego oświetlenia w paśmie podczerwieni, pozwalającego na uzyskanie optymalnego kontrastu.

Fot. 8

Kamera OIT dzięki łatwemu połączeniu z większością dostępnych na rynku sterowników oraz swojej kompaktowej obudowie z pewnością usprawni przepływ informacji w lakierniach, piekarniach oraz wielu innych zakładach produkcyjnych. Warto wspomnieć, iż nasz system OIT został zainstalowany i przeszedł pomyślne testy w fabryce BMW, gdzie procesy suszenia kleju i powłok są bardzo wymagające (fot. 8).

Dzięki ugruntowanej pozycji w dziedzinie identyfikacji i szerokiemu portfolio chętnie dostarczymy optymalne rozwiązanie dopasowane do Twojej aplikacji. Produkty Pepperl+Fuchs dadzą Ci możliwość by być zawsze na bieżąco ze stanem magazynowym, móc kompleksowo kontrolować ruch produktów oraz stale ulepszać przepływ materiałów.

Pepperl+Fuchs
www.pepperl-fuchs.pl