Ethernet w Fabryce 4.0

| Prezentacje firmowe Artykuły

Czwarta rewolucja przemysłowa oraz Przemysł 4.0 to popularne obecnie terminy opisujące rozwój integracji technologii internetowych z procesami produkcyjnymi w przemyśle. Wzrost znaczenia technologii IT w aplikacjach przemysłowych doprowadził do wzrostu znaczenia Ethernetu przemysłowego, który na najniższym szczeblu komunikacji systemowej przekroczył już 25% udziałów w całości stosowanych sieci. W kolejnej dekadzie przewiduje się dalszy wzrost znaczenia tego standardu w przemyśle.

Ethernet w Fabryce 4.0

Te optymistyczne perspektywy związane są z globalnie rosnącymi potrzebami komunikacyjnymi w automatyce, z dążeniem do szybkiej interakcji między komputerami centralnymi oraz urządzeniami wykonawczymi. Ethernet zapewnia też spójność informacji, dzięki czemu wyprzedza konkurencję.

Jeśli sieć lokalna ma działać jako magistrala przemysłowa, musi ona spełniać określone wymagania. Należą do nich: brak błędów w przypadku zakłóceń transmisji w środowisku przemysłowym, technologia instalacji odpowiednia dla przemysłu oraz przewidywalne zachowanie się, co oznacza przepływ informacji w czasie rzeczywistym. Ethernet zapewnia spełnienie tych wymogów.

Sendix EtherNet/IP w skrócie

  • enkodery absolutne jednoobrotowe i wieloobrotowe są dostępne w wersji z wałem lub w wersji z otworem (otwór ma średnicę 15 mm),
  • stopień ochrony IP65 oraz szeroki zakres temperatur (40÷80°C) umożliwiają niezawodną pracę enkoderów również w trudnych warunkach środowiskowych,
  • certyfikat ODVA występują z wysoką rozdzielczością w sumie 32 bity,
  • przeznaczenie enkoderów m.in. do: przemysłu motoryzacyjnego, logistyki, obróbki metali, przemysłu tekstylnego i drukarskiego oraz maszyn pakujących,
  • dwa lata gwarancji,
  • szczegóły na profilu YouTube: Kubler Poland.

ENKODER ABSOLUTNY KÜBLER SENDIX Z ETHERNET/IP

Stale rosnące wykorzystanie Ethernetu w środowisku przemysłowym wymaga strukturyzacji sieci Ethernet i sieci polowych. Przemysł 4.0 kładzie nacisk głównie na łączność, inteligencję i przejrzystość, co prowadzić ma do spadku kosztów operacyjnych oraz wzrostu zadowolenia klientów. Taki efekt można osiągnąć dzięki czujnikom, które są bardziej skuteczne w procesie komunikacji i automatycznej kontroli. Firma Kübler wyszła naprzeciw oczekiwaniom rynku i stworzyła enkoder z interfejsami do sieci Ethernet.

Absolutny wieloobrotowy i jednoobrotowy enkoder Kübler z EtherNet/IP w obudowie o średnicy 58 mm mierzy pozycję oraz przesunięcie. Enkoder ten jest wykorzystywany m.in. w sterownikach silników wyposażonych w interfejs Ethernet/IP.

Sygnały pomiarowe z enkodera są transmitowane przez standardową sieć Ethernet, zaś dokładne czasy cyklów pozwalają uzyskać informację w czasie rzeczywistym, co zwiększa wydajność całego obiektu. Usprawnione możliwości diagnostyczne pozwalają uzyskać wczesne wykrywanie stanów krytycznych za pomocą panelu operacyjnego.

Wszechstronna funkcjonalność Ethernet/IP zawarta w enkoderach Sendix F5868 i F5888 jest bardzo przydatna szczególnie w aplikacjach krytycznych czasowo. Zaletą jest również szybka transmisja wartości pozycji, trwająca zaledwie 1 milisekundę (do pięciu razy szybciej niż inne enkodery dostępne na rynku). Ta funkcja zapewnia pracę w aplikacjach z częstotliwością aktualizacji aż do 1000 Hz.

WYSOKA NIEZAWODNOŚĆ ENKODERÓW

Solidna konstrukcja łożysk Safety-Lock zapewnia enkoderom Sendix F58x8 prawidłową pracę nawet przy błędach montażowych, wstrząsach oraz wibracjach. Kolejnym atutem jest krótki czas uruchomienia, który odbywa się bezpośrednio po załączeniu napięcia zasilającego.

Implementacja DLR gwarantuje redundancję pierścieniową także dla enkodera, dzięki czemu pojedyncze przerwanie przewodu transmisji nie prowadzi do zatrzymania całego obiektu. W przypadku takiej awarii DLR zapewni adresowanie użytkowników z drugiego kierunku przesyłu, co zapewnia ciągłość informacji pozycji bez zbędnej straty czasu. Ponadto do kontrolera zostaje natychmiast przekazana informacja o lokalizacji powstania uszkodzenia, co pozwala na jego szybką wymianę lub naprawę.

Sieć EtherNet/IP, dzięki wszechstronnym możliwościom diagnostycznym oraz szybkiemu przepływowi informacji, staje się znakomitym narzędziem w rękach administratora sieci, który może sprawować pełną kontrolę nad wszystkimi zachodzącymi procesami.

Kübler Sp. z o.o.
www.kubler.pl