Moduł do modułu - skalowalne zasilacze UPS

W erze Big Data głównymi wyzwaniami dla osób odpowiedzialnych za utrzymanie infrastruktury IT staje się wzrost ilości danych, elastyczność infrastruktury oraz koszty energii. Aby odpowiednio zabezpieczyć przepływy danych i ich nośniki, konieczne jest zastosowanie nowoczesnych systemów gwarantowanego zasilania, które rosną wraz z rozbudową infrastruktury.

Posłuchaj
00:00

Wraz z rozwojem centrów danych rośnie także nacisk na ich zabezpieczenie nie tylko przed atakami hakerskimi, ale także utratą informacji lub przerwaniem transmisji na skutek zaniku dostaw energii elektrycznej i/lub jej fluktuacji. W efekcie na popularności zyskują systemy gwarantowanego zasilania, w tym zwłaszcza zasilacze UPS średniej i dużej mocy typu true online.

Nowoczesne jednostki tego typu powinny jednak nie tylko zapewniać pełną ochronę odbiorników przed zakłóceniami z sieci energetycznej, ale także być łatwo skalowalne i na tyle elastyczne, aby można je było bezproblemowo rozbudować wraz z rozwojem centrów danych.

Aby zwiększyć moc tradycyjnego zasilacza, konieczna jest jego wymiana na większą jednostkę bądź - w przypadku urządzeń przystosowanych do pracy równoległej - uzupełnienie zespołu o kolejne urządzenie.

Jak wskazują producenci, taka rozbudowa wpływa jednak negatywnie na niezawodność całego systemu, gdyż w razie awarii jednego zasilacza przypadające na niego obciążenie rozkłada się na pozostałe, powodując przeciążenie zespołu. Stąd też zaleca się, aby maksymalna liczba łączonych w ten sposób urządzeń nie przekraczała 4-8 jednostek. W przypadku centrów danych ograniczenie to ma istotny wpływ na możliwość rozbudowy.

Stąd też coraz częściej zasilacze tradycyjne lub łączone równolegle zastępowane są jednostkami modułowymi o niemal nieograniczonych możliwościach rozbudowy. Wyposażone w system zabezpieczenia zasilania, układ rozdziału mocy oraz pojemne baterie zapewniają trzy podstawowe korzyści: wysoką dostępność, skalowalność i sprawność energetyczną.

Zasilacze modułowe tworzone są zwykle w układzie redundantnym (z nadmiarem mocy w stosunku do zapotrzebowania), dzięki czemu wykazują się wysoką odpornością na uszkodzenia. Najnowsze rozwiązania z zakresu logiki sterującej pozwalają na synchronizację w przypadku awarii modułu głównego i automatyczne włączenie funkcji zasilania awaryjnego w celu zapewnienia nieprzerwanego działania.

Największą zaletą jednostek modułowych jest jednak możliwość podłączenia i odłączania krytycznych komponentów i modułów bez wyłączania zasilania, co znacznie zwiększa wartość wskaźnika MTBF (średni czas pracy między awariami), redukując jednocześnie do zera wartość MTTR (średni czas naprawy).

Poza możliwością podłączania i odłączania kolejnych komponentów modułowość tego typu zasilaczy przejawia się również w wysokiej skalowalności całego systemu w układzie poziomym i pionowym. Przykładowo, nowe zasilacze Delta Modulon z serii DPH o mocy 75 kW i 150 kW dają możliwość rozbudowy z 25 do 75 kW, 150 lub 200 kW w ramach standardowej obudowy typu rack 19", a także równoległej rozbudowy 4 jednostek do mocy 800 kW.

Z punktu widzenia użytkownika niesie to ze sobą konkretne korzyści finansowe związane z uniknięciem przymusowego przewymiarowania zasilacza na wstępnym etapie inwestycji w celu zabezpieczenia się na wypadek ewentualnego zwiększenia mocy odbiorników w przyszłości.

Korzyści te stają się jeszcze lepiej widoczne w kalkulacji całkowitego kosztu posiadania (TCO) uwzględniającego zarówno koszty zakupu, jak i eksploatacji i serwisowania urządzenia. Nowoczesne zasilacze modułowe cechują się bowiem wysoką wydajnością oraz sprawnością AC-AC. W przypadku zasilaczy Modulon z serii DPH wynosi ona od 95% przy 30-procentowym obciążeniu do 96% od 50% obciążenia, co przekłada się na realne oszczędności energii elektrycznej.

"Parametry te sprawiają, że koncepcja konstrukcji modułowej spotyka się w Polsce z coraz lepszym odbiorem, a wprowadzone przez nas w 2012 roku jednostki DPH-200 o mocy 200 kW stają się powoli standardowym elementem wyposażenia serwerowni największych firm z sektora bankowości, telekomunikacji, energetyki i przemysłu", mówi dr Charles Tsai, dyrektor generalny Działu Zarządzania Infrastrukturą Zadań Kluczowych firmy Delta Electronics. "Rozszerzenie oferty o jednostki 75 i 150 kW pozwala nam objąć nią także małe i średnie centra danych typowe dla sektora MŚP", dodaje.

Delta Energy Systems (Poland) Sp. z o.o.
www.deltapowersolutions.com

Powiązane treści
Energetab 2016. Przewodnik targowy
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Bezpieczeństwo
Obniżenie kosztów suwnic wewnętrznych nawet o 40% dzięki nowemu prowadnikowi ślizgowemu firmy igus
Zobacz więcej z tagiem: Zasilanie, aparatura nn
Gospodarka
Enea buduje magazyn energii
Gospodarka
Ruszyła pierwsza w Polsce biogazownia E.ON
Gospodarka
Grupa LAPP otworzyła we Wrocławiu Centrum Usług Biznesowych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów