Jak zintegrować wizualizację w pakiecie SCADA CREW z Soft PLC CODESYS?

| Prezentacje firmowe Artykuły

Panele operatorskie Esaware serii EW1xxC są przeznaczone do rozbudowy o moduły lokalnych we/wy i łączą funkcje wizualizacji i sterowania. Do ich rozbudowy służy seria modułów lokalnych we/wy EW600 (m.in. cyfrowe, analogowe, temperaturowe, termoparowe i in.). Realizację sterowania umożliwia Soft PLC CODESYS, preinstalowany na panelach w wersji runtime. Do tworzenia aplikacji wizualizacyjnych służy intuicyjne środowisko ESAWARE CREW. Oba pakiety dostępne są bezpłatnie.

Jak zintegrować wizualizację w pakiecie SCADA CREW z Soft PLC CODESYS?

CREW to środowisko do programowania paneli HMI i komputerów przemysłowych serii Esaware. Jest to oprogramowanie klasy SCADA, które wyróżnia możliwość realizacji zaawansowanych funkcji i wyjątkowa prostota obsługi. CREW pozwala w bardzo krótkim czasie stworzyć gotową, użyteczną aplikację, spełniającą nawet najbardziej wyrafinowane wymagania.

Oprogramowanie zawiera zestaw wielu narzędzi, pozwalających na stworzenie aplikacji przy minimalnym nakładzie pracy programisty. Są to m.in.: intuicyjne narzędzie do zarządzania użytkownikami projektu, proste i szybkie definiowanie listy alarmów w projekcie, wydajne narzędzia do zarządzania danymi historycznymi aplikacji czy obsługa wielu driverów komunikacyjnych.

W ramach jednego programu można stworzyć projekt dla: panelu operatorskiego, komputera przemysłowego, a także dowolnego innego urządzenia, do którego przypisana jest licencja CREW Runtime.

 

Soft PLC CODESYS jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych narzędzi do programowania sterowników przemysłowych, z wymaganiami normy IEC 61131-3 i umożliwiającym programowanie z wykorzystaniem języków: FBD, LD, IL, ST i SFC. Dzięki swojej popularności i szerokiemu zastosowaniu w różnych gałęziach przemysłu CODESYS jest stale rozbudowywany o nowe funkcjonalności. Środowisko zapewnia bogatą gamę bibliotek funkcyjnych, gotowych do zastosowania we własnych projektach.

Współpraca CREW z CODESYS rozszerza możliwości komunikacyjne algorytmów sterowania – dzięki funkcji przesyłania danych z CREW do CODESYS istnieje możliwość sterowania i monitorowania pracy urządzeń, do których CODESYS nie udostępnia bezpłatnych driverów.

PROSTA INTEGRACJA CODESYS Z CREW

Powiązanie aplikacji wizualizacyjnej stworzonej w CREW z programem sterującym ze środowiska CODESYS jest bardzo proste. Oba środowiska zapewniają specjalnie przygotowane narzędzia do sprawnego połączenia aplikacji. Zarówno CREW, jak i CODESYS zawierają wbudowane narzędzia do szybkiego wzajemnego importu zmiennych. Współpracę ułatwiają także dodatkowe, bezpłatne biblioteki. Dołączona do CODESYS biblioteka CREW Interface rozszerza możliwości integracji projektów stworzonych w obu środowiskach.

Zintegrowanie projektów CREW i CODESYS umożliwia ich jednoczesne wgranie do panelu. Za pomocą panelu i aplikacji wizualizacyjnej można np. zmieniać nastawy algorytmów sterowania.

Prawidłową pracę aplikacji CODESYS potwierdzają diody LED umieszczone na płycie czołowej panelu operatorskiego serii EWxxxC.

Wymiana danych pomiędzy aplikacjami CREW i CODESYS realizowana jest dwukierunkowo. Oznacza to, że wszystkie zmiany wprowadzone za pośrednictwem wizualizacji będą widoczne w projekcie CODESYS, a zmiany wprowadzone poprzez algorytm będą natychmiast widoczne na ekranie panelu.

Sabur
www.sabur.com.pl