Narzędzia do skutecznej komunikacji w przemyśle

| Prezentacje firmowe Komunikacja

Skuteczna komunikacja jest niezwykle istotna nie tylko w kontaktach interpersonalnych, społecznych czy w organizacji. Także w przemyśle sprawne porozumiewanie się, w tym wypadku z maszynami, warunkuje efektywność wielu procesów. Stąd niesłabnąca popularność paneli HMI - czyli jak wskazuje angielska nazwa interfejsu człowiek - maszyna.

Narzędzia do skutecznej komunikacji w przemyśle

Fot. 1. SZ7

W dzisiejszych czasach panele HMI nie są niczym nowym, jednak ich zastosowanie ciągle rośnie. Dlaczego? Każdy użytkownik z łatwością może wymienić kilka powodów takich jak ułatwienie pracy i komunikacji pomiędzy człowiekiem a maszyną. Ważnym czynnikiem jest z pewnością wygoda i ergonomia pracy dla operatora, który wszystkie dane ma na przejrzystym ekranie dotykowym.

Nowoczesne panele z systemami SCADA dają możliwość połączenia maszyn z całego przedsiębiorstwa w jeden system, który umożliwia zdalny dostęp i zarządzanie wieloma procesami z jednego miejsca. Taka centralizacja umożliwia monitorowanie np. wydajności, aktualizację programów czy zdalne rozwiązywanie problemów. Rozwiązanie to poprawia jakość kontroli i zwiększa prawdopodobieństwo podejmowania słusznych decyzji przez operatorów, dzięki analizie wielu danych.

Popularność paneli operatorskich sprawia, że na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych modeli o rozmaitych funkcjach. Firma WObit dostarczająca komponenty automatyki, proponuje panele HMI uznanej na chińskim rynku firmy Kinco. Wśród nich największym powodzeniem cieszy się bez wątpienia ekonomiczna i funkcjonalna seria MT4000.

Charakteryzuje się ona szeregiem protokołów komunikacyjnych (np. Modbus-RTU) z wbudowanymi portami szeregowymi, w tym USB, pozwalającym na programowanie panelu z poziomu komputera PC. Dzięki wyraźnym kolorom wyświetlacza i szybkiej pracy, którą zapewnia 32-bitowy procesor, seria MT4000 jest odpowiednim rozwiązaniem dla większości aplikacji z zakresu automatyki przemysłowej.

Fot. 2. Panele F7 i F10

Bardzo często wybieranym modelem jest dotykowy panel MT4414T o przekątnej ekranu 7" i rozdzielczości 800×480 pikseli. Wśród urządzeń z tej serii warto również zwrócić uwagę na MT4720TE z wyświetlaczem 15" o rozdzielczości 1024×768 pikseli.

Panel ma wydajny procesor RISC 800 MHz i wyposażony jest w slot karty SD oraz interfejsy Modbus, Ethernet i port USB. Model ten może pracować w temperaturze od -10 do 60°C i ma stopień ochrony IP65, co pozwala na jego zastosowanie w wymagających aplikacjach.

Bardziej zaawansowaną i dającą więcej możliwości aplikacyjnych jest seria MT5000. Urządzenia są wyposażone w interfejsy sieciowe Profibus-DP, CANopen, Ethernet oraz MPI ze wsparciem konfiguracji sieci zgodnej z MPI. Ponadto panele operatorskie z tej serii zostały wyposażone w porty USB do komunikacji z takimi urządzeniami jak mysz, klawiatura, drukarka dysk USB lub skaner kodów kreskowych.

MT5000 posiadają wbudowane wejście video i wyjście audio (złącze 3,5 mm) do aplikacji multimedialnych. Dzięki swojej funkcjonalności panele te mogą być zastosowanie w różnorodnych aplikacjach, nawet tych wymagających od urządzeń odporności na czynniki zewnętrzne takie jak temperatura czy wilgotność.

Fot. 3. MT5320C-DP

Szeroki zakres temperatury pracy to jedna z cech które charakteryzują panel MT5320C-DP, gdyż może on pracować w otoczeniu o temperaturze od - 10 do +70°C i ma stopień ochrony IP65. Panel ma również port USB oraz slot karty SD, a także interfejs Profibus-DP.

Niektóre aplikacje wymagają specjalnych rozwiązań takich jak większa wytrzymałość na warunki zewnętrzne. Tu w sukurs przychodzi nowa seria paneli o podwyższonym stopniu ochrony F7 i F10. Panele w całości mają stopień ochrony IP65, matrycę o wymiarach 7" i 10" i elegancki design. Idealnie sprawdzą się zarówno w automatyce budynkowej jak i w roli interfejsu maszyny, szczególnie w przemyśle spożywczym i opakowaniowym.

Ważnym obszarem zastosowań dla paneli operatorski jest rozwijający się rynek robotyczny, który wymaga odpowiednich rozwiązań. Firma Kinco przygotowała serię paneli operatorskich wyposażonych w wygodny uchwyt, który pozwala na trzymanie w rękach i swobodą obsługę. Uchwyt ten można zamontować z dwóch stron panelu.

Seria urządzeń spełnia wymogi aplikacji robotycznych, jednakże zakres zastosowań jest znacznie szerszy - mogą być użyte m.in. do obsługi maszyn. Panele prócz wyświetlacza wyposażone są w programowalne przyciski ułatwiające pracę operatora. Co istotne wszystkie serie paneli operatorskich Kinco zapewniają wsparcie dla ponad 200 różnych sterowników PLC, dzięki czemu z łatwością mogą one stać się częścią już istniejącego systemu sterowania w danym procesie.

Fot. 4. MT4720TE

Do programowania paneli HMI firmy Kinco służy darmowe oprogramowanie HMIware, które pozwala m.in. na obsługę makr w języku C. HMIware umożliwia również import obrazów w formacie JPEG, GIF oraz BMP. Dzięki temu wizualizacja na panelu HMI jest jeszcze bardziej przyjazna użytkownikowi. Oprogramowanie wraz z instrukcją w języku polskim można pobrać ze strony www.kinco.com.pl.

Jak zostało wspomniane na wstępie, wizualizację i sterowanie pojedynczego procesu jaką umożliwia panel HMI warto połączyć w większy system zarządzany za pomocą oprogramowania SCADA, który umożliwi zbieranie i zapisywanie dużej ilości danych z kilku stanowisk. Pozwoli to na przeprowadzenie wydajniejszej analizy procesów.

WObit proponuje system SCADA PcVue do realizacji tych celów. System SCADA PcVue 11.1 to narzędzie zapewniające użytkownikom niemal nieograniczone możliwości w zakresie projektowania nowoczesnych systemów nadzorowania. Platforma jest łatwo adaptowalna do zmian systemowych.

Co istotne ma modułową konstrukcję, łatwo dostosowywaną do wszystkich rodzajów procesów, umożliwiającą rozbudowywanie systemu bez dalszych inwestycji. PcVue pozwala na łatwe i szybkie projektowanie aplikacji dzięki strukturze zorientowanej obiektowo, co zwiększa wydajność prac inżynierskich, gdyż programista wykorzystuje rzeczywiste relacje między urządzeniami i procesami.

Fot. 5. MT4414T

Unika też wykonywania powtarzalnych i pracochłonnych czynności obarczonych ryzykiem popełnienia błędu. Interfejs użytkownika jest wydajny i intuicyjny - zawiera wszystko to, co jest potrzebne do projektowania i wyświetlania grafiki procesów w danej aplikacji. Zapewnia to skuteczną komunikację operatora z maszyną dzięki uproszczonemu widokowi uzyskanemu za pomocą animowanych ikon oraz wyskakujących okienek, ograniczających ryzyko zasłaniania ważnych informacji.

PcVue ma zaawansowany system ochrony dostępu, umożliwiający przypisanie indywidualnych uprawnień dla każdego użytkownika. Oprogramowanie może być obsługiwane za pomocą urządzeń mobilnych: dzięki temu możliwy jest dostęp do danych z poziomu smartfonu czy tabletu (tylko z systemem Windows).

Zachęcamy do szerszego zapoznania się z przedstawionymi urządzeniami, gdyż jak powiedział John D. Rockefeller "umiejętność komunikowania się, stała się w dzisiejszym świecie towarem, za który gotów jestem płacić więcej, niż za jakikolwiek inny", a w dobie Przemysłu 4.0 komunikacja ludzi z maszynami staje się wartością nie do przecenienia.

P.P.H. WObit E. K. J. Ober s.c.
www.wobit.com.pl