Kompleksowe systemy bezpieczeństwa

| Prezentacje firmowe Artykuły

Bezpieczeństwo ludzi w zakładzie pracy jest aspektem niezwykle ważnym. Pracodawcy mają prawny obowiązek dbać o bezpieczeństwo i higienę pracy. Niestety, często temat bezpieczeństwa jest traktowany po macoszemu i stosuje się tylko niezbędne minimum zabezpieczeń. Do zastosowania bardziej zaawansowanych systemów bezpieczeństwa zmusza dopiero poważny wypadek, gdzie pracownik często zostaje okaleczony lub nawet ginie w wyniku odniesionych obrażeń. Nie warto zwlekać, bo nauka oraz technologia pozwalają wykorzystać różnorakie metody zabezpieczeń, dzięki którym możliwe jest dobranie odpowiednich systemów do każdej aplikacji.

Kompleksowe systemy bezpieczeństwa

SYSTEMY WYGRODZEŃ

Fot. 1. System wygrodzeń Protec

Jednym ze sposobów zabezpieczenia stref niebezpiecznych jest zastosowanie wygrodzeń bezpieczeństwa. Firma Protec jest jednym z wiodących producentów modułowych systemów wygrodzeń przemysłowych. Są one łatwe w montażu, wytrzymałe, a ich cena nie odstrasza.

Do zastosowań, w których zachodzi potrzeba wygrodzenia, np. maszyny lub robota, które podczas pracy nie emitują iskier lub wiórów na dalekie odległości, idealnie sprawdzą się systemy Novatek lub Techno, które zbudowane są z wytrzymałej na uderzenia siatki.

Dzięki odpowiedniej kolorystyce możliwa jest swobodna obserwacja pracy maszyn w wygrodzonej strefie. Firma Protec daje również szerokie możliwości personalizacji wygrodzeń, np. zamiast siatki można zastosować panele wykonane z PVC lub blachy. Rozwiązania te sprawdzą się np. w wygrodzeniu stanowisk spawalniczych.

Ponadto w ofercie firmy znajduje się szeroka gama drzwi otwieranych lub przesuwanych jedno- oraz dwuskrzydłowych. Na specjalne życzenie klient może wybrać kolory wygrodzenia z palety RAL oraz zamówić drzwi z nadrukowanym logo własnej firmy. Jeśli w Twoim zakładzie znajdują się maszyny, których praca wytwarza szczególnie uciążliwe bodźce, np. wysoki hałas możesz zastosować metalowe kabiny firmy Protec, które zapewniają dźwiękoszczelność.

ZABEZPIECZENIA MECHANICZNE

Aby zabezpieczyć drzwi wygrodzeń, można zastosować różnego rodzaju zamki, rygle, mikrowyłączniki oraz zestawy z wyłącznikiem RFID. Powyższe rozwiązania powstają we współpracy z firmą Pizzato, która oferuje wyłączniki bezpieczeństwa. Bezpieczne zamki mają wiele zalet, np. uniemożliwiają osobom nieupoważnionym wstęp do strefy zagrożenia oraz uniemożliwiają zamknięcie lub zatrzaśnięcie osób w strefie niebezpiecznej z zewnątrz.

Swoboda doboru odpowiednich rozwiązań jest naprawdę duża. Jeśli wolisz rozwiązania ze standardowym kluczem zastosuj wyłączniki z odpowiednim zamkiem, a jeśli w Twoim zakładzie pracownicy korzystają z kart magnetycznych, warto zastosować zamki z technologią RFID. Poza wyłącznikami bezpieczeństwa firma Pizzato zajmuje się produkcją urządzeń windowych, wyłączników krańcowych, linkowych oraz wielu innych komponentów z zakresu bezpieczeństwa ludzi i maszyn.

ZABEZPIECZENIA MAGNETYCZNE

Fot. 2. Zamek bezpieczeństwa Pizzato dla drzwi Protec

Jeśli uważasz, że w Twojej firmie lepiej sprawdzą się zabezpieczenia magnetyczne, warto zapoznać się z ofertą firmy Comitronic BTI, która produkuje szeroką gamę wyłączników magnetycznych. Urządzenia te działają następująco: poprzez podanie sygnału zasilania wysyłanego podczas pracy maszyny magnesy mocno się zwierają i uniemożliwiają np. otworzenie drzwi i dostanie się do strefy niebezpiecznej podczas pracy maszyny.

Gdy maszyna zostanie zatrzymana, sygnał zasilania do elektromagnesu nie będzie nadawany, przez co siła przyciągania magnesów odpuści i możliwe będzie dostanie się do strefy w celu wykonania niezbędnych czynności serwisowych bądź eksploatacyjnych.

ZABEZPIECZENIA OPTYCZNE

Idealnym rozwiązaniem do wzmocnienia bezpieczeństwa wygrodzonych stref są urządzenia optyczne, takie jak kurtyny bezpieczeństwa, których wiodącym producentem jest firma ReeR.

W przypadku, gdy zastosowanie drzwi nie jest możliwe, np. gdy wygrodzenie zabezpiecza taśmę produkcyjną, po której elementy jadą do maszyny obrabiającej, można zamontować odpowiednio skonfigurowane kurtyny bezpieczeństwa na ramach, np. wygrodzenia bezpieczeństwa Protec.

Do takich aplikacji wykorzystuje się funkcję blankingu, czyli zagłuszenie sygnału kurtyny do pewnej wysokości, aby mniejsze elementy mogły swobodnie przejeżdżać przez barierę, a wykrycie większego obiektu, np. człowieka, spowoduje zatrzymanie pracy maszyny wygrodzonej.

NACISKOWE URZĄDZENIA BEZPIECZEŃSTWA

W miejscach, gdzie nie sprawdzą się optyczne urządzenia bezpieczeństwa, np. w fabrykach, w których przeprowadza się obróbkę drewna, gdzie często wióry mogłyby przecinać barierę laserową kurtyn bezpieczeństwa powodując ich zadziałanie, można zastosować naciskowe elementy bezpieczeństwa firmy Gamma System, takie jak maty lub zderzaki. Dzięki temu, że są one niewrażliwe na pył oraz zalanie, mata naciskowa zareaguje jedynie wtedy, gdy podczas pracy urządzenia, człowiek stanie na niej i praca urządzenia zostanie zatrzymana.

SYGNALIZACJA

Fot. 3. Kurtyny optyczne ReeR do wygrodzeń Protec

Oprócz zastosowania systemów bezpieczeństwa warto zadbać o odpowiednią sygnalizację w miejscach niebezpiecznych. Firma WERMA Signaltechnik oferuje szeroką paletę rozwiązań z zakresu sygnalizacji optycznej i dźwiękowej.

W niektórych strefach niebezpiecznych warto sygnalizować pracę lub wystąpienie niebezpieczeństwa za pomocą syren, bądź lamp sygnalizacyjnych po to, aby podczas pracy szczególnie niebezpiecznych urządzeń dać klarowny sygnał ludziom, żeby nie zbliżali się do strefy niebezpiecznej.

POZOSTAŁE PRODUKTY

Opisane w tym artykule produkty stanowią jedynie ułamek szerokiej gamy produktów oferowanych przez wymienione w artykule firmy reprezentowane przez spółkę INS-TOM.

Więcej informacji na temat oferty produktowej firmy INS-TOM znajdą Państwo kontaktując się z jej przedstawicielem pod adresem: cezary.florczak@instom.com.pl

INS-TOM Sp. z o.o.
www.instom.com.pl