PS5000 - Twoje drzwi do świata Industry 4.0

| Prezentacje firmowe Artykuły

PLC, PAC czy IPC? Granica pomiędzy PLC a PAC na przestrzeni ostatnich lat bardziej przypomina strefę Schengen - w zasadzie zniknęła. Pozwolę sobie zatem ograniczyć wybór do szeroko rozumianego PLC i IPC.

PS5000 - Twoje drzwi do świata Industry 4.0

Dwa różne rozwiązania, dwa światy. Jakże różne, ale jakże komplementarne. Nie sposób zastosować w każdej sytuacji IPC, podobnie jak nie zawsze PLC spełni wszystkie nasze oczekiwania. A kryteria, których spełnienia statytystyczny użytownik oczekuje, bywają różne: począwszy od funkcjonalności, na cenie skończywszy.

Wydawać by się mogło, że w dziedzinie kompurterów przemysłowych trudno już wymyślić coś nowego. Jednak perspektywa użytkownika IPC zmienia się wraz z rozwojem elektroniki użytkowej, do której ma dostęp każdego dnia w życiu prywatnym. Co za tym idzie, rosną jego wymagania na polu zawodowym. Idealnie w ten trend zdaje się wpisywać światowy lider w dziedzinie HMI - Pro-face by Schneider Electric.

Rozpatrując obecną ofertę w zakresie komputerów przemysłowych, nie sposób nie uwzględnić marki Pro-face by Schneider Electric. Rok 2016, w historii tej marki wywodzącej się z Kraju Kwitnącej Wiśni, to czas premiery nowej serii komputerów przemysłowych - PS5000. Coś, co zwraca uwagę użytkowników w pierwszym momencie, to zastosowanie znacznie szybszych procesorów.

Tym samym Pro-face wychodzi naprzeciw coraz większym wymogom ze strony stosowanych w przemyśle aplikacji. W stosunku do swego poprzednika serii PS4000, różnica sięga 280%. Szczególnie zwraca uwagę zastosowanie procesorów Intel Core i7 - zwłaszcza, że zastosowano je w wersjach komputerów bezwentylatorowych - dzięki czemu wszelkie zapylenie i zabrudzenie nie stanowi ryzyka awarii.

Mówiąc o różnicach w stosunku do porzednika - gabaryty nowego komputera - zredukowana głębokość o 66% to parametr, który monterzy z pewnością docenią.

Stosowanie dotykowych matryc w życiu codziennym staje się standardem. Dziś już nikt nie podaje w wątpliwość sensowności stosowania tego typu rozwiązań w przemyśle, co jeszcze kilka lat wstecz nie było tak oczywiste. Mało tego, użytkownicy tabletów i smartfonów wymagają podobnej funkcjonalności również ze strony sprzętu przeznaczonego dla linii produkcyjnych.

PS5000 doskonale wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom, wyposażając komputery w matryce z funkcjonalnością multi-touch. Wciąż pozostawia jednak, co warte podkreślenia, wybór dla użytkownika pomiędzy matrycami pojemnościowymi a rezystancyjnymi z możliwością obsługi w standardowych rękawicach.

Będąc przy temacie wymogów współczesnego użytkownika urządzeń typu smart, nie sposób nie wymienić zastosowanych w PS5000 rozdzielczości full HD. Wielkości matryc? Minęły już czasy, kiedy 15-calowe rozmiary ekranów przekraczały wymogi aplikacji. Dlatego również pod tym względem poszerzono ofertę. Oprócz oferowanej wcześniej matrycy 19", pojawia się przekątna 22". Integratorzy systemów typu SCADA już to docenili, co odzwierciedla się w wynikach sprzedaży.

Pro-face nie zapomina o typowych rozwiązaniach poprawiających funkcjonalność z punktu widzenia klienta przemysłowego. Przede wszystkim pełna elastyczność przy dalszej rozbudowie, dzięki czemu nigdy nie zaskoczy nagła konieczność znalezienia dodatkowego portu komunikacyjnego czy DIO.

Zdalny dostęp przez urządzenia mobilne dzięki oryginalnej aplikacji Remote HMI dostarczanej przez Pro-face pozwoli na w pełni elastyczny dostęp do każdego zakątka linii produkcyjnej. Zdalny dostęp możliwy jest również z zewnątrz, co z pewnością docenią integratorzy. Warto podkreślić, że funkcja zdalnych tuneli VPN, gdzie funkcję gateway pełni urządzenie Pro-face, udostępnia również połączenie z dowolnym urządzeniem automatyki na obiekcie.

Warto tu wspomnieć również o nowatorskim systemie monitoringu samego hardware’u oraz parametrów pracy CPU łącznie z możliwością zdalnego wyłączenia systemu. Wszystkie te funkcje związane ze zdalnym dostępem w znaczny sposób podnoszą wydajność pracy działów utrzymania ruchu. Wszystkie te funkcje idealnie wkomponowują PS5000 w świat idei Industry 4.0.

Z punktu widzenia działów UR warto jeszcze przypomnieć o wspomnianej budowie bezwentylatorowej i zachowanym standardzie stopnia ochrony obudowy IP66. Szczególnie atrakcyjnie wygląda tu model typu enclosed - taki model możemy instalować w dowolnym miejscu na linii produkcyjnej w oparciu o standard VESA, bez konieczności używania stardardowych szaf montażowych.

Podsumowując, zdecydowanie należy podkreślić fakt, że wszystko to jest dostępne pod globalną marką Pro-face by Schneider Electic. Tym samym użytkownik ma zapewniony support techniczny w każdej części świata.

PLC czy IPC? W dobie specjalizacji - obydwa rozwiązania mają swoje zastosowanie. W czasach, kiedy tak duży nacisk kładzie się na innowacje, stanowiące przewagę konkurencyjną, warto współpracować z najlepszymi. Warto współpracować z Pro-face.

Grzegorz Sławicki
Pro-face by Schneider Electric

www.proface.pl