Regulatory do montażu w szafach sterujących

| Prezentacje firmowe Artykuły

Świat idzie do przodu - przede wszystkim świat zaawansowanej technologii. W dziedzinie pomiarów i regulacji temperatury można zaobserwować trend ukierunkowany na korzystanie z paneli HMI. Standardowe rozwiązanie jest następujące: panel HMI + sterownik PLC + moduły wejść lub wyjść. Turecki producent regulatorów temperatury - Sisel, który jest właścicielem marki ENDA dystrybuowanej w Polsce przez firmę Dacpol, stworzył rozwiązanie właśnie do aplikacji pomiaru i regulacji temperatury.

Regulatory do montażu w szafach sterujących

ET1122 to regulatory przeznaczone do montażu w szafie - nie mają one wyświetlaczy, za to są mocno rozbudowane funkcjonalnie. Oprócz standardowych funkcji regulatora jednokanałowego można je wykorzystywać jako prosty sterownik PLC z nakreślonymi już funkcjami regulacji temperatury.

Komunikacja z ET1122 odbywa się za pomocą RS- 485, dzięki czemu jest on kompatybilny z większością paneli HMI, które są dostępne na rynku. Możliwa jest także komunikacja z poziomu komputera osobistego za pomocą oprogramowania, które producent udostępnia na swojej stronie.

Największą zaletą regulatorów ET1122 jest jednak to, że można je łączyć z kolejnymi modułami typu slave, czyli ET1112. Dzięki temu użytkownik może sam zbudować regulator wielokanałowy (do 8 kanałów), który będzie obsługiwany przez jeden panel HMI. Wszystkie moduły typu slave są zasilanie z modułu master i mają dokładnie te same funkcje i cechy:

  • zasilanie 24 VDC,
  • komunikacja RS-485,
  • wejście uniwersalne na czujnik temperatury (Pt100 lub termopary) lub sygnał analogowy 0/4...20 mA albo 0...10 V,
  • wyjścia przekaźnikowe (2 szt.), logiczne do sterowania SSR (1 szt.) i wyjście analogowe 0/4...20 mA lub 0..10 V (1 sztuka),
  • algorytm sterowania on/off z histerezą lub ustawiany PID (możliwa funkcja autotuningu),
  • możliwość ustawienia profilu regulacji w czasie, do 16 różnych kroków,
  • wykonanie zgodnie z normami Unii Europejskiej.

Omawiane rozwiązanie wypada bardzo korzystnie cenowo, gdyż nie trzeba szukać panelu HMI z funkcjami regulatora temperatury. Tym bardziej zbędne jest szukanie standardowego panelu HMI w zestawie ze sterownikiem PLC oraz dodatkowymi modułami wejść do obsługi czujników temperatury. Większość dostępnych na rynku paneli HMI komunikuje się z innymi urządzeniami za pomocą RS-485. Taka komunikacja jest potrzebna do połączenia się z regulatorami ET1122 i dodatkowymi modułami ET1112.

Pojedynczy moduł master lub slave z omawianej serii jest dostępny w Dacpol w cenie poniżej 300 zł netto/szt. Prosty panel HMI jest dostępny w cenie do 1000 zł netto/szt., co powoduje, że takie zestawienie jest rozwiązaniem jednym z najtańszych na rynku. Firma Dacpol oferuje również konwerter RS-485 na USB (symbol ECON-485), który jest kompatybilny z tymi regulatorami.

Dacpol
www.dacpol.eu