UNO-2271G - jeden minikomputer do wszystkich aplikacji przemysłowych

| Prezentacje firmowe Artykuły

Komputery kompaktowe to bardzo popularne rozwiązania stosowane w wielu gałęziach przemysłu. Zwłaszcza tam, gdzie występuje ograniczenie dostępnej przestrzeni. Z roku na rok, coraz więcej tych urządzeń instalowanych jest na liniach produkcyjnych w fabrykach, transporcie szynowym czy w innych przemysłowych aplikacjach.

UNO-2271G - jeden minikomputer do wszystkich aplikacji przemysłowych

Fot. 1. UNO-2271G rozbudowany o trzy porty USB 2.0

Komputery te realizują bardzo odpowiedzialne zadania, między innymi, takie jak: sterownie procesami, akwizycja danych, monitoring. Ponadto zauważalnym trendem jest to, że ich wymiary cały czas maleją - w przeciwieństwie do oferowanych możliwości. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest najmniejszy przemysłowy komputer kompaktowy na świecie - UNO-2271G.

Jednostka UNO-2271G, będąca nowością w ofercie krakowskiej firmy CSI, to nowa jakość i powiew świeżości w rodzinie komputerów kompaktowych. Jest to, zgodnie z informacją producenta - firmą Advantech, najmniejszy na świecie przemysłowy komputer kompaktowy, który jednocześnie imponuje swoim bogatym wyposażaniem.

Przemysłowe komputery kompaktowe charakteryzują się kilkoma szczególnymi cechami. Zwykle są to niewielkie jednostki w metalowej obudowie, która jednocześnie spełnia rolę radiatora. Ciepło generowane przez elektronikę (m.in. procesor) odprowadzane jest na zewnątrz przez ściany obudowy i żebrowanie pokrywy.

Dodatkowo, metalowa obudowa bardzo dobrze chroni komponenty ukryte wewnątrz jednostki, a brak wentylatorów sprawia, że komputery te mogą być używane w ciężkich warunkach pracy, takich jak np. zapylenie. Nierzadko chłodzenie pasywne jest wymogiem koniecznym w aplikacjach przemysłowych, ponieważ jednostki wyposażone w wentylatory "nie przeżyłyby" nawet kilku miesięcy w swoich docelowych miejscach pracy.

Inną cechą wyróżniającą kompaktowe komputery przemysłowe, jest bogactwo interfejsów komunikacyjnych. Pomimo małych rozmiarów, posiadają one wiele różnych portów i złącz komunikacyjnych, takich jak: RS-232, RS-485, LAN, USB czy konfigurowalne GPIO.

Nie inaczej jest w przypadku najmniejszej jednostki z tej rodziny - komputera UNO-2271G. Jego wielkość to w przybliżeniu wielkość 2,5" dysku SSD, a mimo to obudowa komputera oferuje aż 6 różnych możliwości montażu: Stand, Pole-mount, VESA, DIN-Rail, Wall-mount oraz Vertical Mount. Dzięki temu użytkownik może dostosować sposób jego montażu niemal do każdej aplikacji czy też każdego nowego lub istniejącego systemu zwłaszcza, że urządzenie może pracować w temperaturach od -40 do 75°C.

Fot. 2. UNO-2271G - jednostka bazowa

Komputer wyposażony jest w procesor Intel Atom E3815 (do 1,46 GHz) oraz 4 GB pamięci DDR3L. Pomimo tak małych rozmiarów (100x70x30 mm), do dyspozycji użytkownika oddaje kilka portów komunikacyjnych: 2xGbE, 1xUSB 3.0 oraz 1xHDMI. Dodatkowo, w zależności od aplikacji w jakiej ma być zastosowany, przy użyciu specjalnej karty rozszerzeń, jest możliwość rozbudowania go o dwa porty RS-232/422/485 albo o trzy porty USB 2.0.

Gdyby UNO-2271G posiadał jednak zbyt małą liczbę funkcjonalności względem potrzeb użytkownika, możliwa jest jego rozbudowa w ponad 30 różnych konfiguracjach dzięki wykorzystaniu technologii iDoor. Oferuje ona różne moduły rozszerzeń dla całej serii komputerów UNO-2000.

Zastosowanie tych modułów z jednej strony pozwala integratorom automatyki na łatwe dopasowanie platformy do istniejącego już systemu, a z drugiej daje im dużo większą swobodę przy tworzeniu nowych konfiguracji.

Wśród dostępnych modułów iDoor, które można wykorzystać zarówno w UNO-2271G, jak i w całej serii UNO-2000, znajdują się takie jak np.:

  • moduły sieci polowych, takie jak Profibus, Profinet, EtherCAT czy też Powerlink,
  • moduły wejść/wyjść analogowych i cyfrowych,
  • moduły komunikacji bezprzewodowej: GPS, 3G, LTE, Wi-Fi, ZigBee,
  • moduły udostępniające gniazda: Cfast/Compact Flash i SD/mSD.

W ofercie CSI można wyróżnić także inne komputery Advantech UNO z tej samej rodziny. Są to platformy UNO-2372G oraz UNO-2483G - jednostki większe od UNO-2271G, ale nadal niewielkich rozmiarów, które można łatwo skonfigurować pod potrzeby konkretnych aplikacji. Dla przykładu, UNO-2372G posiada jeden slot pod moduły iDoor, natomiast UNO-2483G aż dwa takie sloty. Komputery te, podobnie jak UNO-2271 mogą pracować w rozszerzonym zakresie temperatur pracy od -40 do 75°C.

Fot. 3. UNO-2271G rozbudowany o dwa porty RS-232/422/485

Oprócz bogatego wyposażenia wymienionego powyżej, cała seria UNO-2000 to doskonale przystosowane komputery do pracy w warunkach przemysłowych. Wszystkie urządzenia z tej rodziny odporne są na skoki i zakłócenia napięcia zasilania oraz zagrożenia związane z wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD).

Dodatkowym zabezpieczeniem jest układ chroniący jednostki przed uszkodzeniem w przypadku niepoprawnego podłączenia zasilania (odwrotna polaryzacja). Kolejną przemysłową cechą serii UNO-2000 są karty sieciowe wspierające tryb pracy zwany "teaming". W praktyce oznacza to, że mogą one zostać tak skonfigurowane, aby jeden port przejął rolę drugiego w przypadku awarii/wyłączenia się pierwszego.

Opcjonalnie niektóre komputery serii UNO-2000 mogą być wyposażone w zintegrowany na płycie kontroler RAID 0/1, co po stworzeniu macierzy dyskowej zwiększa bezpieczeństwo przechowywanych i gromadzonych danych. Zawsze też istnieje możliwość dołożenia tego kontrolera wykorzystując jeden ze slotów rozszerzeń.

Analizując rozwój przemysłowych komputerów kompaktowych, można zauważyć, że producenci kolejnych generacji tych platform ciągle szukają najlepszego rozwiązania pod kątem: małych rozmiarów, a dużych możliwości. Prezentowany, najmniejszy obecnie przemysłowy komputer kompaktowy świata, UNO-2271G wydaje się być krokiem w kierunku znalezienia złotego środka.

CSI Computer Systems for Industry
www.csi.pl