Wizja, tradycja i niezawodność. 100 lat na świecie i 40 lat w Europie

| Prezentacje firmowe Artykuły

YASKAWA to jeden z największych na świecie producentów falowników, serwonapędów, kontrolerów ruchu i robotów przemysłowych. Już od początku istnienia, czyli 1915 roku, firma koncentrowała się na promowaniu i rozwoju różnych form nowoczesnego przemysłu, najpierw na rodzimym rynku japońskim, następnie w innych krajach regionu, aby w ciągu kolejnych lat objąć swoim zasięgiem cały świat. W chwili obecnej YASKAWA zaliczana jest do światowej czołówki producentów, dostarczających rozwiązania dla branży techniki napędowej i robotyki.

Wizja, tradycja i niezawodność. 100 lat na świecie i 40 lat w Europie

Stale rosnąca jakość produktów firmy YASKAWA wpływa na rozwój nowoczesnego przemysłu na całym świecie, aby zwiększać wydajność, poprawiać jakość produktów, chronić pracowników i produkty. Falowniki, serwonapędy oraz roboty firmy YASKAWA napędzają światowe marki na takich rynkach jak: przemysł maszynowy, przemysł samochodowy, przemysł spożywczy, drzewny, tekstylny, półprzewodnikowy i wiele innych.

YASKAWA TO MECHATRONIKA

To właśnie YASKAWA w latach siedemdziesiątych wprowadziła termin "mechatronika", który w tamtym czasie połączył takie dziedziny jak mechanika, elektryka, elektronika i programowanie wchodząc na dobre do nomenklatury naukowej. W tamtym właśnie okresie rozpoczęto produkcję pierwszych robotów YASKAWA nazywając je MOTOMAN - "Mechaniczny Człowiek". Już od samego początku produkcji robotów strategia firmy YASKAWA zakładała wykorzystanie wysokiego stopnia automatyzacji w celu zwiększenia efektywności wykonywanych procesów produkcyjnych, kładąc nacisk na: szybkość, dokładność, a przede wszystkim niezawodność.

Pierwszy robot MOTOMAN-L10 został wprowadzony na rynek europejski w 1977 roku, dlatego firma oprócz setnej rocznicy istnienia na świecie może pochwalić się czwartą dekadą obecności w Europie, a co za tym idzie wprowadzeniem już dziewiątej generacji robotów. To właśnie YASKAWA jako pierwsza na rynku robotyki wprowadziła szereg nowych rozwiązań m.in: synchroniczną pracę dwóch i większej ilości robotów, korektę ścieżki spawania on-line (system COMARC), przewody prowadzone przez ramię i nadgarstek robota, a także zaproponowała użycie robotów dwuramiennych w przemyśle.

Do najnowszych produktów firmy YASKAWA można zaliczyć roboty współpracujące, takie jak Motoman HC10 oraz roboty dwuramienne np. Motoman SDA10 czy Motoman SDA20.

KONSTRUKCJE DWURAMIENNE

Fot. 1. Motoman SDA10D

Robot Motoman SDA20D to piętnastoosiowa, dwuramienna, humanoidalna konstrukcja, która w połączeniu z całkowitą integracją przewodów sygnałowych oraz kanałów powietrznych do urządzeń wykonawczych/chwytaków sprawia, że idealnie sprawdza się on w obsłudze maszyn, montażu, aplikacjach przenoszenia i wielu innych zadaniach dotychczas przeznaczonych wyłącznie dla ludzi. Obydwa ramiona robota mogą działać w sposób zsynchronizowany lub wykonywać zadania niezależnie.

Robot dwuramienny, w połączeniu z systemami wizyjnymi to innowacyjne i uniwersalne podejście do robotyzacji, ponieważ stanowiska pracy nie muszą być już przygotowywane typowo dla robota (odpowiednie systemy podawania i pozycjonowania produktu, odpowiednie uchwyty, itd.). Tego typu roboty wykorzystywane są w różnego rodzaju laboratoriach, gdzie robot pracuje w niemalże identycznym otoczeniu jak człowiek - obsługuje te same narzędzia (np. pipety) co człowiek, otwiera i zamyka wirówki, chłodziarki itp., dodatkowo może pracować w środowisku często niebezpiecznym dla człowieka (substancje żrące, ustroje chorobotwórcze, itp.).

W aplikacji spawalniczej robot dwuramienny podaje jeden detal i przytrzymuje go jedną "ręką", a drugą "ręka" spawa. W innych aplikacjach, jak np. automatyczna obsługa maszyn, robot dwuramienny podaje i odbiera detale z prasy czy maszyny CNC, a następnie może je ze sobą składać - nie ma tutaj potrzeby stosowania dodatkowych, często skomplikowanych mechanicznie rozwiązań.

ROBOTY WSPÓŁPRACUJĄCE

Fot. 2. Motoman HC10

Robot Motoman HC10 to pierwszy robot współpracujący wyprodukowany przez firmę YASKAWA i sprzedawany poza Japonią. HC oznacza "Human Collaborative". Model HC10 ma zasięg 1,2 metra i może manipulować detalami o wadze do 10 kg. Robot spełnia wymagania normy ISO TS15066. Robot HC10 zapewnia wymagany poziom bezpieczeństwa w bezpośrednim kontakcie ramienia z operatorem i otoczeniem dzięki zastosowaniu zaawansowanych czujników sił i momentów zainstalowanych na każdej osi obrotowej robota.

Zastosowanie robota HC10, zgodnie z jego przeznaczeniem, nie wymaga stosowania dodatkowych wygrodzeń, dzięki czemu oszczędzamy powierzchnię potrzebną do jego montażu i działania. Instalacja robota jest prosta. Robot nie wymaga dodatkowych kalibracji, dzięki czemu możemy przemieszczać robota między stanowiskami, operować różnymi detalami, zwiększając w konsekwencji elastyczność produkcji. Oprócz względów bezpieczeństwa na uwagę zasługuje specjalna budowa robota HC10, testowana pod kątem ergonomicznej obsługi.

Budowa ramienia została tak przemyślna, aby robot w jak najmniejszym stopniu wchodził w niepotrzebne interakcje z otoczeniem. Programowanie robota jest proste. W trybie programowania operator przemieszcza elastyczne ramię, używając niewielkiej siły, i zapamiętuje poszczególne punkty, potwierdzając je czytelnymi przyciskami na końcu ramienia robota. Dodatkowy przycisk narzędzia służy do ustalenia, czy detal ma być pobrany, czy odłożony.

Dzięki temu cała trajektoria ruchu robota - miejsca pobierania i odkładania detalu - mogą być zaprogramowane szybko bez potrzeby korzystania z wykwalifikowanego programisty robotów. System bezpieczeństwa robota zatrzymuje go, jeśli robot napotka przeszkodę. Praca może być kontynuowana, jeśli przeszkoda zostanie usunięta, co potwierdzamy przyciskiem bezpośrednio na ramieniu robota.

Nowy robot serii Motoman HC10 jest rozszerzeniem oferty robotów YASKAWA i potwierdzeniem, że rynek robotów współpracujących jest traktowany bardzo poważnie w strategii rozwoju firmy.

YASKAWA Polska Sp. z o.o.
www.yaskawa.pl