Hannover Messe 2017. Przewodnik targowy / Trade fair guide

| Prezentacje firmowe Aktualności

Hannover Messe to największa wystawa przemysłowa na świecie, która w tym roku ma wymiar szczególny ze względu na uczestnictwo w niej Polski jako kraju partnerskiego. Targi odbędą się w okresie od 24 do 28 kwietnia i tradycyjnie powinny być miejscem prezentacji najnowszych technologii przemysłowych, nawiązywania kontaktów biznesowych i wymiany doświadczeń. Przedstawiamy przewodnik po wystawie wraz z prezentacjami ofert firm w niej uczestniczących oraz innych dostawców nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Hannover Messe 2017. Przewodnik targowy / Trade fair guide

Skala targów hanowerskich jest ogromna i trudno znaleźć inne wydarzenie wystawiennicze o tej wielkości. W Niemczech swoją ofertę przedstawi w tym roku około 6,5 tysiąca wystawców łącznie z 70 krajów, zaś organizatorzy spodziewają się odwiedzin około 200 tys. gości.

Tymi ostatnimi będzie zarówno kadra menadżerska i inżynierowie z małych oraz średniej wielkości przedsiębiorstw, jak też zarządy międzynarodowych koncernów. Zgodnie z informacjami organizatorów, co trzeci odwiedzający przybywa do Hanoweru z zagranicy, zaś ponad połowa osób poszukuje na targach kontaktów do nowych dostawców.

TEGOROCZNE OBSZARY TEMATYCZNE

Targi hanowerskie to 24 hale oraz szereg pawilonów wystawowych o sumarycznej powierzchni ekspozycyjnej wynoszącej około 400 tys. m², przy czym wystawa podzielona jest tematycznie na kilka obszarów. Takimi są m.in.: automatyka przemysłowa, cyfrowa fabryka czy technika sprężonego powietrza.

Ekspozycje te obejmują zagadnienia związane z automatyką i robotyką, w tym sterowaniem, komunikacją oraz oprogramowaniem, budową maszyn, elektrotechniką, napędami i pneumatyką czy też przykładowo usługami w tym zakresie. Ponieważ ważnym elementem nowoczesnej produkcji są inteligentne procesy w łańcuchu dostaw i logistyce, tym ostatnim również poświęcono odrębne targi - Industrial Supply.

Michał Semeniuk

Delta

  • Czego spodziewacie się Państwo po najbliższej edycji Hannover Messe, szczególnie w kontekście polskiego partnerstwa w tegorocznej wystawie?

Grupa Delta od wielu lat uczestniczy w targach Hannover Messe. Głównym powodem jest stale rozwijająca się oferta w zakresie zarządzania i oszczędności energii oraz możliwość prezentacji najnowszych produktów w tym zakresie. Po tegorocznej wystawie spodziewamy się większej frekwencji zwiedzających z Polski i możliwości aktywnej promocji firmy oraz rozwiązań.

W tym roku spodziewamy się wielu zwiedzających których zapoznamy z najnowszymi produktami z zakresu zarządzania i oszczędności energii. Będą to m.in. stacje ładowania pojazdów elektrycznych, energetyka odnawialna, oświetlenie LED, automatyka budynkowa czy infrastruktura data center. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska.

  • W Polsce co roku ma miejsce sumarycznie kilkadziesiąt mniej lub bardziej specjalizowanych wystaw - jak atrakcyjne są te odbywające się zagranicą? Dlaczego pokazujecie się na tego typu wystawach?

W przypadku firmy Delta uczestnictwo w targach zagranicą ma na celu przede wszystkim budowę marki. Potencjalni klienci z Polski którzy odwiedzają targi zagraniczne w poszukiwaniu nowych trendów rynkowych oraz technologii mają możliwość zapoznania się z naszą firmą oraz oferowanymi produktami. Okazuje się również iż niektórzy klienci z Polski częściej wybierają zwiedzanie targów zagranicznych w miejsce lokalnych. Daje nam to możliwość dotarcia do szerszej grupy potencjalnych odbiorców.

Uczestnictwo w targach zagranicznych to oprócz możliwości pozyskania kontraktów również budowa marki. Dlatego trudno jest jednoznacznie odnosić się tylko do kosztów. Jako grupa Delta argumentujemy uczestnictwo wieloma czynnikami. Bilans jest zdecydowanie korzystny.

Dużą imprezą w ramach Hannover Messe są targi Energy, które obejmują obszary od wytwarzania i przesyłu energii, poprzez technologie jej magazynowania, dystrybucji (ze szczególnym uwzględnieniem sieci Smart Grid), aż po zarządzanie energią w przedsiębiorstwach. Kontynuowany będzie również rozwój obszaru wystawienniczego Young Tech Enterprise, a także pojawią się tematy poświęcone startupom (m.in. w formie konferencji podczas targów).

Hannover Messe jest wystawą o tyle szczególną, że prezentowane są na niej produkty i rozwiązania obejmujące praktycznie cały łańcuch wytwarzania w przemyśle. Dotyczy to zarówno automatyki, energetyki, dostaw towarów oraz usług. Tradycyjnie ważnym elementem targowego tygodnia będzie wręczenie prestiżowej nagrody Hermes Award.

Wyszczególnienie głównych zagadnień prezentowanych w tym roku w Hanowerze przedstawiamy na publikowanej mapie targowej. Tam również znaleźć można wykaz głównych wydarzeń towarzyszących (seminaria, dyskusje panelowe, prezentacje).

Polski Pawilon Inwestycyjny
Polish Pavilion

Główny pawilon Polski z punktem informacyjnym działającym przez cały czas trwania targów: hala 3 Podstrona dotycząca Polski w serwisie internetowym targów: www.hannovermesse.de/en/supporting-program/partner-country/index-2.xhtml

ZINTEGROWANY PRZEMYSŁ W CENTRUM

Przemysł 4.0, digitalizacja przemysłu, integracja systemów produkcyjnych i zarządzania przedsiębiorstwami - te tematy są na targach hanowerskich zagadnieniami kluczowymi już od kilku lat. Podobnie będzie w tym roku, a hasłem przewodnim tegorocznej wystawy jest "Integrated Industry - Creating Value", czyli "zintegrowany przemysł - tworzenie wartości". Organizatorzy chcą wskazywać efekty synergii wynikające z łączenia się ze sobą różnych obszarów techniki i biznesu prezentowanych na wystawie.

Dzisiaj, gdy w zakładach produkcyjnych wiele zagadnień dotyczących produkcji, sterowania, przetwarzania i analizy danych jest ze sobą nierozłącznie związanych, proponowane podejście jest jak najbardziej słuszne. Maszyny i urządzenia wymieniają informacje w czasie rzeczywistym, a odpowiednia analiza tych ostatnich pozwala na lepsze zarządzanie pracą linii technologicznych, prognozowanie działań serwisowych oraz śledzenie genealogii produktów.

Magdalena Jaworowicz

Omron Electronics

  • Jakie są plany firmy Omron Electronics dotyczące targów w Hanowerze?

Na targach Hannover Messe zaprezentujemy nasze możliwości w zakresie rozbudowy układów czujników i automatyki przemysłowej o technologię sztucznej inteligencji, które umożliwią producentom realizację innowacyjnej koncepcji fabryk Przemysłu 4.0 oraz poprawę wydajności. Aby zademonstrować nasze innowacje, przedstawimy 3. generację robota Forpheus - pierwszego robota-nauczyciela tenisa stołowego.

Jest to przyjazny i inteligentny robot, w którym wykorzystano zaawansowane technologie współpracy typu człowiek-maszyna. W ubiegłym roku Forpheus rozegrał podczas targów Hannover Messe swoje pierwsze mecze i od tego czasu wiele się nauczył - zyskał zdolność interpretowania, przewidywania, uczenia się, kojarzenia informacji i komunikowania się z ludźmi. Stanowi to następny poziom interakcji maszyny i człowieka, który jest oparty na inteligentnych rozwiązaniach z zakresu zintegrowanej automatyki i przetwarzania danych.

  • Jakie inne rozwiązania zostaną zaprezentowane na Waszym stoisku podczas Hanower Messe?

Przedstawimy zintegrowane, inteligentne i interaktywne rozwiązania umożliwiające producentom wprowadzanie innowacji, a także zwiększanie efektywności, elastyczności, jakości oraz wydajności. Obejmuje to technologie takie jak: robotyka, inteligentne pojazdy autonomiczne, wykrywanie, sterowanie, bezpieczeństwo, a także zaawansowana kontrola. Zajmujemy się nie tylko opracowywaniem, produkcją i patentowaniem takich systemów, lecz również dostarczamy odpowiedniej architektury potrzebnej do ich pomyślnego wdrożenia. Nasza platforma Sysmac, która będzie jednym z głównych elementów prezentowanych na stoisku, łączy ze sobą wszystkie te elementy, umożliwiając naszym partnerom produkcyjnym pozostanie w czołówce danej branży.

Również coraz więcej sektorów przemysłowych jest ze sobą powiązanych, a wszystko to wymaga nie tylko zmian organizacyjnych, ale też technologicznych. Tematyka integracji dotyczyła będzie również energetyki - w ramach projektu "Integrated Energy" w Hanowerze mają być prezentowane rozwiązania dla przyszłych, połączonych systemów energetycznych.

W szczególności często powinno pojawiać się hasło Industry 4.0. Podobnie jak rok temu, również obecnie w Hanowerze ma być zaprezentowane szereg przykładów realnych wdrożeń bazujących na integracji automatyki oraz IT, co leży u podstaw tej idei. Przemysł 4.0 pojawi się w wielu obszarach targowych - zarówno w przypadku wystawy Industrial Automation, Digital Factory, jak też Energy. Polecamy tutaj takie wydarzenia towarzyszące jak Forum Industrie 4.0 meets the Industrial Internet, SmartFactoryKL oraz Predictive Maintenance 4.0.

Polskie wydarzenia podczas Hannover Messe 2017
Polish events during Hannover Messe 2017

Wydarzenie: Otwarcie targów z udziałem premier Beaty Szydło i wicepremiera Mateusza Morawieckiego
Data: 24 kwietnia (poniedziałek)

Konferencja: Polish-German Business Summit
Data: 24 kwietnia, 1100 ÷ 1300 (poniedziałek)
Miejsce: Hala 3, stoisko H32, Business Forum 1
Informacje: język: niemiecki, polski, wymagana rejestracja online

Seminarium i forum dyskusyjne: Szanse dla automatyzacji przemysłu w Polsce
Data: 25 kwietnia, 1500 ÷ 1645 (wtorek)
Miejsce: Hala 3, stoisko G31, Business Forum 2
Informacje: język: niemiecki, wymagana rejestracja online

Wydarzenie: Polski wieczór z udziałem przedstawicieli krajowych wystawców
Data: 25 kwietnia, 1800 (wtorek)
Miejsce: Hala 3, Polski Pawilon Inwestycyjny

Wydarzenie: Polish-German Startup Forum
Data: 26 kwietnia 1300 ÷ 1500 (środa)
Miejsce: Hala 3, Global Business & Markets, Investment Lounge, VIP Room

POLSKA KRAJEM PARTNERSKIM HANNOVER MESSE

Lista polskich wystawców / List of Polish exhibitors

Tegoroczne partnerstwo Polski to z pewnością wydarzenie dla naszego kraju bardzo istotne i jednocześnie nie mające precedensu w całej historii targów. "Podczas Hannover Messe polscy wystawcy spotkają się z klientami z całego świata. Z kolei odwiedzający z Polski znajdą tu najnowocześniejsze technologie, które będzie można wykorzystać w modernizacji zakładów produkcyjnych i systemów energetycznych.

Dzięki uczestnictwu w roli kraju partnerskiego Polska jako miejsce, gdzie zlokalizowane są zakłady przemysłowe uzyska silne wsparcie dla dalszego wzrostu i konkurencyjności" - przekonywał podczas styczniowej konferencji w Warszawie Marc Siemering, wiceprezes Deutsche Messe.

Organizatorzy spodziewają się około 150 wystawców z Polski, którzy będą obecni zarówno w ramach polskiego pawilonu narodowego zlokalizowanego w hali nr 3, jak i pozostałych obszarów targów. We wspomnianej hali na powierzchni ponad 1100 m² ma być zaprezentowany nasz kraj, jego poszczególne regiony oraz osiągnięcia w zakresie przemysłu i nauki.

Cezary Mychlewicz

Siemens

  • Co Siemens będzie prezentował na targach Hannover Messe 2017?

Siemens tradycyjnie przygotowuje się bardzo solidnie do obecności na targach hanowerskich - jednej z najważniejszych na świecie imprez wystawienniczych z dziedziny automatyki przemysłowej. Podczas Hannover Messe 2017 Siemens zaprezentuje, w jaki sposób firmy przemysłowe mogą skorzystać na dokonującej się na naszych oczach rewolucji cyfrowej. Motywem przewodnim stoiska Siemens, zajmującego 3500 metrów kwadratowych powierzchni w Hali 9, będzie stale rozwijana oferta produktów zapewniających realizację koncepcji cyfrowego przedsiębiorstwa, znanej jako "Digital Enterprise".

  • W kraju co roku ma miejsce sumarycznie kilkadziesiąt wystaw - jak atrakcyjne są te odbywające się zagranicą?

Siemens przygotowuje się i jest obecny zarówno na liczących się targach zagranicznych, jak i na wystawach odbywających się w Polsce. Targi Hannover Messe są szczególne ze względu na bardzo liczną reprezentację wystawców i odwiedzających. W 2016 targi te odwiedziło w sumie ponad 190 tys. osób, a swoją ofertę zaprezentowało ponad 5,2 tys. firm, co świadczy o rozmiarze tego przedsięwzięcia.

  • Czego można spodziewać się po targach hanowerskich w 2017 roku?

W tym roku Polska jest krajem partnerskim wystawy. To zatem świetna okazja, by porozmawiać o polskich realizacjach, takich jak np. największa w naszej części Europy oczyszczalnia ścieków "Czajka", czy choćby fabryka koncernu Volkswagen zlokalizowana w podpoznańskiej Wrześni, która na jednej linii produkcyjnej realizuje samochód w 60 wariantach. Prezentowane na wystawie przykłady obejmują szeroka gamę rozwiązań, poczynając od inteligentnych systemów zarządzania energią, poprzez dostosowane do indywidualnych wymagań klienta systemy do produkcji żywności i leków, aż po wytwarzanie przyrostowe (Additive Manufacturing) na skalę przemysłową oparte na innowacjach w zakresie automatyzacji i technologii napędów.

Szczególnym wydarzeniem imprezy będzie zaplanowany na 25 kwietnia polski wieczór. Będzie to kilkugodzinna impreza mająca m.in. na celu promocję Polski jako partnera dla innych krajów w zakresie produkcji i inwestycji przemysłowych.

Na około miesiąc przed targami lista tegorocznych polskich wystawców miała około 120 wpisów, przy czym 90 z nich dotyczyło przedsiębiorstw. Można spodziewać się, że ostatecznie polskich firm będzie więcej - ich bieżący wykaz znaleźć można na stronie internetowej targów. Warto dodać, że dwa lata temu swoje stoiska na targach hanowerskich miało sumarycznie 89 polskich podmiotów, a rok temu było ich 54.

Wśród tegorocznych firm branżowych wyróżnić można zarówno stałych bywalców wystawy - takimi są np. Apator, Lumel oraz Relpol, jak też przedsiębiorstwa, które swoją ofertę zaprezentują w Hanowerze premierowo. Przykładem jest WObit, który na targi przywiezie wytwarzane przez siebie roboty mobilne (AGV). Wystawa przyciąga co roku wiele osób ze sfer związanych z gospodarką oraz polityków i w tym roku nie będzie inaczej. Swój udział w otwarciu imprezy zapowiedzieli m.in. premier Beata Szydło i wicepremier Mateusz Morawiecki.

Marek Juchimiuk

HARTING Polska

  • Czego spodziewacie się Państwo po najbliższej edycji Hannover Messe, szczególnie w kontekście polskiego partnerstwa w tegorocznej wystawie? Jakie mogą być bezpośrednie i pośrednie korzyści dla naszego kraju oraz lokalnych firm?

Dla HARTING-a edycja 2017 targów hanowerskich będzie szczególna, gdyż firma obchodzi 70-lecie swojej obecności - wystawia się na tej imprezie nieprzerwanie od 1947, czyli od samego początku jej istnienia. Będzie to też szczególny rok dla Polski, gdyż nasz kraj będzie krajem partnerskim imprezy. Na stoisku HARTING-a będziemy promować urządzenia wykonane w Polsce, w szczególności na stoisku głównym będzie można zobaczyć drukarkę 3D opracowaną i wyprodukowaną w Polsce - oczywiście zawierającą nasze złącze.

Zwyczajem targów Hannover Messe jest to, że co roku jeden z krajów jest krajem partnerskim wystawy. O ile wybór Polski w edycji 2017 można traktować jako to, że jest to kolejny kraj z kolei, o tyle, sięgając wstecz np. do 2000 roku, można zadać pytanie - kto wówczas rozważałby Polskę jako partnera tej imprezy? Zatem można również uznać wybór Polski na kraj partnerski HMI'17 jako potwierdzenie tego, że nasz kraj jest coraz częściej postrzegany jako państwo odgrywające istotną role i będące ważnym rynkiem w ujęciu globalnym.

Również dla Polski jako kraju jest to szansa, bowiem największe na świecie targi przemysłowe dają możliwość globalnej prezentacji naszej oferty w sektorach przemysłowych, zaprezentowania dotychczasowego dorobku oraz potencjału na przyszłość. Przewidujemy w przypadku tegorocznej edycji wzrost obecności osób z Polski - zarówno jako gości, jak i wystawców, oraz wzmożonej liczby informacji na temat naszego kraju w mediach.

PRZEWODNIK TARGOWY

Siedemdziesiąta edycja targów Hannover Messe odbędzie się w dniach od 24 (poniedziałek) do 28 (piątek) kwietnia. Redakcja magazynu Automatyka, Podzespoły, Aplikacje (APA) oraz portalu automatykaB2B. pl współpracuje z organizatorami wystawy i kwietniowe wydanie magazynu będzie dostępne w wybranych miejscach targów hanowerskich podczas trwania wystawy.

Hannover Messe 2017 Partner Country: Poland

Each year one country is spotlighted at the world’s biggest trade fair for industrial technology - this time Poland is being featured as the show’s official Partner Country. Polish industry stands out in many different sectors for its innovation and growth and the country itself has been enjoying stable economic growth for many years.

Now it is one of the five most dynamic economies in the European Union as well as attractive partner in a large and diverse range of industries. Apart from domestic reindustrialization, the country’s main economic focus is on opening up foreign markets and supporting innovative Polish companies.

Polish companies at Hannover Messe

Around 150 Polish companies will exhibit on about 4000 square meters of display space spread across all of Hannover Messe’s seven constituent trade shows. Poland will showcase its entire technological spectrum with special emphasis on industrial automation and industrial IT, energy, alternative powertrain solutions, and compressed- and vacuum-air technologies. Many Polish companies are already developing Industry 4.0 technologies and are thus highly attractive partners for foreign companies. We have listed most of the booths from Poland in the table presented in the guide.

Polish government’s central pavilion is located in Hall 3. This is the heart of the showcase and will feature group presentations by ten of the country’s provinces. Poland’s Ministry of Science and Higher Education will also be using pavilion to profile a number of stand-out innovations from the country’s industrial sector.

Together with Polish research institutions and companies, the National Centre for Research and Development will be presenting cutting-edge initiatives from science and technology. Visitors can look forward to topics such as innovative production, microelectronics, product design, and intelligent energy. There will also be Polish group pavilions dedicated to industrial subcontracting (Hall 4), the foundry industry (Hall 5/6), electrical engineering (Hall 13), heating and cooling supply technology (Hall 27) and electric transportation (open-air site, FG).

Accompanying events and more information

We encourage you both to visit Polish booths and take part in Polish events during the fair. These are namely: Polish-German Business Summit (24 April, 1100 ÷ 1300, Hall 3, Stand H32, Business Forum 1), Opportunities for Industrial Automation in Poland (25 April, 1500 ÷ 1645, Hall 3, Stand G31, Business Forum 2) and Polish evening event on 25 April, 1800, Hall 3, Polish Pavilion.

APA magazine is official Hannover Messe 2017 media patron.

We encourage you to contact us with any inquiries at marketing@automatykab2b.pl

For complete and up-to-date companies list please refer to our online catalogues:

Zbigniew Piątek