Co zobaczymy na Hannover Messe 2016?

| Gospodarka Artykuły

Wiosenne targi w Hanowerze to największa na świecie przemysłowa impreza wystawiennicza, która ze względu na rozmach i premiery nowych produktów stanowi centralny punkt corocznej aktywności marketingowej bardzo wielu firm z naszej branży. W tym roku w centrum wystawy, która odbędzie się od 25 do 29 kwietnia, znajdzie się tematyka cyfrowych, zintegrowanych fabryk produkcyjnych. Organizatorzy zapowiadają uczestnictwo w imprezie około 200 tys. osób, w tym wielu ze Stanów Zjednoczonych.

Co zobaczymy na Hannover Messe 2016?

Zintegrowany przemysł

Industrie 4.0, digitalizacja przemysłu, integracja systemów produkcyjnych i zarządzania przedsiębiorstwami - te tematy od kilku lat są kluczowymi zagadnieniami na targach hanowerskich. Nie inaczej będzie w tym roku! - Digitalizacja jest dominującym trendem w sektorze produkcyjnym 21. wieku - powiedział podczas spotkania prasowego przed targami Marc Siemering, dyrektor Hannover Messe. - Integracja maszyn, urządzeń i systemów informacyjnych ma pozwolić podmiotom produkcyjnym wytwarzać również niewielkie partie towarów w sposób równie wydajny, jak w przypadku produkcji masowej - dodał. Trendy takie jak omawiane występują nie tylko w Niemczech i innych krajach zachodnioeuropejskich, ale też za oceanem. Ma to również miejsce w Stanach Zjednoczonych - największej gospodarce świata i jednocześnie tegorocznym kraju partnerskim Hannover Messe.

Tegoroczna wystawa odbywa się pod hasłem "Integrated Industry - Discover Solutions" i ma być nie tylko platformą do wymiany doświadczeń, ale też okazją do porównania amerykańskiej i europejskiej wizji inteligentnego przemysłu. Jeżeli zaś chodzi o samo Industrie 4.0, to w Hanowerze ma być zaprezentowane ponad sto przykładów realnych wdrożeń bazujących na integracji automatyki oraz IT, która leży u podstaw idei Przemysłu 4.0.

Barack Obama na targach Hannover Messe

Osobami otwierającymi wystawę są tradycyjnie kanclerz Niemiec i głowa państwa będącego partnerem wystawy, stąd też w tym roku będą to Angela Merkel i Barack Obama. Spotkanie polityków będzie również okazją do omówienia tematyki porozumienia handlowego TTIP.

Tegoroczne partnerstwo Stanów Zjednoczonych ma również wymierne znaczenie jeżeli chodzi o liczbę spodziewanych gości targowych z tego kraju, a także firm zza oceanu, które zaprezentują się w Hanowerze. Tych ostatnich będzie aż 400, czyli kilkakrotnie więcej niż w poprzednich edycjach imprezy.

"Zainteresowani amerykańskim know-how w dziedzinie technologii powinni skierować swoje pierwsze kroki do US-Technologiepavilion, zaś planujących interesy w USA - do Investment Pavilion w hali nr 3" - zachęcał podczas prezentacji Marc Siemering. Warto dodać, że specjalną powierzchnię na targach zarezerwowała organizacja Industrial Internet Consortium, która zajmuje się rozwojem technologii i standardów komunikacyjnych w przemyśle.

Obszary tematyczne targów Hannover Messe

Najważniejszymi segmentami i jednocześnie imprezami branżowymi w ramach targów hanowerskich są automatyzacja, energetyka, Digital Factory oraz Research&Technology. Ponieważ elementem niezbędnym dla nowoczesnej produkcji są inteligentne procesy w łańcuchu dostaw i logistyce, tej ostatniej również poświęcono odrębne targi w ramach Hannover Messe, którymi są Industrial Supply. Uzupełnienie stanowią wystawy interdyscyplinarne (np. bionika) oraz specjalne - poświęcone m.in. nanotechnologiom, drukowi 3D, lekkim konstrukcjom, a także popularyzującemu się w ostatnim czasie prewencyjnemu utrzymaniu ruchu.

W tym roku szczególny nacisk położony będzie na rozwiązania w zakresie systemów cyfrowych i komunikacyjnych w energetyce. Pod hasłem "Integrated Energy" zostaną wyeksponowane rozwiązania z zakresu magazynowania i dystrybucji energii oraz łączenia całego łańcucha energetycznego w jedną sieć. W Hanowerze pojawi się też nowy obszar wystawienniczy, którym będzie "Young Tech Enterprise", a także temat konferencyjny poświęcony startupom. Mają one pozwolić zaprezentować innowacyjne projekty i nowe biznesy, które są rozwijane przez młodych przedsiębiorców.

Hannover Messe w liczbach

W ramach podsumowania przytaczamy krótką statystykę liczbową podaną przez organizatorów. Tegoroczna impreza zapowiada się imponująco - ponad 5 tys. wystawców, tysiąc seminariów, warsztatów i podobnych wydarzeń. Przedstawiciele zarządu targów prognozują również pojawienie się około 200 tys. odwiedzających. Ponad 90% z nich będą osoby będące inżynierami, zaś około 2/3 gości - decydentami, którzy odpowiadają za zakupy w swoich przedsiębiorstwach.

Jak wygląda statystyka w przypadku firm polskich? Typowo na targach jest ich kilkadziesiąt - przykładowo dwa lata temu było 89 wystawców z Polski. Tym razem będzie ich mniej - pod koniec marca zarejestrowanych było jedynie 55 podmiotów, przy czym po selekcji i odrzuceniu przedstawicielstw urzędów oraz specjalnych stref ekonomicznych, pozostaje około 40 firm. Do reprezentantów naszego kraju zaliczyć można m.in. firmy (podano alfabetycznie): Alf-Sensor, Apator, Aplisens, Asket, Elektrometal Energetyka, Ergom, Fabryka Reduktorów i Motoreduktorów, Hydromechanika, Kopex Foundry, Lumel, Relpol, Saks-Pol, Simex, Sonel, Z.P.H. Elektro-Plast, ZPUE i ZREW Transformatory.

Zbigniew Piątek