Optymalizacja procesu zmiany formatu przy zastosowaniu rozwiązań IO-Link firmy Balluff

| Prezentacje firmowe Artykuły

Cyfrowy interfejs IO-Link znajduje swoje zastosowanie niezależnie od wielkości aplikacji. Świetnie sprawdza się zarówno w przypadku skomplikowanych, jak i kompaktowych maszyn. Zastosowanie interfejsu IO-Link zapewnia większą elastyczność, wydajność i łatwiejszą obsługę nowej serii szlifierek firmy Fives Giustina. Dzięki interfejsowi IO-Link oraz możliwości konfiguracji z centralnego poziomu sterowania, zmiany dotyczące formatu oraz produktu są proste i możliwe do osiągnięcia w wyjątkowo krótkim czasie. Łatwość modyfikacji parametrów maszyny i rozwiązania diagnostyczne zapewnia większy komfort użytkowania. Współpraca firmy Balluff z włoskim producentem obrabiarek umożliwiła spełnienie wymagań Przemysłu 4.0.

Optymalizacja procesu zmiany formatu przy zastosowaniu rozwiązań IO-Link firmy Balluff

Fot. 1. Szlifierka Giustina RVD 23

Szlifierka Giustina RVD 23 znajduje swoje zastosowanie przy obróbce materiałów ciężkich. Szlifuje elementy o płaskich powierzchniach, takich jak korbowody, tarcze, koła zębate czy inne elementy konstrukcyjne maszyn oraz narzędzi. Konstrukcja obrabiarki pozwala na wykorzystanie jej do różnych zastosowań, a dzięki koncepcji elastycznego przezbrojenia obsługuje szeroką gamę części.

Obróbka przy zastosowaniu posuwu lub procesu ciągłego obejmuje przedmioty zarówno o jednej płaskiej powierzchni, jak i o powierzchniach płaskorównoległych, z racji wyposażenia szlifierki w dwie tarcze szlifujące. Obracanie elementu podczas procesu szlifowania pozwala na kontrolę równoległości oraz zapewnia najwyższą jakość obrabianych powierzchni. Łatwa wymiana chwytaków pozwala na obróbkę różnorodnych przedmiotów o grubości od 0,5 do 100 mm oraz maksymalnej średnicy 200 mm.

Producentem szlifierki jest należąca do grupy Fives firma Fives Giustina S.r.l., mająca swoją siedzibę w Turynie. Fives Giustina oferuje pełen wachlarz maszyn szlifujących, włącznie z akcesoriami do szlifowania oraz serwisem. Wśród jej klientów znajdują się firmy niemal z każdej gałęzi przemysłu, w tym w szczególności producenci pojazdów oraz sprzętu lotniczego.

Fot. 2. Tarcze do szlifowania

Szlifierka Giustina RVD 23 wyróżnia się wyjątkową wydajnością oraz atrakcyjną ceną w stosunku do jakości, którą oferuje. "Nieustannie poszukujemy innowacyjnych technologii, które pomagają zwiększyć wydajność przy jednoczesnej redukcji kosztów" - mówi Damiano Bosa, inżynier projektów firmy Fives Giustina.

Firma Balluff, ekspert w zakresie rozwiązań związanych z systemami czujników, automatyką oraz technologią RFID od wielu lat utrzymuje ścisłą współpracę z firmą Fives Giustina. Interfejs IO-Link, zgodny z normą IEC 61131-9, jest dobrze znanym standardem u włoskiego producenta. W 2014 roku firma wyposażyła swoje maszyny w standard komunikacji cyfrowej. Od tego czasu otrzymała wiele pozytywnych referencji, między innymi od największych firm z branzy Automotive.

Standard IO-Link, który porównywany jest do standardu USB w branży komputerowej, otworzył całkowicie nowe perspektywy. Dzięki niemu powstał cyfrowy standard wejść/wyjść łączący czujniki oraz inne elementy wykonawcze ze sterownikiem systemu za pośrednictwem trójżyłowego przewodu. Wprowadzenie interfejsu IO-Link skutecznie wyeliminowało skomplikowane okablowanie, pochłaniające czas i pieniądze. Jednocześnie ten prosty standard komunikacji skupia się bezpośrednio na miejscu, w którym odbywa się proces. Czwarta rewolucja przemysłowa, określana mianem Przemysł 4.0, to właściwa droga rozwoju: nie bez przyczyny technologia IO-Link uważana jest za główny czynnik napędzający przemysł.

Istnieje kilka powodów, dla których przedsiębiorstwo Fives Giustina, przy współpracy z firmą Balluff, wybrało technologię IO-Link dla obecnej serii maszyn szlifujących. Jednym z jej podstawowych wymogów była zdolność do obróbki szerokiej gamy części za pomocą szlifierki. Dzięki zastosowaniu elastycznego przezbrojenia firma spełniła zasadnicze wymogi dotyczące szybkiej zmiany narządzi. Jednocześnie paramatryzacja maszyn stała się prosta i szybka, a także możliwa bezpośrednio z centralnego poziomu sterowania. "Mauro Guglielmino, inżynier obszaru sprzedaży firmy Balluff, dostarczył pierwszą wskazówkę odnośnie inteligentnego interfejsu. Pomimo że interfejs IO-Link wspierany jest przez wielu dostawców rozwiązań automatyki, to właśnie profesjonalizm, doświadczenie i jakość firmy Balluff sprawiła, że wybór mógł być tylko jeden" - podkreśla Damiano Bosa.

Fot. 3. Pneumatyczne jednostki konserwacyjne z czujnikami ciśnienia wyposażonymi w interfejs IO-Link oraz Master IO-Link

Fot. 4. Master IO-Link Profinet

Zastosowane czujniki ciśnienia oraz lampy sygnalizacyjne LED "Smart Light" firmy Balluff przechyliły szalę na korzyść IO-Link. Wszystkie połączenia zrealizowane są za pomocą prostych trójżyłowych przewodów oraz złączy M12. IO-Linkowy master BNI firmy Balluff zapewnia pełną intergrację z siecią Profibus. Nie ma potrzeby podłączania przewodów ekranowych, instalowania przełączników ani dodatkowych kart.

Rozbudowa systemu opiera się na zastosowaniu tzw. hubów IO-linkowych, do których podłączane są urządzenia peryferyjne wyposażone w interfejs IO-Link, np. czujniki indukcyjne. Wykorzystanie prostego okablowania gwarantuje szybką diagnostykę, a także zabezpiecza przed wystąpieniem błędów, które mogłyby wystąpić podczas prowadzenia wielowiązkowych przewodów. Pozwala również zaoszczędzić materiał, zwiększyć przejrzystość instalacji, a przede wszystkim zapewnia ogromne oszczędności finansowe.

Fot. 5. Przykłady efektów pracy szlifierki Giustina RVD 23

Rozbudowana funkcjonalność lamp sygnalizacyjnych LED "Smart Light" byłaby niemożliwa do osiągnięcia bez technologii IO-Link: w przeciwieństwie do konwencjonalnych lamp sygnalizacyjnych kolory i strefy nie są przyporządkowane na stałe, ale można je programować zgodnie z potrzebami. 20 kolorowych diod LED uporządkowanych jedna na drugiej może świecić lub migać w kilku kolorach do wyboru, w zależności od wymagań oraz realizowanych zadań. Różne stany działania systemu, przepływy lub zmienne fizyczne, takie jak np. temperatura, mogą być wizualizowane według aktualnych potrzeb.

"Postawiliśmy sobie za cel umożliwienie użytkownikom naszych szlifierek elastycznego dostosowywania modułów do zmieniających się zadań. Interfejs IO-Link oraz natychmiastowy dostęp do parametrów sprawiają, że jest to łatwe i możliwe do wykonania. Dzięki temu czasy przestoju zostają ograniczone do minimum" - dodaje Damiano Bosa. Interfejs IO-Link pozwala również na przejrzystą organizację okablowania maszyny oraz redukcję miejsca w szafach sterowniczych. Schematy zacisków oraz obwodów elektrycznych mogą być generowane w szybki sposób oraz są zrozumiałe zarówno dla operatorów maszyny, jak i serwisantów.

"Dzięki technologii IO-Link nasze maszyny są szybciej wprowadzane na rynek i zapewniają naszym klientom elastyczność, wysoką wydajność oraz funkcjonalność" - podsumowuje Damiano Bosa. Są to argumenty, które na pewno nie przejdą bez echa na dzisiejszym konkurencyjnym rynku.

Balluff
www.balluff.pl