Koncepcja openROBOTICS i technologia MAPP czynią różnicę w integracji robotów

| Prezentacje firmowe Artykuły

Robotyka Comau oraz automatyka B&R przecierają drogę do nowej ery w stosowaniu robotów w świecie produkcji przemysłowej. Koncepcja openROBOTICS od B&R i Comau umożliwia klientom pełną integrację systemu robota i sterowania oraz uzyskanie korzyści z całościowego podejścia do kontroli pracy, diagnostyki i konserwacji. Połączenie technologii MAPP od B&R z użyciem robotów Comau jest teraz łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Koncepcja openROBOTICS i technologia MAPP czynią różnicę w integracji robotów

Roboty Comau z openROBOTICS mogą być teraz całkowicie i bezproblemowo integrowane z maszynami i liniami produkcyjnymi wyposażonymi w komponenty automatyki B&R. openROBOTICS pozwala wejść na najwyższy poziom wydajności i precyzji w komunikacji pomiędzy robotem a jednostkami sterowania maszynami z automatyką od B&R.

"Początkowo z B&R rozpoczęliśmy pracę nad rozwojem naszej obecnej jednostki kontrolnej piątej generacji, C5G, a dokładniej nad specjalnym oprogramowaniem Comau", mówi Tobias Daniel, szef sprzedaży, marketingu i serwisu w Comau Robotics. "Jednak rynek zaczął zgłaszać potrzebę zautomatyzowanych systemów, w których roboty i maszyny mogą korzystać z jednego kontrolera, zamiast oddzielnych podzespołów prowadzonych przez różnego rodzaju oprogramowanie, które muszą komunikować się za pomocą magistrali lub połączeń przewodowych.

Dlatego zdecydowaliśmy się rozpocząć projekt openROBOTICS. Teraz możemy zaoferować to unikalne podejście: nasi klienci wybierają standardowego robota Comau i komponenty automatyki wraz z oprogramowaniem od B&R. Składniki doskonale pasują do siebie i nie ma potrzeby stosowania żadnych dodatkowych interfejsów pomiędzy robotem i kontrolerem urządzenia".

PEŁNA INTEGRACJA

"Z openROBOTICS, możliwe jest używanie tego samego systemu kontroli do zarządzania zarówno maszynami, jak i robotami w tej samej zautomatyzowanej linii", wyjaśnia Walter Burgstaller, dyrektor sprzedaży B&R w Europie. "W ten sposób wydajność zakładów znacznie się zwiększa, ponieważ maszyny i roboty są całkowicie zintegrowane z samym projektem i są zarządzane z jednego sterownika. Synchronizacja sprawia, że maszyny są bardziej elastyczne i poprawia się ich wydajność.

Integracja obejmuje także technologię bezpieczeństwa - jeden system SafeMOTION kontroluje osie w urządzeniu i w robocie. W związku z tym bezpieczne odstępy mogą być zmniejszone, przynosząc nadzwyczajne korzyści w odniesieniu do powierzchni roboczej. W rezultacie openROBOTICS umożliwia usprawnienie produkcji zarówno dla producentów i operatorów zautomatyzowanych maszyn".

Oprócz zalet operacyjnych, ważne są oszczędności w zakresie kosztów i realizacji przestrzeni zakładu z powodu zmniejszenia wymagań panelu elektrycznego. W rzeczywistości szafa sterownicza, która zwykle jest w komplecie z robotem, nie jest już potrzebna w tej konfiguracji. Elektronika potrzebna do uruchomienia robota jest umieszczona w tej samej obudowie, co systemy sterowania maszyny. Oznacza to zmniejszoną ilość okablowania i zwiększenie oszczędności energii dzięki zastosowaniu jednego, wspólnego zasilacza.

Kolejną zaletą korzystania z jednego kontrolera jest zmniejszenie liczby i różnorodność części zamiennych potrzebnych do utrzymania ruchu, z wyraźnymi korzyściami dla zarządzania zapasami części zamiennych. Wreszcie, w Automation Studio, B&R oferuje jedno środowisko programistyczne, które pozwala na zaprogramowanie każdej funkcji urządzenia za pomocą dowolnego języka IEC 61131-3, a nawet języków zaawansowanego programowania, takich jak ANSI C czy C++. To bezpośrednio prowadzi do dodatkowej efektywności operacyjnej, eliminując konieczność posiadania wielu sterowników programowanych z różnymi systemami operacyjnymi i oprogramowaniem.

openROBOTICS dla Przemysłu 4.0

To, co obecnie określa się mianem Przemysłu 4.0, było strategicznym celem Comau w ciągu ostatnich kilku lat. Rozpoczęliśmy w 2010 roku, uruchamiając jednostkę sterującą C5G, wybierając standardowe komponenty automatyki przemysłowej B&R zamiast innego określonego sprzętu.

Dzisiaj, z naszą koncepcją openROBOTICS, roboty Comau stały się organiczną częścią maszyn klientów, przynosząc dodatkową korzyść z elastycznej, skutecznej i sprawnej integracji. Technologia Smart Factory to:

  • Implementacja nieograniczonych możliwości: klienci mogą mieć wiele różnych konfiguracji sprzętowych. Comau openROBOTICS jest jednostką całego systemu.
  • Jednorodne sieci: czasem zakłady produkcyjne posiadają zbiór podsieci, które są połączone ze sobą w różnym stopniu. Zasady Przemysłu 4.0 zalecają stworzenie jednej jednorodnej sieci, która obejmuje każdą maszynę. Jest to gwarancja jakości i efektywności produkcji.
  • Ujednolicona identyfikowalność: każdy wykonuje funkcjonalne testy, ale dzisiaj prawdziwą wartością jest praca w pełnej identyfikowalności dla każdego pojedynczego produktu.
  • Komunikacja w czasie rzeczywistym i informacje zwrotne: komunikacja sieciowa w całej fabryce działa w każdym kierunku. Każdy etap produkcji daje natychmiastową informację zwrotną, a każda maszyna może dać odpowiedź, jaką otrzymuje się z kolejnych natychmiastowych działań.

BOHATERZY PROJEKTU: MAPP KLUCZEM DO INTEGRACJI

Wypowiadający się w artykule: Walter Burgstaller oraz Tobias Daniel

Korzyści z openROBOTICS możemy mnożyć, kiedy stosowany jest razem z B&R w technologii MAPP. Ta nowa filozofia tworzenia oprogramowania pozwala na średnią redukcję czasu programowania do 67%. W rzeczywistości do zadań, które są powszechne w stosowaniu automatyki, takich jak zarządzanie formułami, tworzenie systemu alarmowego lub kontrola robotów, programowanie nie jest nawet potrzebne. Jest wystarczające, aby skonfigurować dostępne komponenty MAPP. To sprawia, że automatyczny system jest bardziej intuicyjny i łatwiejszy w obsłudze dla operatorów i programistów.

Projekt MAPP jest wynikiem konkretnej potrzeby rynku: przyspieszenia rozwoju oprogramowania oraz tworzenia coraz większej liczby pakietów modułowych i elastycznych. "Dzięki zastosowaniu tej technologii", wyjaśnia Christoph Trappl, product manager technologii MAPP, "programiści nie muszą już spędzać czasu na konfigurowaniu powtarzających się funkcji. Zamiast tego mają możliwość skoncentrowania się na ich głównym zadaniach wdrożenia maszyn lub urządzeń do procesów w obrębie własnej aplikacji. Moduły MAPP pokrywają większość podstawowych funkcji obecnych w każdej maszynie. Ponadto nowe funkcje są stale rozwijane".

"Istnieje wiele korzyści", wyjaśnia Trappl. "Przede wszystkim, komponenty MAPP są bezpośrednio napisane, przetestowane i zoptymalizowane przez B&R przed premierą na rynku, a towarzyszy im dokumentacja zawarta w podręczniku użytkownika i standardowe elementy diagnostyczne. Gwarantuje to wyższą jakość kodu i stabilności oprogramowania, jak również mniej problemów związanych z zarządzaniem projektem klienta. Podobnie jak w każdym innym standardowym produkcie, B&R dba również o utrzymanie modułów, eliminując czas i koszty związane z działaniami, które spółka poniosłaby, gdyby sama opracowała program".

Z tych powodów MAPP jest istotnym narzędziem do wspierania efektywności przedsiębiorstw, które mogą teraz skupić się na rozwoju swoich procesów maszynowych w celu zwiększenia konkurencyjności własnych elementów. Technologia MAPP integruje się również w wyspecjalizowanych funkcjach optymalizacji pod kątem obsługi ramion robota Comau.

openROBOTICS i technologia MAPP zwiększają wydajność obrabiarek

W zautomatyzowanych stanowiskach gdzie roboty i obrabiarki znajdują się we wspólnym działaniu, przyjęcie rozwiązania opartego na openROBOTICS i MAPP przynosi znaczne korzyści operacyjne dla firm w przemyśle wytwórczym.

"Narzędzia programistyczne niezbędne do uruchomienia kinematyki robotów są obliczeniowo i logicznie bardziej skomplikowane niż te stosowane do kontrolowania aktywacji w standardowej maszynie", wyjaśnia Burgstaller. "Gotowe do użycia funkcje MAPP są jednak skuteczne i ułatwiają rozwój i zarządzanie maszynami, bez względu na to, jak to może być skomplikowane. Na przykład załóżmy, że openROBOTICS i rozwiązanie MAPP jest wdrożone u klienta, który potrzebuje zarządzać swoimi maszynami w zakładzie, a robot musi przenieść arkusz metalu do giętarki. W tym przypadku aplikacja umożliwia zarówno zarządzanie kinematyką robota dla doskonałej synchronizacji ruchów robota jak i narzędzia giętarki.

Zarządzanie osiami robota i urządzeniami za pomocą jednego kontrolera, utworzonego w ramach jednego środowiska programistycznego, upraszcza konserwację i całą procedurę operacyjną, a także prowadzi do znacznego wzrostu wydajności. Ponadto nie zapominajmy, że operacje poświęcone tworzeniu cyklu obrabiarki mogą równocześnie programować, w ramach tego samego interfejsu, cykl pracy robota.

Istnieją znakomite możliwości rynkowe. Ten projekt może wzmocnić obecność robotów nawet w sektorach, w których potrzeba większej elastyczności operacyjnej i szybkość pracy stale rośnie. Rozwiązanie, które oferujemy również przeciwdziała trudnością spotkanym przez inżynierów, którzy opracowują oprogramowanie do zarządzania dla obrabiarek, ale którzy nie mają doświadczenia potrzebnego do integracji robotów w swoich zakładach. Z Comau openROBOTICS i technologią MAPP oferujemy mechanikę robotów, którą są w stanie zintegrować z ich sprzętem, a następnie zarządzać nią, za pomocą modułów programowych MAPP. W rezultacie sterowanie całym zakładzie staje się prostsze i bardziej intuicyjne".

BOHATERZY PROJEKTU: OPENROBOTICS, SZEROKI ASORTYMENT ROBOTÓW

"Seria Comau openROBOTICS składa się z kompletnej rodziny robotów o udźwigu od 3 do 650 kg", mówi Tobias Daniel. Są to te same roboty Comau, które są już znane, używane i cenione na rynku, ale są przewidziane jako część oferty openROBOTICS bez konieczności zmian sprzętowych.

W porozumieniu z B&R firma Comau dostarcza rozwiązanie open-ROBOTICS gotowe do podłączenia do automatyki B& R. W wersji podstawowej Comau zapewnia ramię mechaniczne robota wraz z silnikami, adapterami i kompletem kabli do przyłączenia robota do komponentów elektroniki. Comau oferuje przewody o różnych długościach do połączenia ramienia robota z szafą sterowniczą.

ROZWIĄZANIE, KTÓRE SPEŁNIA POTRZEBY RYNKU

Wspólnie opracowany projekt openROBOTICS otrzymał już pozytywną odpowiedź z rynku. "Dostarczyliśmy roboty Comau w wersji openROBOTICS kontrolowane przez moduły MAPP do wybranych integratorów systemowych, którzy bezpośrednio wdrażają roboty", mówi Tobias Daniel. "Zaczęliśmy rozpowszechniać openROBOTICS na całym świecie z pozytywnym sprzężeniem zwrotnym od pierwszych klientów".

"Mamy ugruntowaną i dobrze zorganizowaną współpracę z Comau", wyjaśnia Walter Burgstaller. "Liczne analizy sektora biznesu pokazują, że możemy sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na roboty w ciągu najbliższych lat, nawet do zastosowań w sektorach, w których roboty jeszcze nie są tak powszechne. Jest to bezpośrednią konsekwencją tendencji współczesnego przemysłu przetwarzania małych partii, a nawet produkcji pojedynczych jednostek.

W tym sensie pełna integracja mechaniki robotów z innymi maszynami jest główną zaletą pod względem czasu i kosztów. Dzięki openROBOTICS układ sterowania urządzenia może zarządzać osiami maszyny, jak również silnikami i sygnałami zwrotnymi robota. Powoduje to szybszą i bardziej elastyczną konfigurację i krótkie czasy przestoju w procesach wytwórczych - wszystko to z korzyścią dla produkcji. Korzystanie z technologii MAPP nawet zwiększa te efekty".

Comau Poland
www.comau.com