Linkowe wyłączniki zatrzymania awaryjnego
| Prezentacje firmowe ArtykułyPrzedstawiamy Państwu nowe rozwiązania angielskiego producenta firmy IDEM w zakresie wyłączników linkowych. Firma oferuje bardzo szerokie portfolio tych urządzeń w wykonaniu standardowym, jak również ze stali nierdzewnej. Wyłączniki charakteryzują się dużą odpornością mechaniczną i są przeznaczone do pracy w ciężkich warunkach. Jako opcja dostępne są z lokalnym przyciskiem zatrzymania awaryjnego.
Oprócz standardowych wersji dostępne są również wykonania specjalne do stref zagrożonych wybuchem dla stref 1, 2, 21, 22. Istnieje możliwość wykonania wersji niskotemperaturowych do -40°C.
DOBÓR ODPOWIEDNIEGO WYŁĄCZNIKA
Przy doborze optymalnego rozwiązania musimy wziąć pod uwagę, w jakich warunkach będą pracować wyłączniki. Przy dużym zapyleniu, wilgotności i agresywnych środowiskach polecane są wyłączniki ze stali nierdzewnej. IDEM w swojej ofercie posiada całą rodzinę wyłączników linkowych, począwszy od GLM o zasięgu do 50 m, poprzez GLS do 80 m i GLHD o działaniu dwustronnym do 200 m. Wyłączniki w wykonaniu ze stali nierdzewnej mają stopień ochrony IP67 i IP69K.
Kolejnym bardzo istotnym parametrem przy doborze wyłącznika jest długość linki, z jaką będzie pracować wyłącznik. Należy pamiętać, że podane zasięgi działania wyłącznika są dla stałej temperatury. Dla przenośników pracujących na zewnątrz trzeba odpowiednio przeliczyć odległość maksymalną linki do zmieniającej się temperatury.
Spowodowane jest to tym, że stalowa linka znacznie kurczy się w ujemnych temperaturach, a rozciąga w czasie upałów. Wyłączniki IDEM mają możliwość kompensacji długości liny do 14 mm, natomiast w warunkach bardzo dużej zmienności może okazać się to niewystarczające. Przy doborze optymalnej długości linki proponujemy wsparcie naszego działu technicznego.
DIAGNOSTYKA ZADZIAŁANIA WYŁĄCZNIKA
Najprostszą opcją identyfikacji wyłącznika linkowego jest użycie wersji z wbudowaną sygnalizacyjną optyczną. Wyłączniki wyposażone są w 2-kolorową diodę LED, sygnalizującą prawidłową pracę wyłącznika (kolor zielony) i zadziałanie wyłącznika (kolor czerwony - światło stałe lub migające). Przy przenośnikach o znacznej odległości może to być niewystarczającym rozwiązaniem i wówczas z pomocą przychodzi system IdeSafe.
IDESAFE BUS SYSTEM
Jest to dwuprzewodowy system bezpieczeństwa do użytku z wyłącznikami linkowymi dla długich przenośników. IdeSafe Bus System pozwala na szeregowe połączenie ze sobą wyłączników GLH w celu zabezpieczenia przenośników o długości ponad 5km zapewniając diagnostykę i utrzymując poziom nienaruszalności bezpieczeństwa.
Każdy wyłącznik zawiera programowalny moduł w celu przekazania statusu wyłącznika, który jest odczytywany w jednostce centralnej. Cały system jest połączony szeregowo poprzez dwuprzewodowe połączenie od wyłącznika do wyłącznika, co sprawia, że łączenie jest proste i łatwe. System IdeSafe Bus obsługuje do 63 wyłączników.
Poziom nienaruszalności bezpieczeństwa jest utrzymywany poprzez wymuszone otwarcie zestyków wyłącznika, podłączonego do magistrali przesyłowej zapewniającej PL e zgodnie z ISO13849-1 i SIL3 zgodnie z EN62061. Pozostałe cechy:
- Możliwości komunikacyjne - współpraca z większością wyświetlaczy tekstowych, ekranów dotykowych, sterowników PLC i PC za pośrednictwem bramek dla Modbus i Profibus.
- Wysoka elastyczność - łatwo rozbudować system krok po kroku, poprzez zainstalowanie dodatkowych, wejściowych modułów bezpieczeństwa.
- Wymagane podstawowe elementy - moduł Master, przekaźnik bezpieczeństwa i wyłączniki linkowe z modułami wejściowymi.
IDESAFE BUS SYSTEM - BUDOWA
Moduł master adresuje moduły wejściowe, które są mocowane wewnątrz obudowy wyłącznika linkowego i zabezpieczone do IP67. Monitorują one wymuszone otwieranie zestyków, dostarczając dwuprzewodowy sygnał wyjściowy, który jest monitorowany przez przekaźnik bezpieczeństwa. W stanie bezpiecznym sygnał jest przesyłany w sposób ciągły przez każdy wyłącznik do przekaźnika bezpieczeństwa dopóki zestyki wyłącznika są zamknięte i samokontrola modułu jest pozytywna. Błędy takie jak zwarcie i otwarcie obwodu są wykrywane wzdłuż dwuprzewodowego, ciągłego połączenia.
APLIKACJE
Obszary zastosowań systemu obejmują m.in.:
- kopalnie,
- elektrownie,
- systemy lotniskowe,
- cementownie,
- przemysł wydobywczy,
- przenośniki i systemy sortowania,
- automatyczne systemy logistyczne,
- przemysł petrochemiczny.
ZALETY IDESAFE BUS SYSTEM
- Programowalny dwuprzewodowy system bezpieczeństwa
- Spełnia najwyższe poziomy bezpieczeństwa, wykorzystując magistralę połączenia dwuprzewodowego
- Montaż na szynie DIN
- Monitorowany lub automatyczny reset
- Wysoka elastyczność - łatwość rozbudowy systemu
- Możliwości komunikacyjne - mogą być podłączone do większości wyświetlaczy tekstowych
- Dostępny interfejs Profibus dla diagnostyki do podłączenia do PLC.
OEM Automatic
www.oemautomatic.pl