Wyposażenie szaf elektrycznych

| Prezentacje firmowe Artykuły

Konstruując szafy elektryczne lub sterownicze, należy wziąć pod uwagę szereg istotnych czynników. Po pierwsze powinno się określić warunki środowiskowe panujące w miejscu instalacji szafy, aby zastosować adekwatne urządzenia pozwalające zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz szafy. Drugim ważnym czynnikiem jest ergonomia, a więc dobrą praktyką jest zadbanie o to, aby użytkownicy, elektrycy, serwisanci mieli swobodny dostęp do wszystkich elementów znajdujących się w szafie oraz mieli zapewniony np. dostęp do gniazdka elektrycznego, pozwalającego podłączyć urządzenia diagnostyczne lub laptop. Kolejnym istotnym czynnikiem jest optymalizacja miejsca, czyli przywiązanie wagi do tego, aby urządzenia będące na wyposażeniu były jak najbardziej kompleksowe i zajmowały jak najmniej miejsca, po to by w przyszłości można było swobodnie dokonać rozbudowy lub modernizacji szafy.

Wyposażenie szaf elektrycznych

SYGNALIZACJA OBECNOŚCI NAPIĘCIA

Bazując na wieloletnim doświadczeniu, firma New Elfin opracowała modułowy system sygnalizacji świetlnej i bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych z uwzględnieniem europejskich przepisów wynikających z dyrektywy maszynowej 89/392/EWG.

Błyskowy sygnalizator obecności faz pozwala ograniczyć ryzyko porażenia prądem, ponieważ ostrzega operatora za pomocą błysków, że aparatura jest podłączona do zasilania. Sygnalizator powinien zostać zamontowany w dobrze widocznym miejscu, aby rzucał się w oczy od razu po otworzeniu drzwi szafy. Urządzenie jest podłączone bezpośrednio do głównego wyłącznika obwodu elektrycznego. Obecność napięcia sygnalizowana jest poprzez miganie trzech czerwonych diod.

Fot. 1. Modułowy system sygnalizacji obecności napięcia

Fot. 2.

Sygnalizator jest przeznaczony do działania z liniami zasilania trójfazowego w zakresie 220-690 V (fot. 2) z przewodem neutralnym lub bez oraz liniami zasilania jednofazowego w zakresie 110-400 V (fot. 2). Zastosowanie czerwonych diod w połączeniu z żółtymi piktogramami przedstawiającymi błyskawicę zapewnia czytelność i klarowność sygnału ostrzegawczego dla każdego użytkownika.

Sygnalizatory obecności faz można połączyć w jeden moduł z wyłącznikiem krańcowym, który np. może służyć jako wyłącznik oświetlenia w szafie (fot. 1).

OŚWIETLENIE DO SZAF ELEKTRYCZNYCH

Firma New Elfin posiada w ofercie gamę opraw świetlnych do montażu w szafach sterowniczych. Lampy LED dostępne są w wielu oprawach o różnych rozmiarach i kształtach, a diody zapewniają wysoką jasność emitowanego światła przy niskim zużyciu energii.

Oprawy New Elfin mają wiele udogodnień montażowych. Kąt nachylenia lampy można regulować w zakresie 180°, a oświetlenie może zostać umieszczone na magnetycznej podstawce, co sprawi, że użytkownik będzie w wygodny sposób mógł na bieżąco decydować, które miejsce w szafie chciałby doświetlić.

Fot. 3. Przykłady podłączenia lamp do wyłącznika krańcowego

Fot. 4. Oświetlenie do szaf elektrycznych

Za pomocą wyłącznika krańcowego można opracować układ włączający oświetlenie po otwarciu szafy elektrycznej. Do jednego wyłącznika można podłączyć szeregowo do 5 opraw świetlnych (fot. 3).

Doskonałym produktem są również oprawy świetlne z wbudowanymi gniazdkami elektrycznymi 230 V (fot. 4). Takie rozwiązanie pozwala w prosty sposób korzystać z zewnętrznych urządzeń elektrycznych oraz zaoszczędzić miejsce na szynie DIN.

ODPOWIEDNIA TEMPERATURA

Aby zadbać o właściwą temperaturę wewnątrz szafy elektrycznej, firma New Elfin proponuje rozwiązanie składające się z grzałki antykondensacyjnej o mocy 50, 100 lub 150 W oraz dwóch termostatów dbających o utrzymanie odpowiedniej temperatury. Jeden termostat wyłącza grzałkę po osiągnięciu określonej temperatury (+5 lub +15°C), a drugi termostat załącza wentylator po osiągnięciu danej temperatury (+25, +40 lub +50°C). Schemat ideowy układu został przedstawiony na fotografii 5.

Fot. 5. Układ utrzymania odpowiedniej temperatury

Fot. 6. Możliwości komponowania elementów

OBUDOWY I INNE WYPOSAŻENIE

Firma New Elfin posiada w ofercie szeroką gamę obudów termoplastycznych, aluminiowych oraz obudów ze stali nierdzewnej w wielu rozmiarach. Ponadto w ofercie firmy znajduje się wiele akcesoriów ułatwiających montaż i eksploatację, takich jak: szyny DIN, wsporniki, uchwyty, zaślepki, przewody itd.

GNIAZDA USB, RJ45 ORAZ ADAPTER DIN

Również firma Pizzato posiada w ofercie produkty do wyposażenia szaf. Jednym z ciekawszych urządzeń są gniazda USB i RJ45 (fot. 7) oraz wyjścia z przewodami, a także adaptery na szynę DIN (fot. 8), który jest przeznaczony do urządzeń przeznaczonych do montażu w otworze Ø22 mm. Oprócz wcześniej wymienionych firma Pizzato posiada szeroką gamę osprzętu tablicowego Ø22 mm serii EROUND, m.in. lampki, wyłączniki awaryjne, przełączniki, itd.

Fot. 7. Gniazda USB i RJ45 Pizzato

Fot. 8. Adapter Ø22mm na szynę DIN

KOLUMNY SYGNALIZACYJNE

Fot. 9. KombiSIGN 72 w wersji ClassicLOOK (po lewej) i DesignLOOK (po prawej)

Europejski lider technologii sygnalizacji - niemiecka firma WERMA Signaltechnik, ma w swojej ofercie rodzinę modułowych kolumn sygnalizacyjnych KombiSIGN 72. Kolumna ma modułową konstrukcję, dzięki czemu użytkownik może dokładnie określić jaki kolor (zielony, żółty, czerwony, biały, niebieski) oraz jaki efekt świetlny (światło stałe, migające lub błyskowe) zastosuje na danym poziomie kolumny.

Dzięki wykorzystaniu soczewek OmniVIEW jasność sygnałów świetlnych oraz obszar, na którym światło jest widoczne, znacznie wzrosły. Do głównych zalet kolumn KombiSIGN72 należą: wysoka jakość wykonania, dostępność modułów TwinFLASH i TwinLIGHT pozwalających uzyskać dwa różne sygnały świetlne w ramach jednego modułu oraz technologia montażu Poka Yoke, która jest intuicyjna i zapobiega błędom. Kolumny sygnalizacyjne KombiSIGN 72 są dostępne w dwóch wersjach stylistycznych (fot. 9).

INS-TOM sp. z o.o.
www.instom.com.pl