Od ciśnienia do poziomu w zbiorniku - uniwersalne przetworniki

| Prezentacje firmowe Artykuły

Operatorzy instalacji potrzebują przyrządów pomiarowych, które są wszechstronne i ekonomiczne. Firma WIKA, specjalnie z myślą o tego typu wymaganiach, opracowała serię uniwersalnych przetworników procesowych służących do pomiaru ciśnienia. Model UPT-2x, oprócz swojej głównej funkcji, potrafi też mierzyć poziom i objętość zawartości zbiornika.

Od ciśnienia do poziomu w zbiorniku - uniwersalne przetworniki

Przetworniki procesowe generalnie służą do pomiaru ciśnienia w rurach i kanałach, przez które przepływają ciecze i gazy. Wykorzystanie ciśnienia hydrostatycznego do pomiaru w zbiornikach otwiera również inne możliwości zastosowań, np. pomiaru poziomu zawartości z wykorzystaniem "słupa cieczy" jako odczytu wysokości. Warunkiem dokonania takiego pomiaru jest znajomość gęstości mierzonej substancji.

Do domyślnego ustawienia urządzenia UPT przyjęto gęstość wody, czyli 1 kg/dm³. Zmianę tego parametru do odczytu pomiaru innych mediów (np. oleju mineralnego z gęstością 0,8 kg/dm³) można łatwo ustawić za pomocą menu ekranowego lub odpowiedniego oprogramowania. Odczyt pomiaru poziomu może być ustawiony w różnych jednostkach, np. w metrach, centymetrach, milimetrach, stopach lub calach.

OBJĘTOŚĆ POPRZEZ KSZTAŁT

Przetwornik UPT ma możliwość wyświetlenia pomiaru zawartości zbiornika w jednostkach objętości, jak np. litry lub metry sześcienne. Aby przetwornik mógł określić tę wartość na podstawie wysokości napełnienia, należy zdefiniować wewnętrzny kształt naczynia. Najczęściej spotykane są zbiorniki o kształcie poziomego lub pionowego cylindra oraz zbiorniki sferyczne. Wzory obliczeń dla tych rodzajów zbiorników zostały zaprogramowane w przetworniku. Do określenia objętości należy jeszcze tylko podać maksymalny poziom napełnienia zbiornika. Dane te wprowadzane są na wyświetlaczu przyrządu pomiarowego, który po przeliczeniu pokazuje objętość.

Ponadto w przetworniku UPT można zaprogramować inne kształty zbiorników, wykorzystując interfejs HARTv. 7 pozwalający na jego łatwe podłączanie. Za pośrednictwem tego kanału komunikacji z przetwornika można również przekazywać dane w postaci punktów odniesienia. Są to pary mierzonych wartości - wysokości i objętości, wyrażone procentowo - które operator obliczył lub określił poprzez próbne napełnienie zbiornika. Przetwornik UPT potrafi zapamiętać 30 takich par wartości, co pozwala na wystarczający opis kształtu zbiornika. Metoda ta sprawdza się również w przypadku zbiorników składających się z kilku części o różnych kształtach.

WSKAZANIE W JEDNOSTKACH WAGOWYCH

Podczas cyklu napełniania pustego zbiornika wysokość napełniania nie rozkłada się równomiernie na całej powierzchni i stosunkowo mała ilość substancji może spowodować szybkie narastanie wysokości napełnienia. Jeżeli przyrząd UPT zostanie odpowiednio zaprogramowany, może ostrzegać o ryzyku przepełnienia zbiornika.

Nie wyczerpuje to jednak jego funkcjonalności. Użytkownik jest w stanie określić pomiar zawartości zbiornika jeszcze jedną "wolną jednostką". Możliwe jest np. określenie wypełnienia zbiornika nie w jednostkach objętości, ale wagi, jak np. tony lub kiloniutony. Dla tej dodatkowej jednostki dostępne jest dziesięć cyfr - za pośrednictwem oprogramowania lub bezpośrednio na wyświetlaczu. Wartość jest obliczana na podstawie ciężaru właściwego medium. Ta dodatkowa funkcja czyni UPT prawdziwie uniwersalnym "przetwornikiem objętości".

WYSOKA DOKŁADNOŚĆ I WYTRZYMAŁOŚĆ

Podstawową zaletą przyrządu UPT- 2x jest jego dokładność - do 0,1%. Czujnik jest oferowany w zakresach pomiarów ciśnienia od 0-400 mb do 0-1000 b. Wartości pośrednie można ustawić za pomocą skalowania.

Potencjał przetworników ciśnienia UPT wynika przede wszystkim z wymagania zapewnienia dokładności określonych pomiarów, nawet długookresowo i w ekstremalnych warunkach procesowych. Z tego względu przetwornik ma wytrzymałą obudowę z tworzyw sztucznych. Obudowa jest wykonana z materiału przewodzącego, dzięki czemu spełnia wymagania dyrektywy ATEX. Żywotność przyrządu można dodatkowo zwiększyć, stosując oddzielacz membranowy.

UŻYTECZNY I WSZECHSTRONNY

Konstrukcja przyrządu UPT podkreśla jego uniwersalność. Montaż elektryczny przyrządu można przeprowadzić szybko bez użycia specjalnych narzędzi. Przyłącza procesowe dostępne są w formie przyłącza ciśnieniowego lub membrany czołowej. Wyświetlacz można umieścić w czterech orientacjach, co 90° i obracać wokół przyłącza procesowego w zakresie 330°. W ten sposób można go montować w dowolnej pozycji. Wyświetlacz ma szerokość 58 mm i jest dobrze widoczny nawet z odległości 5 m (lub większej).

Wszystkie parametry techniczne serii UPT mają na celu uzyskanie wszechstronności. W przypadku szczególnie wysokich wymagań dotyczących obudowy przetwornika dostępna jest obudowa ze stali nierdzewnej. W ten sposób klienci, np. z branży spożywczej czy farmaceutycznej, otrzymują produkt z odpowiednim materiałem obudowy. Dzięki serii UPT użytkownicy mają dostęp do produktów łączących w sobie wiele funkcji.

Pozwala to na zredukowanie liczby przyrządów w instalacji i zwiększenie bezpieczeństwa procesowego. Przetwornik UPT może być używany w atmosferze wybuchowej, ponieważ uzyskał aprobaty ATEX, IECEx i EAC dla przyrządów samoistnie bezpiecznych.

Janusz Prus
Kierownik Działu Sprzedaży
Industrial Instrumentation
WIKA Polska
www.wikapolska.pl