Błyskawiczna obsługa maszyn

| Prezentacje firmowe Artykuły

Atrakcyjny wygląd, intuicyjna nawigacja oraz najnowocześniejsza technologia obsługi ekranu dotykowego może sprawić, że maszyna jest nie tylko bardziej wartościowa, ale i łatwiejsza w użyciu. Firma Weber najwyraźniej wzięła sobie to do serca, kiedy opracowywała nowy interfejs użytkownika, Weber Power Control i została kilkakrotnie nagrodzona za to osiągnięcie. Rozwiązanie HMI obejmuje wysoko wydajny komputer PC i terminal operatora firmy B&R.

Błyskawiczna obsługa maszyn

Fot. 1. Rozwiązanie HMI firmy Weber, czyli Weber Power Control, otrzymało szereg nagród za wyjątkowy projekt (źródło: Weber Maschinenbau)

Rozległy, stylowy i trafiający prosto w punkt - takie są wrażenia, gdy po raz pierwszy widzi się nowe rozwiązanie HMI firmy Weber. Wyświetlacz o przekątnej 18,5" zapewnia dużo miejsca do przedstawienia pokaźnej ilości informacji. Jednak projektanci celowo wybrali konstrukcję minimalistyczną, aby skupić uwagę operatora na najbardziej znaczących parametrach systemu.

Wyeliminowali wszystko, co rozprasza uwagę - wszystkie linijki tekstu poza najbardziej niezbędnymi - polegając zamiast tego na dużych elementach graficznych, które mają czytelne i jasne znaczenie. Jednym spojrzeniem, nawet z większej odległości, operatorzy mogą szybko ocenić status najważniejszych procesów zachodzących w systemie.

Poza obszarem centralnego modułu umieszczone są dodatkowe ekrany zawierające bardziej szczegółowe informacje i ustawienia parametrów. Można je uwidaczniać za pomocą stuknięcia lub przesunięcia, tak więc ważne ustawienia znajdują się w zasięgu ręki. Pozwalając klientom dostosowywać do swoich potrzeb selekcję i ustawienia parametrów oraz wbudowując narzędzia, które zapewniają pomoc w diagnostyce i rozwiązywaniu problemów, konstruktorzy rozwiązań Weber Power Control byli w stanie zminimalizować liczbę kroków potrzebnych do przeprowadzenia każdej z tych operacji.

ZARZĄDZANIE ZŁOŻONOŚCIĄ

Fot. 2. Weber Power Control daje operatorom maszyn szybki ogólny ogląd parametrów najważniejszych procesów. Interfejs swoją wyjątkową czułość zawdzięcza komputerowi przemysłowemu o dużej mocy z serii Automation PC 910 firmy B&R, wyposażonemu w procesor Core i7 (źródło: Franz Roßmann)

"Jako firma innowacyjna stale podnosimy wydajność naszych rozwiązań, tak aby spełniały potrzeby naszych użytkowników", mówi Alexander Burk, menedżer działu rozwoju oprogramowania i elektroniki w firmie Weber. "W sposób nieunikniony więc system nasz staje się bardziej skomplikowany. Ale jeśli wykonamy naszą pracę dobrze, operator nawet tego nie zauważy - i będzie mógł kontynuować swoją pracę bez zakłóceń. W rozwiązaniu Weber Power Control w oparciu o sprzęt B&R stworzyliśmy intuicyjny interfejs użytkownika o przejrzystej strukturze, który spełnia te wymagania lepiej niż jakiekolwiek inne rozwiązanie dostępne na rynku."

Członkowie jury nagrody Red Dot Design Award zgodzili się z oceną Burka i przyznali rozwiązaniu HMI upragnioną nagrodę w kategorii wzornictwo w komunikacji. Firma Weber otrzymała również nagrodę iF Communication Design Award w roku 2014 oraz została nominowana w roku 2015 do nagrody German Design Award. Struktura oprogramowania została stworzona przy użyciu technologii internetowych, stosuje również OPC UA jako oprogramowanie pośredniczące middleware. Pozwala to na swobodne podłączenie do wszystkich typów maszyn i układów sterowania linią.

B&R ZAPEWNIA WSZECHSTRONNE WYNIKI

Firma Weber równie skrupulatnie dokonywała wyboru platformy sprzętowej. Po intensywnej analizie tego, co oferuje rynek i ocenieniu rozwiązań od wielu dostawców, firma B&R okazała się zdecydowanym zwycięzcą. "Tak naprawdę przekonał nas cały pakiet" - wyjaśnia Burk. "Szczególne mocnymi punktami okazały się wydajność komputera przemysłowego B&R, duże portfolio odpowiednich paneli wielodotykowych oraz sposób, w jaki B&R konstruuje swój sprzęt, tak aby był absolutnie skalowalny." Skalowalność, połączona z responsywnością oprogramowania, była tym, co pozwoliło firmie Weber zaadoptować swoje rozwiązanie HMI do maszyn w wielu różnych segmentach rynku i przy minimalnym wysiłku.

Alexander Burk

Weber Maschinenbau

Tak naprawdę przekonał nas cały pakiet. Szczególne mocnymi punktami okazały się wydajność komputera przemysłowego B&R, duże portfolio odpowiednich paneli wielodotykowych oraz sposób, w jaki B&R konstruuje swój sprzęt, tak aby był w pełni skalowalny

SKALOWANY W KAŻDYM WYMIARZE

Fot. 3. Indywidualnie opracowywany panel operatora, oparty na Power Panel 900 B&R o stopniu ochrony IP69K, spełnia najbardziej surowe wymagania higieniczne (źródło: Franz Roßmann)

Czynnikiem decydującym dla firmy Weber było to, że panele marki B&R są dostępne w formacie 16:9 i odpowiednie do użycia w przemyśle spożywczym. Aby dostosować się do specyfikacji firmy Weber, B&R wykonała Power Panel 900 z obudową ze stali nierdzewnej o stopniu ochrony IP69K, która nie ma żadnych krawędzi zbierających kurz, jest łatwa do utrzymania w czystości i dzięki temu spełnia najwyższe normy higieniczne.

Wariant w wykonaniu indywidualnym dla Weber Power Control jest zaprojektowany do montowania na ramieniu obrotowym i wyposażony jest w uchwyt, który pozwala operatorowi ustawić go w potrzebnej pozycji, natomiast wariant dla jednostki zależnej w Weber Power Control - firmy TEXTOR jest zaprojektowany tak, aby montować go bezpośrednio na maszynie.

Firma B&R umieściła również panel ze szkła bezodpryskowego na ekranie wielodotykowym, dzięki czemu spełnia on wymagania przemysłu spożywczego. Jednak przystosowywanie do potrzeb klienta swojej już i tak szerokiej oferty wyświetlaczy nie jest jedynym aspektem, który sprawia, że opcje dla maszyn ze sprzętem B&R są tak przyjazne dla klienta. Ten sam poziom skalowalności istnieje również w przypadku technologii PC. "Ponieważ każdy komputer PC B&R z danej generacji lub rodziny wykorzystuje ten sam chipset - można dowolnie wymieniać sprzęt i nadal korzystać z tego samego obrazu oprogramowania" - mówi Burk.

DUŻY ZASÓB MOCY OBLICZENIOWEJ

Web Power Control stawia duże wymagania wydajności komputerowej przez swoje najnowocześniejsze elementy HMI, takie jak sterowanie gestami. To dlatego inżynierowie Webera optowali za modelem Automation PC 910 wyposażonym w procesor Core i7. Poza niedoścignioną wydajnością, ten mocny, zainstalowany w szafce, komputer przemysłowy nie stwarza potrzeby aktywnego chłodzenia.

Weber planuje wprowadzać je sukcesywnie w krajalnicach i podajnikach we wszystkich siedzibach grupy Weber. Pierwszy krok został wykonany na początku roku 2014 w wysokowydajnej krajalnicy Slicer 906. "Pozytywny oddźwięk ze strony klientów zmotywował nas, by oferować zaktualizowaną wersję dla systemów już dostępnych na rynku" - dodaje z zadowoleniem Burk.

O firmie B&R

B&R to innowacyjna firma z branży automatyzacji z siedzibą w Austrii i przedstawicielstwami na całym świecie. Jako globalny lider w automatyce przemysłowej, B&R łączy najnowocześniejsze technologie z kunsztem inżynieryjnym, oferując klientom z praktycznie każdej branży kompleksowe rozwiązania z zakresu automatyki maszyn i automatyki zakładowej, sterowania napędami, interfejsów HMI oraz zintegrowanej technologii bezpieczeństwa.

Wraz ze standardem komunikacji sieci przemysłowej POWERLINK i openSAFETY oraz z wydajnym środowiskiem programistycznym Automation Studio, B&R nieustannie przedefiniowuje przyszłość technologii automatyzacji. Duch innowacyjności, który prowadzi B&R na szczyt przemysłowej automatyzacji, jest wzmacniany zamiłowaniem do upraszczania procesów i wyprzedzania oczekiwań klientów.

Aby uzyskać więcej informacji odwiedź stronę www.br-automation.com

B&R Automatyka Przemysłowa
www.br-automation.com