Poprawa efektywności i procesów produkcyjno-magazynowych i bezpieczeństwa pracowników przy wykorzystaniu robota współpracującego

| Prezentacje firmowe Roboty

Przemysł 4.0 na nowo określa role maszyn automatycznych i człowieka w ich wspólnej pracy. Na przestrzeni lat automatyka poprawiała (i nadal poprawia) warunki pracy, bowiem pozwalała ludziom radzić sobie z ciężkimi, męczącymi i niebezpiecznymi zadaniami, zapewniając im wyższą pozycję w procesie, a jednocześnie zwiększając ich skuteczność, produktywność i poprawiając jakość rezultatu finalnego.

Poprawa efektywności i procesów produkcyjno-magazynowych i bezpieczeństwa pracowników przy wykorzystaniu robota współpracującego

Obecnie potrafimy osiągać taki sam stopień poprawy, mogąc czerpać z ukształtowanej już, bliskiej i bezpośredniej współpracy pomiędzy człowiekiem i maszyną. To współpraca, która - dzięki Comau - nie ogranicza się już wyłącznie do obsługi robotów ani wykorzystywania jedynie robotów o niewielkich rozmiarach w zastosowaniach przemysłowych lub tych o ograniczonym udźwigu.

AURA - ADVANCED USE ROBOTIC ARM

AURA to innowacyjny produkt, który wkrótce pojawi się w dziedzinie robotyki, a który - po raz pierwszy - zapewnia prawdziwą współpracę między robotami o wysokim udźwigu i człowiekiem. Przeniesienie funkcji robotów współpracujących na maszyny o wysokim udźwigu oznacza, że każdy sektor przemysłowy może wdrożyć do swoich procesów bezpieczne zastosowania.

WZROST ZNACZENIA ROBOTÓW WSPÓŁPRACUJĄCYCH

Coraz częściej na rynku pojawiają się aplikacje budowane w oparciu o roboty, które mogą pracować w bezpośredniej bliskości z człowiekiem, tzw. coboty wspierają ludzi w czynnościach monotonnych i powtarzalnych, które wymagają m.in. dokładności czy wydajności. Roboty współpracujące wyposażone są w szereg czujników, które mają zapewnić najwyższe bezpieczeństwo pracy na stanowisku.

Coboty pracują ramię w ramię z operatorem, poprawiając wydajność stanowiska pracy. Wśród zastosowań robotów współpracujących z całą pewnością znajdą się aplikacje montażowe, przenoszenia, zadań pomiarowych czy inspekcji detali.

WYKORZYSTALIŚMY ZMYSŁY

Robot AURA jest zainspirowany interakcjami ludzkimi. W kontaktach z innymi ludźmi wykorzystujemy nasze zmysły, zwłaszcza dotyk i wzrok. Gdy obserwujemy ruchy innych osób, możemy "poruszać się" razem z nimi po otaczającej nas przestrzeni. Nasze postrzeganie innych poprzez dotyk kieruje nasze działania i reakcje tak, jak robi to wzrok - niezależnie od tego, czy inna osoba znajduje się w samym środku, czy na krawędzi naszego pola widzenia, wzrok odpowiednio kieruje nasze zachowanie.

Wreszcie, gdy chcemy wejść z kimś w kontakt, dotykamy lub pchamy daną osobę w konkretnym kierunku, co jeszcze lepiej dostrzega się, gdy nasze działa reagują instynktownie na coś, jak przy odpieraniu ataku. Robot, który chce współpracować, musi być w stanie wchodzić w interakcje z człowiekiem, a żeby to zrobić, niezbędne są mu takie właśnie "ludzkie" cechy.

Roboty te są wyposażone w czujniki zainstalowane pod warstwą powłoki ochronnej, aby zapewniać całkowite bezpieczeństwo. Sterowanie czułością to jedno z unikalnych rozwiązań Comau; po raz pierwszy AURA łączy w sobie jednoczesne postrzeganie bliskości człowieka - lub jakiegokolwiek innego komponentu zautomatyzowanego - a także kontaktu z nim oraz intensywności tego kontaktu. Połączone zastosowanie tego typu technologii, wykorzystującej skanery laserowe do dynamicznej identyfikacji pozycji osób, umożliwia całkowite zatrzymanie ruchu robota, gdy jest on już bardzo blisko lub właśnie zetknął się z pracownikiem.

Ale to nie wszystko... Gdy AURA zostaje dotknięty, przestaje się poruszać i może reagować zgodnie z oczekiwaniami operatora, wykorzystując czujniki tak, jakby były one przyciskami.

Rozwiązanie to obejmuje również "wzrok". System wizyjny, wbudowany w moduły sterujące robotem, przekazuje dane dotyczące bliskości osób w obszarze działania robota, umożliwiając specjalnemu oprogramowaniu przewidywanie jego ruchów i zmienianie odpowiednio trajektorii robota.

ROZSZERZONA WSPÓŁPRACA BEZ ŻADNYCH KOMPROMISÓW

AURA to unikalna koncepcja techniczna w dziedzinie współpracujących robotów, a przede wszystkim rozwiązanie wielu problemów generowanych przez obecne rozwiązania. Połączone, zintegrowane zastosowanie czujników i sterowników sprawia, że roboty współpracujące Comau mogą być instalowane w dowolnej pozycji, nawet na suficie, i to bez konieczności zapobiegania wibracjom.

AURA sprawia, że dotychczasowe kompromisy w designie, układzie i zajmowanej przez roboty przestrzeni zostaną wyparte przez liczne unikalne korzyści:

 • Zarządzanie wysokim udźwigiem;
 • Systemy w pełni współpracujących robotów;
 • Zapobieganie kolizjom;
 • Dostosowana technologia Hollow Wrist w modelu NJ4;
 • Technologia odporna na wibracje;
 • Miękka, czuła powłoka pokrywająca całą maszynę;
 • Inteligentna regulacja prędkości w zależności od stref o różnym stopniu ryzyka;
 • Inteligenty interfejs.

Oraz wykorzystanie 6 elementów odpowiadających za bezpieczeństwo:

 • Skaner laserowy;
 • Czujnik zbliżeniowy;
 • Czujnik kontaktowy;
 • Czujnik siły nadgarstka;
 • System wizyjny;
 • Zapewniająca pełne pokrycie powłoka piankowa.

Firma Comau zastosowała technologie wykorzystywane w robotach AURA również w innych swoich urządzeniach; poza robotami Comau oferuje również współpracujący chwytak i stół obrotowy. Oba te elementy uzupełniają ofertę systemu współpracującego Comau - pierwszego na świecie tego typu systemu w dziedzinie robotyki przemysłowej.

Poza technologią, którą dzieli wspólnie z robotami, współpracujący stół obrotowy wykorzystuje dodatkowo technologię SEA (Series Elastic Actuation), obejmującą sprężynę połączoną z podwójnym enkoderem, aby stół "poddawał się", gdy zostaje popchnięty przez operatora. Z kolei chwytak jest wyposażony w czujnik siły/momentu zamontowany do kołnierza robota i wykorzystuje te same warstwy bezpieczeństwa co robot.

Daniel Niepsuj
Comau

www.comau.com/PL