Sprawne przewody to klucz do wydajnych serwonapędów

| Prezentacje firmowe Silniki i napędy

Przewody, które poruszają się razem z napędem, to newralgiczny element funkcjonowania nowoczesnych maszyn. Dlatego odpowiednia żywotność przewodów do serwonapędów jest jednym z najbardziej wymagających obszarów technologicznych. Jest on jedną ze specjalności spółki igus - światowego lidera w dziedzinie trybopolimerów, czyli dedykowanych przemysłowi wyrobów z tworzyw sztucznych w ruchu.

Sprawne przewody to klucz do wydajnych serwonapędów

Karol Lenkiewicz, Product Manager readychain & readycable

Nowoczesne maszyny przemysłowe wymagają coraz sprawniejszych serwonapędów - coraz szybszych i coraz bardziej precyzyjnych. Mówiąc o ich niezawodności, nie powinno się zapominać, że silnik w urządzeniu nie działa w oderwaniu od jego podzespołów.

Bezawaryjna praca przez długi czas w ogromnym stopniu zależy od tego, jak będą w trakcie ruchu działać doprowadzające do niego energię przewody, które przy każdym zgięciu i skręcie podlegają obciążeniom i w naturalny sposób się zużywają. Dlatego nie ma żadnej przesady w stwierdzeniu, że są one newralgicznym elementem całego układu, bez względu na to, czy działają w wycinarce CNC, na robocie przemysłowym, czy w drukarce 3D.

Współczesne serwonapędy muszą sprostać zaawansowanym wymaganiom, zarówno w kontekście przyspieszeń, jakie występują podczas pracy maszyny, jak i precyzji działania. Ich głównym zadaniem jest dokładne pozycjonowanie w wielu aplikacjach pracujących na dużych prędkościach i przyspieszeniach.

"Przykładowo w przypadku laserowego cięcia blach, mówimy o dokładności rzędu ułamków milimetra. Nasze rozwiązania sprawdzają się właśnie tam, gdzie technologia wymaga tak dokładnego pozycjonowania, a co za tym idzie, występują ogromne przyspieszenia i bardzo duża liczba cykli ruchu.

Równie ważnym wymogiem, jaki spełniają nasze przewody dedykowane aplikacjom ruchomym, jest trwałość i odporność na trudne warunki pracy związane np. z temperaturą czy działaniem czynników chemicznych" - mówi Karol Lenkiewicz, Product Manager readychain & readycable w igus Polska.

Dodaje również, że tajemnicą przewagi konkurencyjnej i najcenniejszym know-how firmy jest ogromny nacisk, jaki kładzie ona na rozwój materiałów. Dotyczy to pozostałych produktów z oferty, zarówno prowadników kablowych, jak i łożysk, czyli dwóch głównych grup produktowych igus. "Dzięki temu, że rozwiązania te od początku do końca opracowujemy samodzielnie, jesteśmy w stanie dostosować się praktycznie do każdego wymagania, jakie postawią przed nami odbiorcy tych produktów" - stwierdza.

TECHNOLOGIA BEZ OGRANICZEŃ

Strategia igus polega więc na tworzeniu bardzo otwartej technologii, która może zaspokajać potrzeby pracujących w ruchu aplikacji z całej gamy branż przemysłowych. "Przewody do ruchu określane są różnymi parametrami, takimi jak żywotność, minimalny promień gięcia, napięcie pracy, itd. Optymalne dobranie tych parametrów wymusza sama aplikacja.

Daje nam to bardzo szerokie pole manewru, bo każdy rodzaj produkowanych przez nas przewodów może być użyty w wielu różnych typach napędów i maszyn stosowanych w bardzo różnych branżach. Uniwersalność naszych komponentów to ich ogromna zaleta" - podkreśla Karol Lenkiewicz. Dodajmy, że same serwonapędy również ewoluują. Jednym z przykładów tego rozwoju mogą być coraz częściej stosowane przez producentów napędów przewody i złącza hybrydowe, w których zasilanie i komunikacja połączone są w jednym przewodzie.

"To rozwiązanie, które już oferujemy do niektórych typów serwonapędów. Z pewnością oferta będzie się w przyszłości rozwijać" - zapewnia Karol Lenkiewicz. Dodaje ponadto, że firma od kilku lat tworzy technologie odpowiadające koncepcjom Przemysłu 4.0. Przykładem mogą być inteligentne systemy, dzięki którym e-prowadniki i kable igus same informują np. o poziomie zużycia i konieczności wymiany.

ŻYWOTNOŚĆ I ELASTYCZNOŚĆ

Jednym z ważnych wyróżników rozwiązań tworzonych przez igus jest ich żywotność. Nowoczesne laboratorium badawcze pozwala firmie na testowanie i bardzo precyzyjne określanie tego parametru. W przypadku przewodów gwarancja wynosi aż 36 miesięcy lub minimum 10 mln cykli gięcia.

Co ważne, słowo elastyczność odnosi się zarówno do samych przewodów, jak do całej strategii działania firmy. Spółka jest w stanie wykonać praktycznie każde, nawet najbardziej niestandardowe zamówienie w zakresie wiązek kablowych czy e-prowadnikowych systemów zasilania. Można więc powiedzieć, że praktycznie wszystkie rozwiązania technologiczne tworzone przez igus powstały w odpowiedzi na bezpośrednie potrzeby rynku.

Ponieważ taka strategia sprawdza się i przynosi rozwój, zbieranie informacji o zapotrzebowaniu bezpośrednio od klientów stało się praktyką regularnie stosowaną przez inżynierów firmy. Co roku igus rozsyła do firm, z którymi współpracuje, nie tylko świąteczne życzenia, ale też zapytania, jakie produkty powinny się ich zdaniem znaleźć w ofercie w najbliższej przyszłości.

"Każda taka informacja jest dla nas bardzo cenna. Dzięki nim zyskujemy wiedzę nie tylko o najnowszych rynkowych trendach, ale także o bardzo konkretnych modyfikacjach, jakie możemy wprowadzić. Na przykład o jakiego rodzaju konfigurację przewodów czy o jakie złącza powinniśmy poszerzyć naszą ofertę, w jakiej rodzinie produktów powinniśmy rozszerzyć zakres przewodów itd.

Za każdym razem rozpatrujemy, czy nasze możliwości technologiczne pozwalają na stworzenie nowego rozwiązania. Jeżeli tak, to zaczynamy nad nim pracę. Gdy tego typu produkty sprawdzą się w konkretnych aplikacjach, trafiają do naszej standardowej oferty" - opowiada Karol Lenkiewicz.

W efekcie co roku w trakcie kwietniowych targów HMI w Hanowerze igus prezentuje ponad 100 nowych propozycji produktowych, a oferta katalogowa spółki zawiera dziś m.in. ponad tysiąc rodzajów przewodów, dostosowanych do potrzeb praktycznie każdego klienta. W przypadku niestandardowych zapytań inżynierowie firmy są w stanie stworzyć nowe rozwiązanie, które w pełni wpisze się w specyficzne zapotrzebowanie ze strony najbardziej wymagającego odbiorcy.

W ten sposób firma systematycznie rozszerza swoją ofertę i doskonale opanowała sztukę błyskawicznego reagowania na potrzeby rynku, a systemy opracowywane przez igus mają ogromny wkład w rozwój zaawansowanych technologii w Europie i na całym świecie.

igus Sp. z o.o.
www.igus.pl