Kompaktowy dozownik e-prowadników zapewnia zasilanie w portach

Potrzeba zasilania statków energią z lądu nieustannie wzrasta, co w dużym stopniu uwarunkowane jest koniecznością ograniczenia emisji odpadów w portach. Aby to umożliwić, igus oferuje innowacyjne rozwiązanie w formie dozownika e-prowadników. Modułowy system prowadzenia przewodów, który instaluje się w określonych punktach kotwiczenia, umożliwia bezpieczne zasilanie energią, dzięki wydłużanym prowadnikom oraz bardzo elastycznym przewodom.

Posłuchaj
00:00

Systemy zasilania energią są konieczne na pokładach statków nawet w portach. W celu obniżenia emisji dwutlenku węgla, pyłów oraz tlenku siarki przez statki, energia do zasilania jest w coraz większym stopniu czerpana z lądu i prowadzona na statek. Wymagania w zakresie systemów prowadzenia przewodów różnią się w zależności od rodzaju statku. W przypadku promów, energia z lądu jest zazwyczaj doprowadzona, dzięki zastosowaniu tzw. dyspensera przewodów.

Jest to duża, instalowana na stałe suwnica, która umożliwia przedłużenie wielo- i jednożyłowych przewodów w połączeniu wtykowym. Przedłużony przewód nie jest chroniony i poddawany jest dużym naprężeniom w miejscach połączeń w wyniku działania przypływów oraz wałów, jak również przy rozładunku i załadunku statku. Aby zapewnić bezpieczne prowadzenie przewodów z lądu na statek, specjalista motion plastics, firma igus, opracował alternatywę - dozownik e-prowadników.

SYSTEM PROWADZENIA PRZEWODÓW UMOŻLIWIA ICH PRZEDŁUŻENIE DO PONAD 10 METRÓW

Fot. 1. Zainstalowany w określonych punktach kotwiczenia, dozownik e-prowadników umożliwia bezpieczne zasilanie energią statków zacumowanych w portach, dzięki możliwym do przedłużenia prowadnikom oraz bardzo elastycznym przewodom

Modułowy i kompaktowy system montowany jest w punktach kotwiczenia w porcie i ma wysuwane ramię obrotowe, które łączy odległość pomiędzy punktem kotwiczenia a statkiem. Umożliwia to załodze zasilenie statku energią pochodzącą z lądu. Napędy elektryczne umożliwiają ruch ramienia oraz przedłużenie e-prowadników do długości przekraczającej 10 metrów.

Ich kontrola jest możliwa dzięki użyciu panelu sterowania zamontowanego na lądzie na przemian z wykorzystaniem zdalnego sterowania z pokładu. Trójwymiarowy e-prowadnik równoważy ruch przewodów sprężających. Pierwsze trzy dozowniki e-prowadników od igus zostały z powodzeniem zainstalowane w pobliżu Bergen, w Norwegii.

BEZPIECZNY E-PROWADNIK Z ELASTYCZNYMI PRZEWODAMI CHAINFLEX W SYSTEMIE MODUŁOWYM

Dozownik e-prowadników składa się z trzech części: readychain, podajnika e-prowadnika oraz struktury wspornej. Readychain to wieloosiowy e-prowadnik triflex wykonany z wydajnego i odpornego na korozję materiału polimerowego, który wypełniony został fabrycznie zmontowanym przewodem jednożyłowym i znajduje zastosowanie w module typu push-pull - podajnik e-prowadnika.

E-prowadnik triflex chroni wysoce elastyczne przewody chainflex w przestrzeni trójwymiarowej oraz zapewnia minimalny promień gięcia i całkowite odciążenie przewodów. W zależności od wymagań e-prowadnik może zostać wyposażony w przewód jednożyłowy do stosowania z napięciem średnim lub niskim.

Przewody jednożyłowe są nie tylko bardziej ekonomiczne od wielożyłowych, ale zostały opracowane przede wszystkim do stosowania w e-prowadnikach. Aby umożliwić jak największy wybór, igus oferuje 403 przewody z certyfikatem DNV-GL do stosowania w dozowniku e-prowadników.

Wszystkie przewody chainflex są testowane w laboratorium wewnętrznym firmy o powierzchni 2750 metrów kwadratowych. Firma igus jest jedynym dostawcą na świecie, który zapewnia przedłużenie gwarancji serii przewodów do 36 miesięcy. Seria readychain może w łatwy sposób zostać skonfigurowana ze znacznie mniejszym promieniem gięcia prowadnika dzięki zastosowaniu małej średnicy poszczególnych żył.

Takie rozwiązanie zapewnia oszczędność miejsca oraz zmniejszenie powierzchni bazowej całego systemu. Następnie readychain jest umieszczany w e-podajniku. Moduł typu push-pull od igus umożliwia osiągnięcie różnych długości wysuwania e-prowadnika. Struktura wsporna dozownika e-prowadników zapewnia powierzchnię umożliwiającą zainstalowanie do 5 e-podajników jeden obok drugiego, w celu zagwarantowania możliwości wykonania różnorodnych usług dla poszczególnych statków.

Rozwiązanie zastosowania kompaktowej energii z lądu spełnia wymagania międzynarodowej normy IEC 80005. System prowadzenia przewodów dozownika e-prowadników może być również zasilany z trakcji, a jego dodatkową funkcją, oprócz wysyłania sygnałów do alarmu oraz sygnałów o odłączenie zasilania, jest kontrola długości.

igus
www.igus.pl

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
PLC, HMI, Oprogramowanie
Zintegrowane technologie dla przemysłu spożywczego - precyzja, kontrola, niezawodność
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Przemysł 4.0
Nowe standardy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak zintegrować dane ze starszego sprzętu w branży farmaceutycznej
Pomiary
PQ Cube – precyzyjna kontrola ciśnienia w zaawansowanych aplikacjach pneumatycznych
Silniki i napędy
Falowniki szafowe MOVITRAC – nowoczesne rozwiązania SEW-EURODRIVE do sterowania silnikami
Zobacz więcej z tagiem: Zasilanie, aparatura nn
Technika
Więcej kawy, mniej mleka, czyli korekcja współczynnika mocy
Gospodarka
Magazyn energii PGE
Targi zagraniczne
31. Targi AMPER

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów