Rozwiązania systemu automatyzacji B&R dla branży morskiej

| Prezentacje firm

Statki towarowe, platformy wiertnicze, porty, stocznie, a nawet bezzałogowe pojazdy podwodne wymagają szerokiej gamy wysoce wyspecjalizowanych technologii i aplikacji. Na światowym rynku stoczniowym panuje duża konkurencyjność, ale i spore wyzwania, np. te związane z kapitałochłonnością inwestycji czy zapewnieniem norm ochrony środowiska. Potrzeba innowacyjności i nowoczesnych rozwiązań technologicznych w tym sektorze jest tutaj zatem koniecznością dla minimalizacji ryzyka biznesowego i zapewnienia sukcesu przedsiębiorstwa. Rozwiązania automatyzacji firmy B&R zapewniają właściwy kurs dla innowacyjności i optymalizacji kosztów w branży morskiej: wytrzymały, skalowalny i rozproszony sprzęt wraz z doskonale z nim współpracującymi komponentami oprogramowania płynnie obsłużą zadane funkcjonalności aplikacji i potrzeby przedsiębiorstw z tej branży.

Rozwiązania systemu automatyzacji B&R dla branży morskiej

APROL - ELASTYCZNA PLATFORMA DLA POTRZEB STEROWANIA INTELIGENTNYM STATKIEM

Technologia Smart Ship (inteligentny statek) jest kluczem do zwiększenia bezpieczeństwa i wydajności przy jednoczesnym obniżeniu kosztów operacyjnych. Maszynownia oraz inne systemy i urządzenia na inteligentnym statku są w pełni zautomatyzowane i koordynowane przez rozproszony system monitorowania i kontroli. System ten może być obsługiwany lokalnie ze statku lub zdalnie z centrum zarządzania flotą na lądzie.

Główne funkcjonalności systemu APROL obejmują:

 • alarmy i sterowanie,
 • zarządzanie energią,
 • sterowanie procesami,
 • sterowanie układem napędowym.

System APROL zapewnia też redundancję systemu. Różne możliwości redundancji systemów firmy B&R spełniają najwyższe wymagania, a jednocześnie gwarantują duże możliwości bez konieczności zakupu kosztownego sprzętu. Możliwości redundancji systemów B&R:

 • redundancja serwera,
 • redundancja sterownika (hot standby),
 • różne rodzaje redundancji sieci,
 • redundancja zasilania,
 • redundancja czujnika/urządzenia wykonawczego.

SYSTEM STEROWANIA - SOLIDNY, ROZPROSZONY, SKALOWALNY

Sterowniki X20 i X90 oraz systemy I/O firmy B& R stanowią optymalne rozwiązanie dla rozproszonych i skalowalnych aplikacji, takich jak w branży morskiej czy stoczniowej. Niezależnie, czy zamontowany w obudowie, czy nawet bezpośrednio w silniku spalinowym, system I/O firmy B& R gwarantuje redukcję kosztów okablowania. Systemy te ułatwiają również różnorodną konfigurację sprzętu bez konieczności opracowania nowego oprogramowania dla każdego z osobna.

CECHY SYSTEMU STEROWANIA B& R:

 • Certyfikacja: DNV GL, IACS UR E10, IEC 60945 wraz z Compass Safe Distance;
 • Zintegrowana technologia bezpieczeństwa;
 • Certyfikat ATEX i HazLoc;
 • Rozszerzony zakres temperatur;
 • Dostępne z zabezpieczeniem przed kondensacją oraz gazami korozyjnymi.

MODUŁOWE ROZWIĄZANIE APLIKACYJNE

Szeroka gama gotowych komponentów oprogramowania, wykorzystujących technologię mapp, pozwala na skrócenie czasu przygotowania aplikacji o dwie trzecie.

Technologia mapp oferuje obecnie ponad 200 komponentów, które mogą znacząco skrócić czas potrzebny na wprowadzenie potrzebnego rozwiązania na rynek oraz zmniejszyć koszty jego utrzymania. Technologia mapp opiera się na tym samym pomyśle, co aplikacje w smartfonie: po prostu włączasz wymagane funkcje i automatycznie zaczynasz wymieniać potrzebne dane - bez czasochłonnego i podatnego na błędy procesu kodowania.

OGROMNE OBLICZENIA DLA MOSTÓW I SYSTEMÓW MORSKICH

Wytrzymała konstrukcja komputerów przemysłowych B&R wykazuje wyraźne korzyści po zainstalowaniu na statkach i w surowych morskich warunkach. Automation PC 910 firmy B&R nie ma wewnętrznych połączeń kablowych i nie wymaga użycia amortyzatorów ani innego instalacyjnego sprzętu pomocniczego. Ten przemysłowy komputer jest certyfikowany zgodnie z normami GL 2010, IACS UR E10. Otrzymał również certyfikat DNV GL dla zastosowań morskich oraz potwierdzenie zgodności z normą IEC 60945.

Najważniejsze cechy:

 • Trzy razy krótszy czas tworzenia aplikacji;
 • Zredukowane koszty utrzymania oprogramowania;
 • Skoncentruj się na innowacjach;
 • Znacznie zmniejszone ryzyko związane z rozwojem aplikacji;
 • Pełna kompatybilność z OPC UA;
 • Modułowe programowanie funkcji back-end i front-end.

KOMPUTER PRZEMYSŁOWY APC 910 W LICZNYCH ZASTOSOWANIACH BRANŻOWYCH

Typowe zastosowania komputera Automation PC 910 obejmują systemy mostka zintegrowanego, systemy elektronicznego wyświetlacza wykresów i informacji, systemy informacji o statkach i rejestratory danych z podróży (VDR).

Jest on również stosowany w rozproszonych systemach kontroli statków, monitoringu przybrzeżnym i aplikacjach sterowania oraz w systemach pozycjonowania dynamicznego, a także do zapewnienia monitorowania warunków dla systemów przesyłu i dystrybucji mocy albo służy jako urządzenie główne lub stacja SCADA w systemach automatyki zintegrowanej.

Automation PC 910 gwarantuje wyjątkowo długotrwałą dostępność. Przy wyborze procesorów od Celeron do Core i7, wydajność może zostać dostosowana do dowolnego zastosowania. Elastyczne opcje interfejsu obejmują od Gigabit Ethernet do USB 3.0, a także POWERLINK, CAN i RS232/422/485 do zastosowania z systemami pracującymi w czasie rzeczywistym.

O FIRMIE B&R

B&R to innowacyjna firma z branży automatyzacji z siedzibą w Austrii i przedstawicielstwami na całym świecie. Jako globalny lider w automatyce przemysłowej B&R łączy najnowocześniejsze technologie z kunsztem inżynieryjnym, oferując klientom z praktycznie każdej branży kompleksowe rozwiązania z zakresu automatyki maszyn i automatyki zakładowej, sterowania napędami, interfejsów HMI oraz zintegrowanej technologii bezpieczeństwa.

Wraz ze standardem komunikacji sieci przemysłowej POWERLINK i openSAFETY oraz z wydajnym środowiskiem programistycznym Automation Studio B&R nieustannie przedefiniowuje przyszłość technologii automatyzacji.

B&R Automatyka Przemysłowa
www.br-automation.com