HMI czy komputer panelowy? Co wybrać? Czym się dziś różnią?

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Kiedyś rozwiązania HMI (Human-Machine Interface) opierały się na niewielkim wyświetlaczu, prostym mikrokontrolerze i szeregu wejść I/O cyfrowo-analogowych, interfejsów do magistrali szeregowych czy Ethernetu, a ich zaletą była przystępna cena. Dzisiaj HMI coraz bardziej przypominają przemysłowe komputery panelowe: mikrokontroler zastąpiony został mikroprocesorem, ekran wyposażony jest w panel dotykowy.

HMI czy komputer panelowy? Co wybrać? Czym się dziś różnią?

Czy jest więc nadal miejsce na tego typu rozwiązania, w sytuacji gdy przemysłowe komputery panelowe są dostępne pod postacią coraz to nowych klonów, przy coraz niższych cenach? Moim zdaniem panele HMI pozostaną obecne na rynku, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z automatyką. Dzieje się to z trzech powodów:

  • mają więcej wejść-wyjść (I/O),
  • mają więcej zintegrowanego, specjalistycznego oprogramowania,
  • cechują się niższą ceną przy większej skalowalności.

Zwróćmy uwagę na panel HMI produkcji firmy ICP-DAS VP-4136. Znajdziemy w nim, oprócz portów USB, RS232, RS485 i Ethernet występujących niemal w każdym komputerze panelowym, aż trzy sloty na dedykowane moduły I/O serii I-8K/87K - a w ramach tych modułów blisko 150 propozycji kart analogowych, cyfrowych, MCM, komunikacyjnych, itp. Trudno znaleźć komputer panelowy mający aż tak szeroką specyfikację rozszerzeń za tak relatywnie niewielkie pieniądze!

Co więcej - VP-4136 wyposażony jest w oprogramowanie InduSoft Web Studio Runtime oraz ISaGRAF umożliwiające z wykorzystaniem prostych narzędzi w oparciu o serwer WWW wizualizowanie stanu maszyny/urządzenia i zaprojektowanie funkcji jego obsługi. Software ten dostępny jest już w cenie urządzenia. Podobnego oprogramowania próżno szukać u dostawców komputerów panelowych.

Porównując ceny komputerów panelowych o przekątnych do 12" z urządzeniami HMI firmy ICP DAS, nadal odnoszę wrażenie, że HMI są dostępne w niższej cenie. Dla odbiorcy ma to tym większe znaczenie, im więcej paneli HMI kupuje w ciągu roku producent danej maszyny czy systemu HVAC/AKPIA/Smart Home czy innego.

Przewagę komputerów panelowych postrzegam szczególnie tam, gdzie funkcje wyświetlacza wykraczają poza prosty interfejs HMI, gdzie wymagana jest grafika wysokiej rozdzielczości i duża wydajność CPU (SCADA/MES/APS/ERP). Gdybym miał podzielić przemysłowe komputery panelowe, to wybrałbym kryterium specjalizacji zastosowania, przy czym wyższe wymagania przekładają się wprost na wzrost ceny.

Oprócz dużej popularności ekonomicznych, uniwersalnych panelowych komputerów przemysłowych reprezentowanych w naszej ofercie przez ekonomiczną linię AFL produkcji IEI i odporną na trudne warunki pracy linię UPC (z obudową w całości wykonaną z metalu), zauważamy rosnący udział "komputerów do zastosowań specjalnych". W szczególności widzimy rosnące zainteresowanie komputerami produkcji firmy Aplex: w obudowach ze stali nierdzewnej i cechujących się ekstremalnym stopniem ochrony IP69K (odporne na mycie myjką ciśnieniową bez potrzeby wyłączania komputera), z grupy FABS - w obudowach ze stali kwasoodpornej, o konstrukcji zgodnej z certyfikacją procesów produkcji żywności i leków oraz linii komputerów z certyfikatem ATEX. Te ostatnie mogą być stosowane w tych gałęziach przemysłu, gdzie obecne są łatwopalne pyły (węglowy, sadza, mąka, kakao) czy substancje lotne (rozpuszczalniki, paliwa).

Szczególnie w specjalnych zastosowaniach i wymagających branżach rekomenduję wykorzystanie specjalistycznych komputerów panelowych, gdyż konstrukcja paneli HMI, jakkolwiek umożliwiająca o wiele większą skalowalność, jest obarczona kompromisem mechanicznym.

Łukasz Łukasiewicz
Inżynier aplikacyjny
JM elektronik
www.jm.pl