TwinCAT HMI - Jedno narzędzie, wiele platform wizualizacyjnych

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Jak będą wyglądały przyszłe interfejsy operatorskie? Czy możliwe jest stworzenie uniwersalnego narzędzia, które zapewni maksymalną ergonomię oraz komfort użytkowania wizualizacji przy jej jednoczesnej łatwości projektowania? Inżynierowie z firmy Beckhoff odpowiadają na to ostatnie pytanie twierdząco, proponując wykorzystanie oprogramowania TwinCAT HMI. Integruje on system do tworzenia wizualizacji bezpośrednio w środowisku Microsoft Visual Studio, daje możliwość korzystania z otwartego standardu HTML5 i zapewnia wysoką wydajność i responsywność tworzonych interfejsów oraz ich niezależność od platformy sprzętowej. TwinCAT HMI spełnia tym samym wymogi stawiane rozwiązaniom zgodnym z koncepcją Industry 4.0.

TwinCAT HMI - Jedno narzędzie, wiele platform wizualizacyjnych

ERGONOMIA I ŁATWOŚĆ PROGRAMOWANIA

Rys. 1. TwinCAT HMI to oprogramowanie zapewniające integrację z Visual Studio

Dobry interfejs użytkownika powinien być ergonomiczny, przejrzysty i łatwy w użyciu. Beckhoff dodaje do tej listy również wymogi co do efektywności i szybkości procesu tworzenia wizualizacji. Poprzez integrację TwinCAT HMI z Visual Studio projektanci uzyskują dostęp do intuicyjnego edytora typu "What-You-See-Is-What-You-Get" (WYSIWYG), który umożliwia szybkie pobieranie elementów kontrolnych i wyświetlających z biblioteki, ich rozmieszczanie oraz łączenie ze zmiennymi systemowymi.

Możliwe jest też tworzenie modułów składających się z wielu elementów i ich wielokrotne używanie, co pozwala na szybką rozbudowę systemu i zmniejsza nakład wymaganych prac projektowych. TwinCAT HMI zawiera też gotowe szablony, które mogą być wykorzystane w tworzonej wizualizacji celem budowy złożonych i jednocześnie ergonomicznych interfejsów użytkownika.

Zależnie od typu aplikacji i potrzeb projektanta wizualizacja może być zaimplementowana po stronie klienta przy wykorzystaniu języka JavaScript lub po stronie serwera jako rozszerzenia w języku C++ lub .NET. Te ostatnie zapewniają maksymalny poziom ochrony własności intelektualnej. W przypadku osób nieplanujących kodować we wspomnianym JavaScript dostępna jest też możliwość konfiguracji elementów w edytorze graficznym zamiast ich programowania!

HTML5 ZAPEWNIA PEŁNĄ RESPONSYWNOŚĆ

TwinCAT HMI korzysta z nowoczesnego języka tworzenia stron internetowych, którym jest HTML5. Zapewnia on łatwość projektowania interfejsów przy zachowaniu ich wysokiej wydajności oraz interaktywności. HTML5 staje się standardem w branży IT i wykorzystywany jest dzisiaj w tysiącach stron internetowych, w tym w zastosowaniach przemysłowych.

Użycie HTML5 pozwala na tworzenie w pełni responsywnych wizualizacji, których wygląd i układ są zawsze dopasowane do rozdzielczości i orientacji ekranu urządzenia końcowego. Umożliwia to wykorzystanie różnych rodzajów wyświetlaczy - od urządzeń wielkoformatowych i komputerów panelowych, poprzez kompaktowe HMI, do praktycznie dowolnych urządzeń przenośnych, w tym ich przyszłych generacji.

Zapewniona jest również niezależność od platformy obliczeniowej i w każdym z przypadków bezpieczeństwo transmisji danych. TwinCAT HMI wspiera popularne systemy operacyjne - a wszystko to bez potrzeby adaptacji lub rekompilacji projektu.

Nowość! Ekonomiczne panele z ekranami panoramicznymi 10,1"

Beckhoff wprowadził do oferty nowe, ekonomiczne panele operatorskie CP6600/CP6700 i panel sterujący CP6900 wyposażone w ekrany TFT o przekątnej 10,1". Uzupełniają one wcześniejszą ofertę odpowiedników 7-calowych. Zostały zaprojektowane do aplikacji, w których najważniejszym kryterium jest niska cena podzespołów. Wyświetlają obrazy w trybie 16,7 miliona kolorów i rozdzielczości 1024×600 WSVGA.

W ramach nowych urządzeń PC-Based produkowane są dwa typy paneli: CP6600 z mikrokontrolerem ARM Cortex A8 i 1 GB pamięci DDR3 RAM oraz CP6700 z 4-rdzeniowym mikrokontrolerem Intel Atom 1,91 GHz i 2 GB pamięci DDR3L RAM z możliwością rozszerzenia do 8 GB. Do tego dostępny jest panel sterujący CP6900 z ekranem dotykowym i obsługą trybu DVI/USB Extended, mogący komunikować się na odległość nawet do 50 m ze współpracującym z nim komputerem.

Obydwa panele pracują z chłodzeniem przez naturalną konwekcję, a CP6900 jest urządzeniem całkowicie pasywnym. Wszystkie trzy modele zawierają aluminiową maskownicę frontową i panel tylny z blachy stalowej, zapewniające znacznie większą trwałość niż większość odpowiedników plastikowych w segmencie low-cost, entry-level.

Informacje o nowych modelach: www.beckhoff.com/cp6600, .../cp6700 oraz ..../cp6900

ZNACZNIE WIĘCEJ NIŻ HMI

Rys. 2. Jedna wizualizacja i wiele urządzeń końcowych - to dzisiaj możliwe dzięki TwinCAT HMI

Omawiane oprogramowanie zawiera zestaw narzędzi zapewniających efektywne programowanie aplikacji wizualizacyjnych. W jego skład wchodzi HMI Creator - przyjazny dla użytkownika edytor graficzny zawierający również wbudowane szablony przyspieszające uruchamianie projektów, HMI Framework - zapewniający sterowanie i interakcję z urządzeniami klienckimi oraz HMI Server - agregujący i udostępniający klientom dane z systemów czasu rzeczywistego, w szczególności sterowników.

Zestaw ten umożliwia tworzenie różnorodnych architektur zależnie od wymagań systemu - od lokalnych HMI, poprzez rozwiązania wieloserwerowe i łączące wielu klientów, do systemów wykorzystujących kilka jednocześnie działających środowisk runtime. Wykorzystując ostatni z modułów - HMI Extensions - możliwe jest też stworzenie systemu wieloprotokołowego o wysokim stopniu indywidualizacji, zawierającego komponenty w językach C++, .NET oraz inne - np. Alarms&Events czy TwinCAT Scope.

Visual Studio ułatwia projektowanie wizualizacji - projektant może łatwo zmieniać cechy obiektów oraz łączyć dane z urządzeń automatyki i systemów IT. Możliwe jest wyświetlanie bieżących wartości parametrów podczas projektowania HMI oraz bezpośrednie animowanie interfejsu z wykorzystaniem dostępnych zmiennych. Również wszelkie modyfikacje mogą być wykonywane w trybie pracy na żywo. TwinCAT HMI daje też możliwość korzystania z narzędzi do pracy zespołowej, takich jak Team Foundation Server czy Subversion.

BEZPIECZNA KOMUNIKACJA

Skupiając się na efektywności tworzenia i ergonomii interfejsów operatorskich, inżynierowie firmy Beckhoff nie pominęli ważnego we współczesnym przemyśle aspektu, którym jest cyberbezpieczeństwo. Postawiono tutaj na wypracowane przez branżę IT, sprawdzone standardy, takie jak protokół HTTPS oraz WebSocket Secure, które gwarantują bezpieczną wymianę danych pomiędzy serwerem i klientem.

Z kolei do komunikacji ze sterownikami i innymi urządzeniami systemów automatyki korzysta się z protokołów takich jak OPC UA wraz ze specyfikacją Automation Device Specification, BACnet czy przykładowo popularnego w branży energetyki IEC 61850.

Dane mogą być wymieniane z jednym lub jednocześnie wieloma klientami w sieci, przy czym mogą nimi być zarówno komputery przemysłowe, panelowe, jak też urządzenia przenośne. Zapewnione jest również bezpieczne połączenie z usługami działającymi w chmurze, co przykładowo pozwala na wyświetlanie wizualizacji na smartfonach komunikujących się poprzez Internet.

TWÓJ PRZYSZŁY STANDARD WIZUALIZACJI

Nowy TwinCAT HMI, który zostanie wprowadzony do oferty w trzecim kwartale 2016 roku, powinien być rewolucją w obszarze narzędzi do tworzenia wizualizacji. Zapewni on użytkownikom możliwość odejścia od własnościowych, zamkniętych systemów programowania i komunikacji na rzecz otwartych standardów branżowych takich jak HTML5, HTTPS oraz użycia Visual Studio. Korzystając z omawianego narzędzia, możliwe będzie tworzenie wizualizacji, które będą zawsze dobrze wyglądały i działały wydajnie niezależnie od zastosowanego urządzenia. Z nowym TwinCAT HMI będziesz w samym centrum rewolucji Industry 4.0!

Beckhoff Automation Sp. z o.o.
www.beckhoff.pl