Urządzenia sygnalizacji optycznej i akustycznej

| Prezentacje firmowe Bezpieczeństwo

Sygnalizacja optyczna i akustyczna jest najstarszą i najpowszechniejszą formą komunikacji. Pomimo upływu czasu nie straciła zarówno na znaczeniu, jak i powszechności zastosowania. Co więcej, dzięki stałemu rozwojowi techniki urządzenia sygnalizacyjne stają się coraz efektywniejsze, w znaczący sposób podnosząc bezpieczeństwo pracy jak i efektowniejsze stanowiąc niejednokrotnie istotny element designu urządzenia, na którym są instalowane.

Urządzenia sygnalizacji optycznej i akustycznej

Fot. 1.

Obecnie urządzenia sygnalizacyjne mają zastosowanie we wszelkiego rodzaju instalacjach, począwszy od prostych sygnalizatorów panelowych po zaawansowane technologicznie jak np. systemy optymalizacji procesów produkcyjnych zbudowane na bazie kolumn sygnalizacyjnych KombiSIGN 72 (fot. 1).

Firma INSTOM posiada w swojej ofercie handlowej bardzo bogatą tych urządzeń, za pomocą których można w pełni wyposażyć praktycznie każde stanowisko, z którego generowane są sygnały optyczne i/lub akustyczne.

Oferowane przez INSTOM produkty można sklasyfikować w czterech kategoriach:

 • kolumny sygnalizacyjne,
 • sygnalizatory optyczne,
 • sygnalizatory akustyczne,
 • sygnalizatory optyczno-akustyczne.

Powyższy podział jest umowny, pozwalający na odzwierciedlenie głównych cech identyfikujących produkty przyporządkowane do danej grupy.

KOLUMNY SYGNALIZACYJNE

Fot. 2.

Oferowane przez nas kolumny sygnalizacyjne firmy WERMA podzielone są na dwie grupy: modułowe i kompaktowe. Cechą charakterystyczną kolumn modułowych (opatentowane rozwiązanie firmy WERMA) jest możliwość ich dowolnego kształtowania w ramach danego typu.

Podstawowymi modelami są kolumny KombiSIGN 40 (fot. 2) oraz KombiSIGN 72, dostępne w dwóch wersjach kolorystycznych. Do obu wersji wykonania przyporządkowane są elementy akustyczne w kolorach elementów bazowych oraz akcesoria umożliwiające ich montaż zarówno w znaczeniu funkcjonalnym jak i estetycznym.

Moduły optyczne tych kolumn, wykonane w technologii LED, generują dwa rodzaje światła, zmieniane za pomocą mikroprzełącznika umieszczonego na płytce wewnątrz modułu.

Wersja TwinLIGHT emituje światło stałe oraz migające, zaś wersja TwinFLASH emituje światło błyskowe oraz EVS (Enhanced Visibility System - opatentowane rozwiązanie firmy WERMA), czyli światło o nieregularnych błyskach.

W ofercie posiadamy również starszy model tj. KombiSIGN 71, którego moduły mogą emitować jeden rodzaj światła przy wykorzystaniu jednego źródła światła (klasycznej żarówki, żarówki LED, modułu wykonanego w technologii LED, palnika ksenonowego).

Kolumny kompaktowe, w odróżnieniu od kolumn modułowych, mają odmienną konstrukcję, co pozwala na dowolne kształtowanie ich obudowy zarówno w odniesieniu do estetyki, jak i ich funkcjonalności.

Użytkownik ma możliwość wyboru spośród sześciu typów kolumn, dostępnych w konfiguracjach uwzględniających ilość poziomów modułów optycznych, wersje z elementem akustycznym lub bez, rodzaj emitowanego światła oraz wykonanie w różnych wersjach dotyczących zasilania.

W ofercie firmy WERMA dostępne są kolumny do pracy w warunkach normalnych, w strefach o podwyższonych standardach higienicznych oraz w strefach Ex.

SYGNALIZATORY OPTYCZNE

Fot. 3.

Drugą oferowaną przez nas grupą produktów firmy WERMAsygnalizatory optyczne. W naszej ofercie znajdziecie Państwo sygnalizatory:

 • panelowe,
 • do montażu na powierzchni płaskiej, uchwycie ściennym oraz na rurze, w szerokiej gamie rozmiarów, kolorów oraz rodzajów źródeł światła (fot. 3),
 • modułowe serii 853 w charakterystycznej kwadratowej obudowie pozwalającej na tworzenie z nich zwartych modułów sygnalizacyjnych, uzupełniane dedykowanymi do nich modułami akustycznymi serii 153
 • przeznaczone do pracy w ciężkich warunkach serii 839,
 • do oświetlenia przeszkodowego serii 280 oraz 281,
 • do sterowania ruchem ulicznym serii 890, 895, 897, 894 oraz 494,
 • z monitorowany źródłem światła serii 806, 826 oraz 829,
 • do pracy w strefach Ex, serii 729.

ELEMENTY AKUSTYCZNE

Fot. 4.

Sygnalizatory akustyczne, podobnie jak opisane powyżej sygnalizatory optyczne, podlegają podobnemu przyporządkowaniu. Użytkownik dostaje do swojej dyspozycji sygnalizatory:

 • panelowe,
 • do montażu na powierzchni płaskiej, uchwycie ściennym oraz na rurze, w szerokiej gamie rozmiarów oraz rodzajów generowanych dźwięków (fot. 4),
 • do pracy w ciężkich warunkach, generujące do 42 różnego rodzaju dźwięków o natężeniu do 120 dB,
 • dzwonki serii 914 generujące dźwięk o natężeniu do 98 dB,
 • przeznaczone do pracy w strefach Ex, serii 714, 718, 750 oraz 761 (fot. 5).

Fot. 5.

Sygnalizatory dostępne są w wykonaniu jako buczki, syreny lub sygnalizatory wielotonowe, emitujące dźwięki stałe lub zmienne, w wersjach dostosowanych do zasilania ze źródeł o zróżnicowanym poziomie napięcia.

W części sygnalizatorów wielotonowych istnieje możliwość zewnętrznego wybrania do trzech tonów. Wyposażenie ich w dodatkowe akcesoria umożliwia różne formy zabudowy.

WERSJE OPTYCZNO-AKUSTYCZNE

Fot. 6.

Sygnalizatory optyczno-akustyczne stanowią połączenie w jednej obudowie cech obu grup produktów. Pozwala to na ograniczenie ilości zabudowywanych elementów oraz poprawę skuteczności emitowanych sygnałów ostrzegawczych. Oferujemy sygnalizatory:

 • panelowe,
 • do montażu na powierzchni płaskiej, uchwycie ściennym oraz na rurze, w szerokiej gamie rozmiarów, kolorów, wykorzystanych źródeł światła oraz rodzajów generowanych dźwięków,
 • do pracy w ciężkich warunkach, emitujące do 42 tonów o natężeniu dźwięku do 120 dB oraz światło o podwójnym błysku lub EVS (fot. 6).

Analogicznie jw., użytkownik może dobrać sygnalizator o wymaganym rozmiarze, typie (brzęczyk, buczek, syrena lub sygnalizator wielotonowy), natężeniu emitowanego dźwięku oraz rodzaju światła.

Zaprezentowane powyżej przykładowe produkty stanowią jedynie wizytówkę szerokiej oferty firmy INSTOM sp. z o.o., dotyczących sygnalizatorów. Więcej informacji na temat wskazanych powyżej grup produktów uzyskają Państwo, wysyłając zapytanie na adres: handlowy@instom.com.pl

INSTOM sp. z o.o.