Graficzne rejestratory danych firmy Orbit Merret

| Prezentacje firmowe PLC, HMI, Oprogramowanie

Rejestratory elektroniczne to wszechstronne, łatwe w obsłudze i uniwersalne urządzenia do gromadzenia, rejestrowania i wizualizacji parametrów kluczowych dla sterowania procesami technologicznymi. Znajdują one zastosowanie w przemyśle przede wszystkim jako zamienniki przestarzałych rejestratorów papierowych.

Graficzne rejestratory danych firmy Orbit Merret

Korzystając z tego urządzenia, możemy w łatwy sposób kontrolować proces produkcyjny, gdzie zachodzi potrzeba rejestrowania, gromadzenia i analizy danych 24 godziny na dobę, koncentracji kilku sygnałów (przebiegów) w jednym oknie.

PROCES POD KONTROLĄ

Fot. 1. Panel przedni OMR 700

Rejestrator idealnie sprawdza się w branżach, gdzie proces jest skomplikowany, a kluczowym parametrem jest jakość wykonania produktu. Przykładem jest produkcja opon, gdzie mieszane są m.in. kauczuk i siarka w celu otrzymania gumy o odpowiednich właściwościach. W przypadku wadliwej partii opon jesteśmy w stanie określić na jakim etapie produkcji wystąpił błąd i co było jego przyczyną dzięki zarejestrowanym danym.

Równie ważne jest śledzenie kluczowych parametrów przy powstawaniu produktów spożywczych. Przykładem jest produkcja serów, gdzie mleko jest pasteryzowane poprzez podgrzanie go do określonej temperatury w określonym czasie. Natomiast w końcowym etapie, czyli dojrzewaniu sera, kluczowe jest śledzenie dwóch parametrów jednocześnie: wilgotności i temperatury.

Innym zastosowaniem rejestratora może być diagnostyka stanu technicznego amortyzatora pojazdu. W tym celu rejestruje się zmianę siły tłumiącej w funkcji przemieszczenia tłoka amortyzatora. We wszystkich tych aplikacjach możemy śledzić proces w czasie rzeczywistym dzięki rejestratorowi danych.

Urządzenie to znajdziemy w ofercie firmy Orbit Merret, czeskiego dostawcy rejestratorów, cyfrowych mierników panelowych, wyświetlaczy wielkoformatowych. OMR 700 pozwala na zbieranie i rejestrowanie zdarzeń oraz prezentację danych w postaci graficznej. Dane są wyświetlane na panelu dotykowym (multi-touch) TFT o przekątnej 5,7".

REJESTRACJA DANYCH

Fot. 2. Moduły rozszerzeń mogą być umieszczone w dowolnym z 8 slotów

Dla zwiększenia niezawodności moduł wyposażono w dwa systemy do rejestracji danych: główny i zapasowy. Zebrane dane są zapisywane na wbudowanej pamięci 2× 512 MB, z kompresją, dzięki czemu możemy pomieścić do 4 razy więcej danych bez wpływu na szybkość pracy urządzenia. Dodatkowo możemy użyć zewnętrznej karty SD lub pamięci z interfejsem USB.

Dane są zapisywane do formatu BIN lub CSV. Prezentacja danych odbywa się w postaci graficznej poprzez dynamiczne wykresy słupkowe, liniowe, jak również parametry liczbowe. Wejścia urządzenia są w pełni konfigurowalne, możliwe jest filtrowanie sygnałów, tłumienie niepożądanych zakłóceń np. przy pomiarze częstotliwości.

Urządzenie OMR 700 ma również moduł do sygnalizacji alarmu w postaci dźwięku. Rejestrator wyposażono też w zegar czasu rzeczywistego, dzięki czemu do każdego pomiaru jest dołączana data i czas jego wykonania.

Dzięki funkcji rejestracji zdarzeń (Events) możemy określić zachowanie rejestratora w przypadku sytuacji alarmowych, przekroczenia granicznych wartości mierzonego sygnału. Może to być zrzut ekranu, miganie kontrolki lub automatyczne przełączenie na podgląd ekranu, gdzie wystąpiło zdarzenie.

BUDOWA I INTERFEJSY URZĄDZENIA

Rys. 1. Komunikacja rejestratora OMR 700 z innymi urządzeniami w sieci

Podstawowa wersja rejestratora jest wyposażona w zasilacz, moduł komunikacji oraz 5 wejść i 2 wyjścia cyfrowe. OMR 700 może się komunikować z innymi urządzeniami poprzez Ethernet w standardzie 10/100BaseT.

Rejestrator umożliwia wyświetlanie danych, ich wizualizację na innych urządzeniach w sieci z zainstalowaną aplikacją OM Link. Możliwa jest też konfiguracja urządzenia z poziomu tego programu. Dzięki wbudowanemu interfejsowi RS-485 dane mogą być prezentowane przykładowo na wyświetlaczach z oferty Orbit Merret.

OMR 700 ma budowę modułową z możliwością dołączenia do 8 modułów I/O, analogowych lub cyfrowych. Urządzenie ma możliwość przetwarzania i zapisu danych z 96 wejść.

Wejściowe moduły rozszerzeń dają możliwość pomiaru sygnałów z czujników z przetwornikiem na sygnały cyfrowe lub analogowe, potencjometrów, 2- i 3-przewodowych czujników rezystancyjnych oraz NPN/PNP, termoelektrycznych, tensometrycznych i przemieszczeń liniowych z dokładnością do 0,15% zakresu, przy rozdzielczości do 24 bitów i częstotliwości do 320 pomiarów/s. Wszystkie dostępne moduły analogowe są izolowane galwanicznie.

Na wyjściu urządzenia możemy dołączyć moduły przekaźnikowe (NO/NC), analogowe (izolowane galwanicznie), SSR oraz typu otwarty kolektor NPN/PNP. Dostępne są też moduły komunikacyjne w standardach przemysłowych Profibus, Profinet.

OBSŁUGA URZĄDZENIA ORAZ DOSTĘPNE AKCESORIA

OMR 700 można obsługiwać za pomocą przycisków umieszczonych pod pokrywą, w dolnej części panelu. Konfiguracji dokonujemy poprzez dostępne z poziomu urządzenia menu. O rejestracji danych i statusie pracy urządzenia informują nas 2 diody LED. Panel przedni rejestratora jest osłonięty pokrywą o stopniu ochrony IP64. Całość mieści się w kompaktowej obudowie 150×150 mm.

Fot. 3. Przykładowe obudowy rejestratora

Opcjonalnie dostępne są również wersje przenośne, a także obudowy. Przykładowo OMA 710 to obudowa laboratoryjna, dzięki której rejestrator jest przenośny. Układ złączy wyprowadzonych w tylnej części obudowy jest taki sam jak w urządzeniu OMR 700.

Z kolei OMA 713 to przenośna obudowa dla OMR 700 zaprojektowana do najbardziej wymagających środowisk. Jest odporna na kurz, wilgotność i wyposażona w złącza o stopniu ochrony IP67, co umożliwia używanie rejestratora w trudnych warunkach.

OEM Automatic