Graficzne rejestratory danych firmy Orbit Merret

Rejestratory elektroniczne to wszechstronne, łatwe w obsłudze i uniwersalne urządzenia do gromadzenia, rejestrowania i wizualizacji parametrów kluczowych dla sterowania procesami technologicznymi. Znajdują one zastosowanie w przemyśle przede wszystkim jako zamienniki przestarzałych rejestratorów papierowych.

Posłuchaj
00:00

Korzystając z tego urządzenia, możemy w łatwy sposób kontrolować proces produkcyjny, gdzie zachodzi potrzeba rejestrowania, gromadzenia i analizy danych 24 godziny na dobę, koncentracji kilku sygnałów (przebiegów) w jednym oknie.

PROCES POD KONTROLĄ

Fot. 1. Panel przedni OMR 700

Rejestrator idealnie sprawdza się w branżach, gdzie proces jest skomplikowany, a kluczowym parametrem jest jakość wykonania produktu. Przykładem jest produkcja opon, gdzie mieszane są m.in. kauczuk i siarka w celu otrzymania gumy o odpowiednich właściwościach. W przypadku wadliwej partii opon jesteśmy w stanie określić na jakim etapie produkcji wystąpił błąd i co było jego przyczyną dzięki zarejestrowanym danym.

Równie ważne jest śledzenie kluczowych parametrów przy powstawaniu produktów spożywczych. Przykładem jest produkcja serów, gdzie mleko jest pasteryzowane poprzez podgrzanie go do określonej temperatury w określonym czasie. Natomiast w końcowym etapie, czyli dojrzewaniu sera, kluczowe jest śledzenie dwóch parametrów jednocześnie: wilgotności i temperatury.

Innym zastosowaniem rejestratora może być diagnostyka stanu technicznego amortyzatora pojazdu. W tym celu rejestruje się zmianę siły tłumiącej w funkcji przemieszczenia tłoka amortyzatora. We wszystkich tych aplikacjach możemy śledzić proces w czasie rzeczywistym dzięki rejestratorowi danych.

Urządzenie to znajdziemy w ofercie firmy Orbit Merret, czeskiego dostawcy rejestratorów, cyfrowych mierników panelowych, wyświetlaczy wielkoformatowych. OMR 700 pozwala na zbieranie i rejestrowanie zdarzeń oraz prezentację danych w postaci graficznej. Dane są wyświetlane na panelu dotykowym (multi-touch) TFT o przekątnej 5,7".

REJESTRACJA DANYCH

Fot. 2. Moduły rozszerzeń mogą być umieszczone w dowolnym z 8 slotów

Dla zwiększenia niezawodności moduł wyposażono w dwa systemy do rejestracji danych: główny i zapasowy. Zebrane dane są zapisywane na wbudowanej pamięci 2× 512 MB, z kompresją, dzięki czemu możemy pomieścić do 4 razy więcej danych bez wpływu na szybkość pracy urządzenia. Dodatkowo możemy użyć zewnętrznej karty SD lub pamięci z interfejsem USB.

Dane są zapisywane do formatu BIN lub CSV. Prezentacja danych odbywa się w postaci graficznej poprzez dynamiczne wykresy słupkowe, liniowe, jak również parametry liczbowe. Wejścia urządzenia są w pełni konfigurowalne, możliwe jest filtrowanie sygnałów, tłumienie niepożądanych zakłóceń np. przy pomiarze częstotliwości.

Urządzenie OMR 700 ma również moduł do sygnalizacji alarmu w postaci dźwięku. Rejestrator wyposażono też w zegar czasu rzeczywistego, dzięki czemu do każdego pomiaru jest dołączana data i czas jego wykonania.

Dzięki funkcji rejestracji zdarzeń (Events) możemy określić zachowanie rejestratora w przypadku sytuacji alarmowych, przekroczenia granicznych wartości mierzonego sygnału. Może to być zrzut ekranu, miganie kontrolki lub automatyczne przełączenie na podgląd ekranu, gdzie wystąpiło zdarzenie.

BUDOWA I INTERFEJSY URZĄDZENIA

Rys. 1. Komunikacja rejestratora OMR 700 z innymi urządzeniami w sieci

Podstawowa wersja rejestratora jest wyposażona w zasilacz, moduł komunikacji oraz 5 wejść i 2 wyjścia cyfrowe. OMR 700 może się komunikować z innymi urządzeniami poprzez Ethernet w standardzie 10/100BaseT.

Rejestrator umożliwia wyświetlanie danych, ich wizualizację na innych urządzeniach w sieci z zainstalowaną aplikacją OM Link. Możliwa jest też konfiguracja urządzenia z poziomu tego programu. Dzięki wbudowanemu interfejsowi RS-485 dane mogą być prezentowane przykładowo na wyświetlaczach z oferty Orbit Merret.

OMR 700 ma budowę modułową z możliwością dołączenia do 8 modułów I/O, analogowych lub cyfrowych. Urządzenie ma możliwość przetwarzania i zapisu danych z 96 wejść.

Wejściowe moduły rozszerzeń dają możliwość pomiaru sygnałów z czujników z przetwornikiem na sygnały cyfrowe lub analogowe, potencjometrów, 2- i 3-przewodowych czujników rezystancyjnych oraz NPN/PNP, termoelektrycznych, tensometrycznych i przemieszczeń liniowych z dokładnością do 0,15% zakresu, przy rozdzielczości do 24 bitów i częstotliwości do 320 pomiarów/s. Wszystkie dostępne moduły analogowe są izolowane galwanicznie.

Na wyjściu urządzenia możemy dołączyć moduły przekaźnikowe (NO/NC), analogowe (izolowane galwanicznie), SSR oraz typu otwarty kolektor NPN/PNP. Dostępne są też moduły komunikacyjne w standardach przemysłowych Profibus, Profinet.

OBSŁUGA URZĄDZENIA ORAZ DOSTĘPNE AKCESORIA

OMR 700 można obsługiwać za pomocą przycisków umieszczonych pod pokrywą, w dolnej części panelu. Konfiguracji dokonujemy poprzez dostępne z poziomu urządzenia menu. O rejestracji danych i statusie pracy urządzenia informują nas 2 diody LED. Panel przedni rejestratora jest osłonięty pokrywą o stopniu ochrony IP64. Całość mieści się w kompaktowej obudowie 150×150 mm.

Fot. 3. Przykładowe obudowy rejestratora

Opcjonalnie dostępne są również wersje przenośne, a także obudowy. Przykładowo OMA 710 to obudowa laboratoryjna, dzięki której rejestrator jest przenośny. Układ złączy wyprowadzonych w tylnej części obudowy jest taki sam jak w urządzeniu OMR 700.

Z kolei OMA 713 to przenośna obudowa dla OMR 700 zaprojektowana do najbardziej wymagających środowisk. Jest odporna na kurz, wilgotność i wyposażona w złącza o stopniu ochrony IP67, co umożliwia używanie rejestratora w trudnych warunkach.

OEM Automatic

Więcej na www.oemautomatic.pl
Powiązane treści
Wskaźniki, regulatory i rejestratory tablicowe
Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Serwohydrauliczny napęd Bosch Rexroth zwiększa sprawność energetyczną pras do głębokiego tłoczenia
Obudowy, złącza, komponenty
277 powodów, by wybrać przyszłość bez smarowania. NOWOŚCI igus na 2025 rok
PLC, HMI, Oprogramowanie
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów
Pomiary
PL Flush – precyzyjny czujnik ciśnienia do aplikacji z ograniczoną przestrzenią montażową
Pomiary
Ekran dotykowy, wyjście HDMI, mała masa, kompaktowe wymiary - nowe oscyloskopy Voltcraft z serii DOV
Bezpieczeństwo
Obniżenie kosztów suwnic wewnętrznych nawet o 40% dzięki nowemu prowadnikowi ślizgowemu firmy igus
Zobacz więcej z tagiem: PLC, HMI, Oprogramowanie
Gospodarka
zenon 15 zmienia integrację IT-OT w automatyce przemysłowej
Gospodarka
Partnerstwo Dassault Systèmes i BoConcept zmieni planowanie przestrzeni i projektowanie wnętrz
Prezentacje firmowe
Bosch Rexroth oferuje usługę FOTA - aktualizowanie sterowników – także pochodzących od innych producentów

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów