Automatyczny transport w branży meblarskiej z MOBOT AGV

| Prezentacje firmowe Roboty

Według statystyk Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli nasz kraj znajduje się w światowej czołówce eksporterów mebli. Jednakże dalszy rozwój i zwiększanie wydajności są zagrożone, ze względu na rosnący brak pracowników i koszty pracy. Podczas produkcji mebli, zwłaszcza tapicerowanych, wiele zadań jest wykonywanych ręcznie, jednak występuje tam duży potencjał do automatyzacji i robotyzacji.

Automatyczny transport w branży meblarskiej z MOBOT AGV

Fot. 1. Robot mobilny MOBOT AGV CubeRunner

Producenci mebli, podobnie jak przedstawiciele innych branż, muszą sprostać rosnącym wymaganiom klientów na całym świecie, zarówno pod względem różnorodności oferty oraz możliwości jej dopasowywania, jak i czasu realizacji zamówienia. Stają oni przed takimi wyzwaniami, jak skrócenie czasu realizacji zamówień, optymalizacja wykorzystania zasobów i poprawienie elastyczności produkcyjnej.

Skuteczną metodą na poradzenie sobie z tym sprawdzianem konkurencyjności jest automatyzacja. Jej wdrożenie wymusza szczegółową analizę procesów w firmie, a w rezultacie przynosi udoskonalenie zarządzania przepływem zasobów i lepsze zarządzanie kosztami.

Wśród procesów, które z jednej strony najłatwiej zautomatyzować, a z drugiej poprawić łatwość ich dostosowywania się do szybko zmieniającego się zapotrzebowania, jest transport międzyoperacyjny.

Dostarczanie zarówno półproduktów z magazynu na linię produkcyjną, jak też przewożenie gotowych mebli do magazynu jest powtarzalnym i mało ergonomicznym zadaniem. W obliczu niedoborów kadrowych oraz konieczności szybkiego dostosowywania się do aktualnych potrzeb produkcyjnych, warto rozważyć zastosowanie samojezdnych robotów mobilnych. Nowoczesne roboty samojezdne AGV, produkowane m.in. przez polską firmę WObit, są wprost stworzone do takich procesów.

RODZINA UNIWERSALNYCH ROBOTÓW MOBILNYCH

Fot. 2. Robot mobilny MOBOT AGV FlatRunner HT

Tym, co wyróżnia roboty mobilne MOBOT AGV, jest ich kompaktowa i elastyczna konstrukcja, pozwalająca na wyposażenie w dowolny wózek transportowy. Roboty mogą przewozić palety np. z deskami do skręcenia, kuwety wypełnione drobnymi detalami, takimi jak wkręty lub śruby, jak również gotowe meble o rozmaitych gabarytach.

Wszystko zależy od sposobu wykonania wózka dokowanego przez robota. Obecnie w ofercie dostępnych jest kilka standardowych wózków transportowych do każdego z robotów mobilnych, możliwe jest również wykonanie wózka dopasowanego do nietypowego ładunku klienta. MOBOT AGV mogą zahaczać wózki samodzielnie, być załadowywane ręcznie lub automatycznie za pomocą innego robota przemysłowego.

Po zsynchronizowaniu robota AGV z oprogramowaniem zarządzającym magazynem albo po wyposażeniu stacji lub maszyn produkcyjnych w odpowiednie czujniki, może on być wzywany w pełni automatycznie do wykonania określonego zadania. Zadania te mogą być również zlecane przez człowieka - sposób realizacji zależy od stopnia zautomatyzowania procesów w przedsiębiorstwie.

W skład rodziny robotów MOBOT AGV wchodzi obecnie sześć modeli, mogących przewozić ładunki o masie od 100 kg aż do 1500 kg. Często wybieranym robotem jest MOBOT AGV CubeRunner, który może przewozić ładunki o masie do 200 kg. Robot ten jest laureatem licznych nagród, w tym pierwszego miejsca w kategorii Przemysł Jutra w konkursie o Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego "i-Wielkopolska - Innowacyjni dla Wielkopolski" 2017.

Warto zwrócić również uwagę na największego robota mobilnego w ofercie WObit - MOBOT AGV FlatRunner MW, który może transportować ładunki aż do 1500 kg. Jest to pierwszy model charakteryzujący się nieograniczoną swobodą poruszania się, możliwą dzięki opracowaniu układu napędowego wyposażonego w koła typu Mecanum.

Umożliwia on wykonywanie ruchu wzdłużnego, poprzecznego oraz obrotu robota wokół jego środka, słowem ruch omnikierunkowy. Tej nieograniczonej mobilności towarzyszy bardzo wysoka precyzja pozycjonowania, pozwalająca na dojazd do wyznaczonego punku z dokładnością do ± 1 mm, nawet w ograniczonej przestrzeni.

Roboty mobilne firmy WObit charakteryzują się wydajną pracą do 12 h na jednym ładowaniu (w zależności od modelu), co zapewniają dwa lub cztery akumulatory. Są one umieszczone w specjalnych kasetach, umożliwiających ich szybką wymianę (< 3 min). Roboty MOBOT AGV mogą być ładowane również za pomocą stacji ładującej, podłączanej ręcznie bądź automatycznie.

Wszystkie roboty mogą bezpiecznie pracować między ludźmi, dzięki wyposażeniu je w skaner laserowy z funkcją bezpieczeństwa. Odpowiada on za detekcję przeszkód pojawiających się przed robotem i odpowiednią reakcję gwarantującą uniknięcie kolizji.

JAK ROBOTY NAWIGUJĄ W PRZESTRZENI?

Fot. 3. Robot mobilny MOBOT AGV FlatRunner MW

Wspomniany skaner stanowi również podstawę w nawigacji laserowej LMS, opracowanej przez firmę WObit. Do nawigacji wykorzystywane są naturalne obiekty, takie jak ściany, maszyny, barierki, itp., których rozmieszczenie mierzone jest za pomocą skanera laserowego robota. Informacje takie służą do stworzenia układu współrzędnych, w którym po wirtualnej linii porusza się robot AGV.

Co istotne, ta metoda nie wymaga ingerencji w przestrzeń fabryki bądź magazynu, a jej wdrożenie i modyfikacja są bardzo szybkie. Prócz nawigacji laserowej WObit oferuje również nawigację optyczną, gdzie stosowana jest linia/taśma kolorowa oraz kody DataMatrix, a także system nawigacji z taśmą magnetyczną i tagami RFID.

OPROGRAMOWANIE

Do szczegółowej konfiguracji parametrów pracy robotów MOBOT AGV służy oprogramowanie MOBOT RoutePlanner. Oprogramowanie pracuje pod kontrolą systemu Windows. Za pomocą interfejsu można realizować takie operacje jak: monitorowanie robota i najważniejszych składowych systemu, konfigurację napędów oraz wejść i wyjść głównego kontrolera, ręczną nawigację pojazdem, a także dodawanie do kontrolera punktów charakterystycznych trasy, w których ma być przeprowadzona konkretna akcja.

Główną część oprogramowania stanowi środowisko pozwalające na zaprogramowanie ruchu robota na określonych odcinkach trasy oraz przydzielanie mu zadań. Program tworzony jest za pomocą prostego języka liniowego. Użytkownik dysponuje szeregiem komend, na podstawie których można tworzyć zaawansowane sekwencje ruchu.

Program jest tworzony offline, a następnie przesyłany do robota. Za pośrednictwem połączenia Wi-Fi możliwe jest prowadzenie ciągłego monitoringu parametrów maszyny. Jest to bardzo użyteczne, zwłaszcza na etapie wdrażania robota do aplikacji. Co istotne, roboty MOBOT AGV mogą być zintegrowane w większą sieć zarządzaną z poziomu systemu SCADA lub z panelu HMI z punktem dostępu sieci bezprzewodowej.

Zastosowanie robotów z rodziny MOBOT AGV wpływa na poprawę bezpieczeństwa, wydajności i pozwala w bardzo przejrzysty sposób zaprojektować i zaplanować cykl dostaw w zakładzie produkcyjnym, zarówno w zakresie gospodarki materiałowej, jak i transportu wyrobów gotowych. Aby uzyskać więcej informacji o MOBOT AGV oraz o innych robotach przemysłowych produkowanych przez WObit, zapraszamy na stronę www.wobit.com.pl.

P.P.H. WObit E.K.J. Ober s.c.