Grundfos Condition Monitor - zaawansowany monitoring w pompach wielostopniowych CR firmy Grundfos

| Prezentacje firmowe

Aby w pełni zmonitorować pracę pojedynczej pompy pod kątem nie tylko ciśnienia, ale też występowania suchobiegu, kawitacji, uderzeń hydraulicznych czy też zbyt wysokiego poziomu wibracji lub nadmiernego zużycia łożysk, dotychczas należało zbudować od podstaw skomplikowaną i rozległą infrastrukturę kontrolno- pomiarową. Wyobraźmy sobie teraz tę samą instalację, gdzie monitorowane są te same parametry, ale jest to realizowane przy pomocy tylko jednego przetwornika. Ponadto taki system może informować użytkownika o aktualnym stanie jej pracy, a także pomóc w uniknięciu kosztownych przestojów związanych z awarią. To wszystko jest możliwe dzięki Grundfos Condition Monitor (GCM) wprowadzonemu przez firmę Grundfos.

Grundfos Condition Monitor - zaawansowany monitoring w pompach wielostopniowych CR firmy Grundfos

Wraz z pojawieniem się niezawodnych, bezprzewodowych rozwiązań internetowych, monitoring może odbywać się zarówno za pomocą smartfonów, tabletów, laptopów czy komputerów stacjonarnych, dając użytkownikowi nieograniczoną swobodę i pełny wgląd w działanie systemu pompowego. Aby jednak taki monitoring spełniał wszystkie oczekiwania i pozytywnie wpływał na działanie instalacji, wymaga on użycia kilku podstawowych elementów:

  • urządzenie, które ma być monitorowane (w omawianym przypadku pompa wielostopniowa Grundfos CR),
  • zestawu odpowiednich przetworników, które pozwolą zebrać informacje z samej pompy i instalacji,
  • odpowiedniego oprogramowania służącego do graficznej prezentacji przesyłanych danych.

Przez wiele lat pompy elektroniczne Grundfos dostarczały wielu podstawowych danych, takich jak liczba przepracowanych godzin, prędkość obrotowa, ciśnienie, itd. Idąc z duchem czasu, firma Grundfos postanowiła zintegrować znacznie bardziej zaawansowany przetwornik w swoich pompach, aby móc dowiadywać się jeszcze więcej na temat ich stanu i parametrów pracy.

WYDŁUŻENIE CZASU PRACY BEZ NIEZAPLANOWANYCH PRZESTOJÓW

Nieoczekiwany przestój spowodowany nieprawidłowościami w układzie pompowym może być kosztowny, ale dzięki Grundfos Condition Monitor użytkownik może być pewien, że żadne nieplanowane awarie się nie pojawią.

Pojedynczy, inteligentny przetwornik stale monitoruje aktywność pompy CR i wykrywa możliwe nieprawidłowości jej pracy. Dzięki temu z wyprzedzeniem można zareagować na ewentualne problemy, a co za tym idzie, wydłużyć czas działania układu pompowego.

Inną kluczową zaletą Grundfos Condition Monitor jest to, że monitorując na raz tyle parametrów, system może poinformować użytkownika, kiedy np. nadszedł czas na zmianę łożysk. W ten sposób wszystkie czynności konserwacyjne można planować z wyprzedzeniem i przeprowadzać je w dogodnym czasie.

ŁATWA INTEGRACJA Z SYSTEMAMI SCADA I ROZWIĄZANIEM W CHMURZE GRUNDFOS ISOLUTIONS CLOUD (GIC)

Grundfos Condition Monitor można skonfigurować za pomocą lokalnego wyświetlacza i zintegrować z systemem SCADA, aby na bieżąco przesyłać informacje o aktywności systemu do nadrzędnego systemu automatyki.

Niewątpliwą korzyścią jest możliwość natychmiastowego otrzymywania powiadomień o wszelkich nieprawidłowościach. Dane z pompy można również przesyłać do rozwiązania w chmurze: Grundfos iSOLUTIONS Cloud, które aktywuje szereg usług Grundfos, w tym zdalne alarmy.

GRUNDFOS CONDITION MONITOR - BUDOWA I ZASADA DZIAŁANIA

Tradycyjny układ kontrolno-pomiarowy składa się z wielu przetworników, z których każdy ma własną, dedykowaną funkcję pomiarową oraz własną optymalną pozycję. Grundfos Condition Monitor monitoruje wiele parametrów, używając tylko jednego przetwornika zamontowanego w korpusie pompy CR.

Znajduje się on w specjalnej wtyczce w podstawie silnika, gdzie mierzy kilka kluczowych parametrów za pomocą wbudowanego akcelerometru, elementu ultradźwiękowego i przetwornika temperatury. Oznacza to, że GCM nadaje się do zastosowania nie tylko w przypadku nowych pomp CR, ale może być również zainstalowany we wszystkich pracujących już pompach CR - i to nie zależnie od tego, czy mają nabudowaną przetwornicę częstotliwości czy nie.

Integralnym elementem systemu Grundfos Condition Monitor jest skrzynka kontrolna z ekranem dotykowym, którą można łatwo zamocować z boku pompy. W tabeli przedstawiono opis informacji otrzymywanych z przetwornika GCM.

PODSUMOWANIE

Grundfos Condition Monitor to nowe rozwiązanie w ofercie firmy Grundfos. Może ono być z powodzeniem zastosowane zarówno w przemyśle, układach grzewczych, turbinach wiatrowych, stacjach CIP czy w budownictwie użyteczności publicznej.

Jest to niezwykle wygodne narzędzie monitorujące na stałe pracę pompy, ale pamiętać też należy o możliwości wykorzystania go jako zaawansowane narzędzie diagnostyczne, instalowane w krytycznych miejscach w instalacji, gdzie np. dochodzi do niewytłumaczalnych awarii.

Tytus Adamczewski
Adam Kowalka
Grundfos Pompy Sp. z o.o.