Napędy Ezi-SERVO w środowisku LabVIEW

Ezi-Servo to napędy serwokrokowe pracujące w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego, która zapewnia doskonałą powtarzalność pozycjonowania. Taka praca daje jednocześnie gwarancję niezgubienia kroku przez silnik nawet przy nagłych zmianach obciążenia. Algorytm programowego tłumienia wibracji gwarantuje natomiast bardzo wysoką kulturę pracy silnika.

Posłuchaj
00:00

Opisane cechy napędów Ezi-Servo są bardzo pożądane m.in. w ośrodkach badawczych, podczas testów w przemyśle oraz wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z pomiarami i analizą danych. Jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przy realizacji tego typu zadań jest LabVIEW - popularne m.in. w przemyśle motoryzacyjnym graficzne środowisko programistyczne stworzone przez National Instruments.

Do współpracy z nim najlepiej sprawdzają się napędy serwokrokowe Ezi-Servo wyposażone w port RS485 (seria Ezi-Servo-PlusR) lub EtherNET (seria Ezi-Servo-II-PlusE). Producent dostarcza gotowe biblioteki, które umożliwiają aplikację napędów Ezi-Servo w środowisku LabVIEW i sterowanie nimi bezpośrednio z poziomu aplikacji.

W pamięci FLASH-ROM sterownika Ezi-Servo zapisane są domyślne wartości parametrów opisujących ruch, dynamikę napędu, metody bazowania oraz inne stałe parametry (np. logika wejść/wyjść). Zadawanie pozycji może odbywać się względem ustalonego punktu bazowego (tryb absolutny) za pomocą rozkazów z grupy "ABS" lub względem aktualnej pozycji napędu o określoną wartość (tryb lokalny) za pomocą rozkazów z grupy "INC". W obu tych trybach istnieje możliwość zmiany pozycji zadanej i prędkości, z jaką ma być realizowany najazd, nawet podczas trwania ruchu, czyli "w locie".

Obie serie napędów posiadają dodatkowo funkcję pozycjonera z pamięcią 256 wierszy zorganizowanych w postaci tabeli pozycji, która pozwala na samodzielną sekwencyjną pracę napędu bez nadrzędnego systemu sterowania. Programując kolejne sekwencje napędu za pomocą bezpłatnego oprogramowania narzędziowego Ezi-Motion, należy podać m.in. pozycję zadaną, prędkość, przyspieszenie, ilość powtórzeń czy numer wiersza, jaki ma być wykonywany jako następny.

Ezi-Servo to dzisiaj jedne z najpopularniejszych napędów serwokrokowych na polskim rynku. Ze względu na fakt, że łączą w sobie zalety napędów serwo i krokowych, nazywane są również hybrydowymi. Użytkownicy doceniają precyzję i powtarzalność pozycjonowania. Przez lata udało się zbudować zaufanie odbiorców na całym świecie.

Tomasz Haliniak
Eldar

Zobacz więcej w kategorii: Prezentacje firmowe
Silniki i napędy
Fabryka Grupy Roca oszczędza 30% energii rocznie dzięki technologiom napędowym
Pomiary
Ciśnienie pod kontrolą – nowoczesne rozwiązania dla sektora spożywczego
Obudowy, złącza, komponenty
Nowa generacja zaworów 2-drogowych do wbudowania LC_8X/ zwiększa wydajność i efektywność hydraulicznych zaworów logicznych
PLC, HMI, Oprogramowanie
Zintegrowane technologie dla przemysłu spożywczego - precyzja, kontrola, niezawodność
PLC, HMI, Oprogramowanie
Jak efektywnie wdrażać Edge AI?
Przemysł 4.0
Nowe standardy w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym i medycznym
Zobacz więcej z tagiem: Silniki i napędy
Technika
Decentralna technika napędowa
Gospodarka
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Targi zagraniczne
Coiltech Italia 2025 - międzynarodowa konferencja i wystawa technologii nawijania elementów indukcyjnych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów