Opisane cechy napędów Ezi-Servo są bardzo pożądane m.in. w ośrodkach badawczych, podczas testów w przemyśle oraz wszędzie tam gdzie mamy do czynienia z pomiarami i analizą danych. Jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przy realizacji tego typu zadań jest LabVIEW - popularne m.in. w przemyśle motoryzacyjnym graficzne środowisko programistyczne stworzone przez National Instruments.
Do współpracy z nim najlepiej sprawdzają się napędy serwokrokowe Ezi-Servo wyposażone w port RS485 (seria Ezi-Servo-PlusR) lub EtherNET (seria Ezi-Servo-II-PlusE). Producent dostarcza gotowe biblioteki, które umożliwiają aplikację napędów Ezi-Servo w środowisku LabVIEW i sterowanie nimi bezpośrednio z poziomu aplikacji.
W pamięci FLASH-ROM sterownika Ezi-Servo zapisane są domyślne wartości parametrów opisujących ruch, dynamikę napędu, metody bazowania oraz inne stałe parametry (np. logika wejść/wyjść). Zadawanie pozycji może odbywać się względem ustalonego punktu bazowego (tryb absolutny) za pomocą rozkazów z grupy "ABS" lub względem aktualnej pozycji napędu o określoną wartość (tryb lokalny) za pomocą rozkazów z grupy "INC". W obu tych trybach istnieje możliwość zmiany pozycji zadanej i prędkości, z jaką ma być realizowany najazd, nawet podczas trwania ruchu, czyli "w locie".
Obie serie napędów posiadają dodatkowo funkcję pozycjonera z pamięcią 256 wierszy zorganizowanych w postaci tabeli pozycji, która pozwala na samodzielną sekwencyjną pracę napędu bez nadrzędnego systemu sterowania. Programując kolejne sekwencje napędu za pomocą bezpłatnego oprogramowania narzędziowego Ezi-Motion, należy podać m.in. pozycję zadaną, prędkość, przyspieszenie, ilość powtórzeń czy numer wiersza, jaki ma być wykonywany jako następny.
Ezi-Servo to dzisiaj jedne z najpopularniejszych napędów serwokrokowych na polskim rynku. Ze względu na fakt, że łączą w sobie zalety napędów serwo i krokowych, nazywane są również hybrydowymi. Użytkownicy doceniają precyzję i powtarzalność pozycjonowania. Przez lata udało się zbudować zaufanie odbiorców na całym świecie.
Tomasz Haliniak
Eldar