Modułowy system złączy przemysłowych. Odpowiednie złącze w odpowiednim czasie

| Prezentacje firmowe Obudowy, złącza, komponenty

Szeroka gama modułowych złączy przemysłowych daje w obszarze jednego systemu możliwość elastycznego reagowania na wymagania nowych aplikacji. Kolejną zaletą jest to, że różne funkcje są zintegrowane w jednej obudowie złącza.

Modułowy system złączy przemysłowych. Odpowiednie złącze w odpowiednim czasie

Aby być na czasie, trzeba śledzić trendy. Producenci wytrzymałych złączy przemysłowych mieli tego świadomość, gdy około 25 lat temu fabryki dużych przedsiębiorstw przemysłowych zaczęły przekształcać się we w pełni zautomatyzowane linie produkcyjne. Łączenie w sieć poszczególnych maszyn i systemów w płynnie działającą jednostkę produkcyjną oznaczało dystrybucję energii i sygnałów, przesyłanie danych, a także wdrażanie systemów związanych z bezpieczeństwem.

W przypadku wszystkich tych funkcji na rynku dostępne są różne systemy złączy przemysłowych, które można wykorzystywać równolegle. Dobór elementów stanowi dla konstruktorów tak duże wyzwanie, jak dla personelu technicznego praktyczna obsługa różnorodnych komponentów podczas tworzenia takiej instalacji.

ZŁĄCZA PRZEMYSŁOWE POZOSTAJĄ NIEZASTĄPIONE

Do tego dochodzą aspekty związane z rozwojem kosztów, nakładem pracy, które w wielu przypadkach doprowadziły do uwzględnienia możliwości rezygnacji z użycia złączy i połączenia części instalacji za pomocą przewodów. Był to oczywiście pomysł, który po bliższym zbadaniu, okazał się jednak zupełnie niepraktyczną alternatywą, ponieważ szybka wymienność poszczególnych elementów instalacji, a tym samym unikanie przestojów była najwyższym priorytetem ustalonym przez operatorów instalacji przemysłowych. Złącza przemysłowe musiały pozostać w systemach.

Producenci musieli jednak dostosować się do nowych warunków i związanych z nimi wymagań. Z tego powodu opracowano modułowe systemy złączy. Dzięki ich pomocy różne funkcje mogą być teraz umieszczone w obudowie złącza.

SZYBSZY MONTAŻ

Od samego początku ILME zwracała szczególną uwagę na szybki i łatwy montaż serii modułowych złączy MIXO. Dzięki bocznym profilom zastosowanym przez producenta system MIXO jest najpierw łączony w bloki, aby następnie mógł być zamontowany w ramce za pomocą zacisku mocującego (fot. 1).

Prosty i sprawdzony przez włoskiego producenta system dzięki swojej budowie w znaczny sposób wpływa na oszczędność czasu montażu, a tym samym jego kosztów. Pomysł ILME również został zaakceptowany bardzo pozytywnie przez rynek jako przyjazny użytkownikowi. Także w przypadku koncepcji powstania modułów prądowych 100 i 200 A, ILME położyło nacisk na prostotę i niezawodność działania.

W miejsce obecnej na rynku techniki współosiowej producent z Mediolanu wprowadził solidne połączenie zaciskane (fot. 2). Ten ruch był odpowiedzią na potrzeby klientów, szukających gazoszczelnego i odpornego na wibracje połączenia.

Technika zaciskania jest w tym przypadku wyraźnie lepsza od wszystkich innych typów połączeń. Ponadto można go odtwarzać w kontrolowanej i konsekwentnie stałej jakości. Opinie, które otrzymujemy od użytkowników, potwierdzają, że ta koncepcja ILME jest prawidłowa.

PONAD 50 RÓŻNYCH TYPÓW MODUŁÓW

Intensywne dyskusje z inżynierami i technikami dostarczają ILME nowych pomysłów i inspiracji do optymalizacji istniejących rozwiązań lub do opracowywania nowych produktów. Tak więc seria MIXO powiększyła się w ostatnich latach do 55 typów modułów.

Program będzie stale rozszerzany analogicznie do technicznego rozwoju rynku. Rdzeniem serii MIXO są standardowe moduły do przesyłu mocy i sygnałów dla prądów znamionowych od 5 do 200 A i napięć od 50 V do 2900/5000 V. MIXO to także wiele modułów do przesyłu danych BUS, USB, D-Sub, RJ-45, lub Fast-Ethernet, co czyni system bardzo wszechstronnym.

PRZESYŁANIE DANYCH W APLIKACJACH WRAŻLIWYCH NA DZIAŁANIE PÓL ELEKTROMAGNETYCZNYCH

Do przesyłania wyjątkowo wrażliwych na EMV danych za pomocą światłowodu idealnie nadają się moduły LWL. Aby dodatkowo zredukować wartości tłumienia, ILME rozwinęło ceramiczne tuleje z cyrkonu, które mogą być stosowane opcjonalnie. Zastosowanie tej technologii pozwala zrezygnować z użycia specjalnych obudów EMV. A to z kolei może prowadzić do znacznej redukcji kosztów złączy.

Przekazywanie ciśnienia do 8 b jest w przypadku programu MIXO możliwe na dwa sposoby: po pierwsze są to złącza z wkładkami do kontaktów pneumatycznych z 3 komorami na węże o przekroju wewnętrznym od 1,6 do 4,0 mm.

Poza tym występują także złącza z dwoma komorami na węże o przekroju wewnętrznym 6,0 mm. Opcjonalnie dostępne są styki pneumatyczne z zaworem, dzięki czemu automatycznie i natychmiastowo odcina się przepływ sprzężonego powietrza po rozłączeniu złącza. Paleta produktów MIXO daje użytkownikowi możliwość szybkiej reakcji na zapotrzebowanie w obszarze jednego systemu.

Materiały wykorzystano dzięki uprzejmości firmy ILME.

Conprod