Nowa prowadnica liniowa z tworzyw sztucznych zapewnia możliwość predykcyjnego serwisowania systemu

| Prezentacje firmowe Roboty

Wykrywanie zużycia wkładek w systemach liniowych na wczesnym etapie było celem inżynierów firmy igus, którzy opracowali teraz nową, inteligentną prowadnicę liniową. Czujnik we wkładkach łożyskowych mierzy zużycie wkładki ślizgowej i generuje alarm po osiągnięciu określonego indywidualnie dla danej aplikacji limitu. Pozwala to na zaplanowanie konserwacji z wyprzedzeniem i uniknięcie nieoczekiwanej awarii systemu.

Nowa prowadnica liniowa z tworzyw sztucznych zapewnia możliwość predykcyjnego serwisowania systemu

Kiedy powinienem zmienić swoje łożysko? To pytanie stawiają operatorzy systemów wykorzystujących roboty i systemy liniowe przez całą dobę. Od maszyny pakującej i przemysłu obróbki szkła po obrabiarki. Prowadnice liniowe muszą wytrzymywać ekstremalne obciążenia. W celu wczesnego wykrycia zużycia bezsmarowych łożysk ślizgowych, wykonanych z wysokowydajnych tworzyw sztucznych i zaplanowania konserwacji z wyprzedzeniem, firma igus opracowała teraz nowy inteligentny system do swoich systemów liniowych drylin. Nowa inteligentna technologia tworzyw sztucznych mierzy zużycie łożysk odpornych na brud i kurz oraz daje użytkownikowi sygnał po osiągnięciu limitu zużycia.

 
Nowy system liniowy z inteligentnych tworzyw sztucznych zapewnia pomiary zużycia łożysk podczas pracy i z wyprzedzeniem daje ostrzeżenie o ich zużyciu; serwis może być zaplanowany, a łożysko zmienione w ciągu kilku sekund bezpośrednio na szynie

OPATENTOWANA TECHNOLOGIA MONITOROWANIA ZUŻYCIA

Nowa inteligentna i opatentowana technologia zapewnia pomiar zużycia łożyska we wszystkich kierunkach. Aby to zrobić, igus integruje czujnik w łożysku, który wysyła zmierzone dane do icom. Moduł komunikacyjny zbiera dane wszystkich inteligentnych czujników tworzyw sztucznych, przetwarza je i przesyła dalej. Użytkownik może przejąć monitoring za pomocą dowolnego urządzenia końcowego, dzięki czemu może zawsze przeprowadzać konserwacje, naprawy i wymiany w optymalnym momencie.

SZYBKA WYMIANA BEZPOŚREDNIO NA SZYNIE

Jeśli konieczna jest zmiana łożyska, jest to dość proste, ponieważ w tym miejscu igus stawia na swoją inteligentną technikę wymiany łożysk. Oś liniowa lub robot kartezjański z napędem z paskiem zębatym nie muszą już być demontowane, ponieważ wymiana odbywa się bezpośrednio na szynie. Podobnie jak w pit-stopie w Formule 1, analogicznie liniowe łożysko ślizgowe można zmienić w mgnieniu oka, a dzięki bezpłatnemu narzędziu skraca przestoje do minimum. System można ponownie uruchomić w ciągu kilku minut.

 

Kamil Niemyjski
kniemyjski@igus.net, tel. 22 31 63 620

igus
http://www.igus.pl/