Automatyka dla branży spożywczej

| Prezentacje firmowe Obudowy, złącza, komponenty

Przemysł spożywczy to od lat jeden z najważniejszych dla producentów komponentów automatyki rynków końcowych i jednocześnie bardzo perspektywiczna branża. Wykazuje ona ogromne zapotrzebowanie na rozwiązania z dziedziny automatyki i robotyki.

Automatyka dla branży spożywczej

Producenci żywności poddani są presji ze strony klientów, którzy dążą do zwiększenia jakości oraz bezpieczeństwa produktów finalnych, a rosnąca konkurencja oraz wpływ instytucji nadzorujących zmusza do zwiększania wydajności oraz poprawy elastyczności produkcji przy jednoczesnym utrzymaniu rentowności i ograniczaniu jej kosztów.

Chcąc sprostać wymogom rynku niezwykle ważnym aspektem jest zatem stworzenie niezawodnego i wydajnego zakładu produkcyjnego Dlatego też, nakłady finansowe na wyposażenie fabryk w przemyśle spożywczym od lat rosną. Dotyczy to procesów pierwotnego, wtórnego i finalnego pakowania. Przewiduje się, że w najbliższej przyszłości ta tendencja się utrzyma.

Branża spożywcza cechuje się specyficznymi wymaganiami odnośnie stosowanych w niej komponentów. Kluczowe dla niej jest stosowanie maszyn, które nie będą gromadziły zabrudzeń i będą odporne na czyszczenie ciśnieniowe. Komponenty użytkowane w strefach mokrych muszą spełniać wysokie wymagania w zakresie higieny i czystości. Konieczne jest instalowanie elementów wytrzymałych, bezpiecznych i możliwie najmniejszych, a także charakteryzujących się długą żywotnością.

Murrelektronik, jako wiodący producent komponentów automatyki, przyjmuje to wyzwanie i oferuje doskonałe rozwiązania spełniające specjalne wymogi przemysłu spożywczego:

  • wykonanie ze stali nierdzewnej,
  • stopień ochrony IP69K,
  • odporne na działanie kwasów i roztworów alkalicznych,
  • zgodne z wymogami ECOLAB/FDA.

Szkolimy podczas Warsaw Industry Week 2019!

Podczas tegorocznej edycji targów Warsaw Industry Week, tematem szkoleń będzie: "Zastosowanie modułów rozproszonych MVK w aplikacjach bezpieczeństwa". Szkolenie jest wprowadzeniem do techniki bezpieczeństwa, ukaże praktyczne zastosowania modułów MVK Safety i MVK Fusion, a także interfejsu IO-Link. Naszym głównym celem jest zwiększenie świadomości i wiedzy, a także wykorzystanie zalet systemów rozproszonych. Prowadzący szkolenia Pan Tomasz Sasinowski jest Inżynierem ds. Aplikacji Bezpieczeństwa w Centrali Murrelektronik w Oppenweiler.

Serdecznie zapraszamy do uczestniczenia w szkoleniach i zachęcamy do dyskusji!

 Również producenci maszyn stają również w obliczu wyzwania – konieczności opracowywania maszyn w sposób modułowy, co jest uzasadnione ekonomicznie i umożliwia oferowanie odpowiedniego rozwiązania dla różnych wymagań klientów. Dla producentów maszyn kluczowa jest modułowość systemu oraz czas potrzebny na instalacje i uruchomienia. Dla ich klientów ważniejsze są możliwości diagnostyczne umożliwiające szybkie rozwiązywanie problemów. Wszystkie te aspekty muszą być brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji wpływających na przewagę konkurencyjną.

Ze względu na specyfikę branży optymalna praca maszyn jest priorytetem w przemyśle spożywczym i pakowania. Konieczne jest unikanie długich czasów przestojów spowodowanych zmianą lub awarią maszyny, ponieważ powodują one duże straty finansowe. Szybka reakcja jest więc kluczowa. W przypadku wystąpienia przestoju w procesach przemysłu spożywczego lub pierwotnego pakowania pomimo zastosowania środków zapobiegawczych, natychmiast powstaje ryzyko pogorszenia jakości żywności, a w najgorszym przypadku może doprowadzić do utraty całej partii. W przemyśle pakowania przestoje oznaczają brak możliwości przeprowadzenia krótkich cykli pakowania, co prowadzi do opóźnienia w dostawach deklarowanych ilości w terminie. Dlatego kluczowa jest szybka reakcja na błędy. Czasochłonne rozwiązywanie problemów to nie jest właściwa droga. Murrelektronik oferuje różne rozwiązania umożliwiające szybką i efektywną diagnostykę oraz naprawę błędów. Nasze motto brzmi: "Nie szukaj błędów – znajduj je!"

Jako kompleksowy partner oferujemy Państwa przemyślane, "skrojone na miarę" rozwiązania. Koncentrujemy się na czterech obszarach:

  • elektronika w szafie sterowniczej,
  • interfejsy,
  • technika połączeniowa,
  • systemy I/O.

Wszystkie rozwiązania Murrelektronik – od zasilaczy po systemy I/O zapewniają funkcje raportowania diagnostycznego, które ułatwiają rozwiązywanie problemów.

Biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój branży spożywczej oraz postęp technologiczny w tego typu zakładach z pewnością można stwierdzić, iż dobór odpowiednio dobranych do potrzeb rozwiązań jest kluczowy i umożliwi osiągnięcie zakładanych celów. Nasze firmowe motto "stay connected" podkreśla konsekwentną orientację na potrzeby rynku we wszystkich aspektach: linie produktów, wydajność, cena, jakość, logistyka i serwis.

 

Maciej Jastrzębski


Murrelektronik
www.murrelektronik.pl